Lidice – připomínka tragédie

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Nejznámější část památníku
Nejznámější část památníku
lupa

Krásný letní den nás inspiroval k rodinnému výletu do míst jedné z největších tragédií na bezbranném obyvatelstvu 2. světové války na našem území. Lidice je obec ve Středočeském kraji cca 10 km východně od Kladna. Do Lidic cestujeme vlakem s přestupem v Kladně na autobusovou linku. Dá se použít rovněž autobusového spoje přímo z Prahy - tuším, že ze Zličína. Jedná se o vycházku, která čítá dohromady cca 3 km a tak ji hravě zvládnou i menší děti.

Základy statku Horákových
Základy statku Horákových
lupa

Je třeba na tomto místě uvést i jeden, pro mě celkem smutný zážitek, který nás rovněž inspiroval k návštěvě tohoto místa. Setkal jsem se s čerstvým absolventem základní školy, který vůbec netušil co Lidice znamenají a co se v těch místech seběhlo. Prý toto období českých dějin proběhli ve škole opravdu zběžně a o této obci se ani při výuce nezmínili.

Za čím jedeme?

Sochařská výzdoba pietního území
Sochařská výzdoba pietního území
lupa

Myslím, že každý, který prošel „nedemokratickou" výukou dějepisu, si z těchto hodin zevrubně pamatuje co se 10.6.1942 v této, nyní opět, malebné obci stalo a je asi pouze na nás, aby i mladší generace něco málo o této události věděli.

Pietní území
Pietní území
lupa

Od zastávky autobusu nás první kroky vedli k samotnému památníku lidické tragedie, kde se v tamním muzeu můžete pomocí krátkého filmu seznámit s Lidicemi první poloviny 20. stol. až do osudných chvil. Po shlédnutí tohoto filmu vás čeká expozice spojená se samotným aktem pomsty nacistické ideologie za smrt R. Heydricha, tedy samotným vyhlazením celé obce dne 10.6.1942, následným deportacím žen a dětí do koncentračních táborů a na vhodnou převýchovu. Jistě jedním z nejemotivnějších zážitků z muzea bylo čtení dopisů dětí deportovaných do koncentračních táborů, které předčítají děti ve stejném věku jako pisatelé.

Původní lidický hřbitov
Původní lidický hřbitov
lupa

Po prohlídce muzea jsme si vyrazili prohlédnout pietní území, kde stávala samotná původní obec. Po chodníčcích parkově upraveným územím mineme místo, kde stávalo první stavení Lidic, ve kterém bylo velitelství gestapa pro celou akci a blížíme se k jednomu ze tří odkrytých základů domů a to k Horákovu statku, u jehož zdi byli popraveni všichni muži z Lidic starší 15-ti let. Dalšími odkrytými základy jsou základy lidické školy a kostela sv. Martina. Při zpáteční cestě jsme se zastavili u památníku dětských obětí Lidic a pokračovali dále k Růžovému sadu, který byl obnoven v roce 2002 a kde se v současné době konají svatby. Růžový sad byl však vysazen především jako symbol míru a přátelství mezi národy.

Od Růžového sadu se potom vydáváme krásnou alejí do centra obnovené obce, kde ještě navštívíme Lidickou galerii i s její expozicí dětských výtvarných prací a dětským koutkem.

No a pak jsme se už vydali zase zpět na zastávku autobusu a vyrazili k domovu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Památník dětským obětem
Památník dětským obětem
lupa

Vzhledem k polodennímu výletu jsme malou svačinu, včetně nápojů měli s sebou, ale malé občerstvení v podobě baget a ohřívaných párků lze zakoupit na parkovišti u silnice z Kladna na Prahu nebo přímo v areálu památníku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Toto místo jistě stojí za návštěvu a náš dík patří lidem, kteří toto místo neustále udržují v pořádku.

Památník dětským obětem II
Památník dětským obětem II
lupa

Jediné co se malinko s pietním územím asi neslučuje je fakt, že sem někteří naši spoluobčané jezdí venčit psi. Pohled na psíka, který vykonává svou potřebu na místě, kde byli zastřeleni muži z Lidic opravdu příliš pietně nepůsobí.

Ostatní informace

Otevřeno je denně s výjimkou 24.12.-1.1. a vstupné zahrnuje prohlídku muzea i Lidické galerie :

Dospělí 80,-Kč

Děti, studenti a důchodci 40,-Kč

Rodinné (2+4 děti) 140,-Kč

Další informace se dozvíte na www.lidice-memorial.cz

Památník Lidice
Památník Lidice
lupa

Pro ty, kteří navštíví Lidice svým vozem je před památníkem k dispozici placené parkoviště na celý den za 30,- Kč nebo parkoviště před Lidickou galerií zdarma, ale musí se kousek popojít pěšky.

Návštěvu samotného muzea asi nelze díky povaze samotné expozice a zvukových nahrávek doporučit dětem do 10-ti let.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dobrovíz
(vzdálenost od místa: 4.02 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Lidice – připomínka tragédie

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace