Liptická vyhlídka - opravdu stojíme o tento typ rekultivace krajiny??

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Pohled na doly
Pohled na doly
lupa

Při obvyklých úvahách o pozitivech a negativech těžby uhlí v severních Čechách se těžaři často snaží veřejnost uchlácholit ukázkami vzorně provedených rekultivací krajiny, které těžařské firmy po ukončení těžby provádějí. V některých případech jsou tyto rekultivace dokonce považovány za jakýsi zárodek budoucího turistického ruchu v regionu. Domníváme se ovšem, že se zpravidla jedná jen o naivní představu místních samospráv, které se snaží před veřejností neztratit svojí tvář.

Za čím jedeme?

Těžební rypadla
Těžební rypadla
lupa

Jedním z takových míst, kde lze o prospěšnosti pro veřejnost úspěšně pochybovat je i Liptická vyhlídka, která se nachází uprostřed země nikoho zhruba kilometr západně od Duchcova. Pokud se k ní chce člověk dostat, musí zaparkovat automobil na konci města v ulici Mostecké. Druhou možností je vydat se z centra města po žluté turistické značce, která ovšem neznalého turistu provede čtvrtí města plné nepřizpůsobilých spoluobčanů. Jen na turistovi, jakou variantu zvolí.

Liptická vyhlídka
Liptická vyhlídka
lupa

My zvolili variantu se zaparkování vozidla na konci ulice a vydali jsme se směrem k vyhlídce. Cesta vedla zpočátku po panelové cestě, nicméně zhruba po 200 metrech jsme odbočili vpravo a šli jsme polňačkou vzhůru k vyhlídce. Cesta byla vcelku nezáživná, nicméně alespoň utíkala, proto jsme za necelou čtvrthodinu byli v cíli naší cesty.

Příroda??
Příroda??
lupa

Dorazili jsme k přístřešku s posezením a s informační tabulí, na které bylo uvedeno, jakým způsobem probíhala a probíhá těžba uhlí v nejbližším okolí. No když pominu fakt, že uvedená tabule je pro běžného smrtelníka téměř bezcenná, jelikož se z ní dozví spoustu odborných věcí, které není schopen vstřebat, tak význam tohoto přístřešku, zvaného Liptická vyhlídka, by měl být ten, že se člověk porozhlédne po okolí. Jediné co ovšem vidí je pohled do hlubiných dolů, který je navíc velmi omezený, jelikož tyto se nacházejí daleko pod horizontem.

Shrneme-li toto turistické místo, je třeba říci, že výstavba tohoto přístřešku z peněž vyčleněných na rekultivaci je víceméně zbytečná. Domníváme se, že v krajině jsou zajímavější místa s pohledem na pokračující těžbu hnědého uhlí a že na toto místo zavítá maximálně několik jedinců denně, kteří by sem ale pravděpodobně zavítali i bez stavby přístřešku. Ano, nejde tady rozhodně o promrhané miliony z veřejných prostředků, ale jak ukazuje např. akce "Jezero Most", může časem dojít na základě podobně ušlechtilých plánů našich samospráv k promrhání daleko větších finančních prostředků.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Občerstvení v sociálně vyloučených lokalitách Duchcova nemůžeme doporučit, stejně jako ubytování zde.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tak či onak, návštěva přírody, byť poškozené rozsáhlou povrchovou těžbou hnědého uhlí, má co do sebe...

Ostatní informace

Bez vstupného a dalších poplatků. Vstup do přírody naštěstí není zpoplatněn.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Osek
(vzdálenost od místa: 2.27 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Liptická vyhlídka - opravdu stojíme o tento typ rekultivace krajiny??

09.03.2014 17:26
Bohužel, takových případů je víc než dost. Velké společnosti, které léta úspěšně ničí to málo, co ještě z krás naší přírody zůstalo a aby své zločiny zamaskovali, staví takové to "potěmkinovy vesničky".
09.03.2014 19:04
No to je hrůza! Ale článek je dobrý...
10.03.2014 04:12
Vyhlídka je velmi hezky udělaná. Hezké výhledy na Krušné hory, České středohoří a samozřejmě doly s elektrárnou. Doporučuji si projít celý okruh po žluté a červené turistické značce v délce 7 km.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace