Liběchovský zámek a zámecký park.

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

Liběchov, pohled na zámek z parku
Liběchov, pohled na zámek z parku
lupa

Při cestě na sever republiky jsme si udělali krátkou zastávku v městečku Liběchově a chtěli jsme navštívit zdejší zámek. Jeho předchůdcem byla vodní tvrz, která byla pravděpodobně postavena ve 14. století. Při renesanční přestavbě v 16. století se tvrz proměnila na zámek. Velkou změnu přineslo zámku baroko. Za majitele Jáchyma Pachty z Rájova bylo kolem roku 1720 přistavěno na jižní straně dvoupatrové křídlo. Plán vypracoval F. M. Kaňka a na výzdobě se podíleli sochař M.B.Braun a malíř V.V. Reiner. V roce 1801 koupil zámek Jakub Veith. Jeho syn Antonín byl velkým milovníkem umění a zámek tehdy hostil mnoho významných umělců. Mezi nimi byl i malíř J. Navrátil, ten tu mezi roky 1738 až 1743 vytvořil rozsáhlé nástěnné malby. Zámek prošel ještě několika úpravami a výraznou stopu zde zanechala klasicistní úprava z roku 1811. Po roce 1855 začala sláva Liběchova pozvolna upadat. Vystřídalo se zde několik majitelů a v poválečných letech zámek pozvolna chátral. Až mezi roky 1967 až 1975 bylo provedena rozsáhlá rekonstrukce a na zámku byla vystavovány sbírky z Náprstkova muzea v Praze, které se týkaly asijských kultur. Povodeň v roce 2002 vše ukončila a zámek je od této doby uzavřen.

Za čím jedeme?

Liběchov, zámek
Liběchov, zámek
lupa

Zámek je stavba na okrouhlém půdorysu. Budovy na severní straně jsou patrové a zámku dominuje štíhlá věž, ukončená Bání. Nejvelkolepější stavbou je dvoupatrové zahradní křídlo s předsunutým balkónem na sloupech a ukončené trojúhelníkovým štítem. Nádvoří je nepravidelného tvaru. Parková část před zámkem se vyznačovala dokonalou pravidelností. Je zde umístěno několik soch z dílny M. B. Brauna a tuto plochu ohraničuje živý plot. Západně od zahrady protéká parkem říčka, za kterou se rozprostírá krajinářský park. V zídce nad hladinou toku lze spatřit kamennou hlavu a opodál je hezký můstek. V severní části parku jsou dvě sochy, Jaro a Podzim od V. Levého. V parku je ještě barokní budova konírny ze druhé poloviny 18. století a další hospodářské budovy. Roste zde i několik velmi starých dřevin, mezi kterými vyniká obrovitý platan.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Liběchov, zámecké průčelí do zahrady
Liběchov, zámecké průčelí do zahrady
lupa

Najedli jsme se v restauraci na náměstí, nedaleko zámku, k naší plné spokojenosti. Ubytování jsme moc nezkoumali, ale protože se jedná o oblast Kokořínska, neměl by to být žádný problém.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Liběchov, socha Jara
Liběchov, socha Jara
lupa

Objekt je dnes nepřístupný a nic v něm není. Lze nahlédnout okny do přízemních místností, ale není to vůbec hezký pohled. Je vidět, že se tady celé roky nic neudělalo. Totéž platí o zámeckém parku. Údržba stromů zcela chybí a zřejmě jedinou činností je občasné pokosení trávníků. Snad, až se tady zastavíme příště, to možná bude lepší.

Ostatní informace

Liběchov, zámecký park
Liběchov, zámecký park
lupa

Do zámku jsme se tedy nedostali. Dá se ale vše obejít a park a další budovy mají také něco do sebe. Zajímavostí je, že na zdejším zámku ve svém mládí vařil budoucí velký sochař klasicismu Václav Levý. S jeho tvorbou se může zájemce seznámit v širokém okolí Liběchova, kde je několik kamenných plastik, které vytesal do pískovcových skal. Jeho talent rozpoznal Antonín Veith a finančně mu pomohl při studiích sochařství. A to ostatní již ponecháme fotografiím.Další informace

Hodnocení:
4302. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Liběchov
(vzdálenost od místa: 0.95 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Liběchovský zámek a zámecký park.

Zámek Liběchov
11.03.2013 12:52

Na zámku v Liběchově jsem byla 3x. Poprvé v roce 1988 a to jsme si jej mohli prohlédnout. Celý zámek i zámecký park se nám líbil. Moc nás zarmoutila zpráva, že povodeň v roce 2002 zasáhla i zámek. Podruhé jsme se na zámek vypravili s dcerami v roce 2009 a zámek byl uzavřen a  obehnán lešením. Překvapilo nás, že nebyla vidět nikde ani známka po nějakých opravách - jen to lešení. Ve sklenících byla nějaká výstava. Park jsme si prošli - byl docela upravený. Doma porovnali fotky v rozestupu více jak deseti let a zavzpomínali.Třetí naše návštěva nás zklamala, park zanedbaný, k zámku jsme jen došli, otočili sea šli zpět - velká škoda a jak čtu neděje se nic, jen to chátrácrying

Liběchov
01.11.2013 10:05
V Liběchově jsem byla vícekrát a jednou i uvnitř zámku, když byl po rekonstrukci a byly tam sbírky z Náprstkova muzea v Praze. Vše bylo moc pěkné. Zámek krásný zvenčí i uvnitř. Škoda, že toho hodně vzala voda a ještě více mě mrzí, že se tam nic neopravuje a chátrá to. Teď už i park nechávají pustnout.. Ovšem i tak, myslím, že Liběchov a okolí stojí za návštěvu. A kdyby dali do pořádku zámek i park, tak by to bylo skvělé.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace