Lanškroun a Tatenice

Tipy na výlet, Ústecko-Orlicko
Kam a jak jedeme?

zámek Rudoltice
zámek Rudoltice
lupa

Naším cílem je navštívit region Lanškrounsko, který leží ve východočeském podhůří Orlických hor, na česko – moravské hranici. Kromě centra celé oblasti – tedy 10-tisícového města Lanškroun - máme v plánu i několik památek v obcích tohoto 25-tisícového regionu. A protože hodláme přejíždět, jedeme raději autem.

Za čím jedeme?

lupa

Samotné město Lanškroun nabízí velký počet historických památek. Za zmínku určitě stojí místní zámek (dnes muzeum a kulturní centrum), jehož nejstarší část pamatuje 14. století, několik zajímavých kostelů a dalších drobných sakrálních památek nebo historické budovy v čele s renesanční radnicí. Nedaleké obce nabízejí další zajímavé památky. Jako jsou například zámky v Rudolticích nebo v Tatenici.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

zámek Lanškroun
zámek Lanškroun
lupa

Samotné město Lanškroun nabízí k občerstvení dostatek podniků, my ale většinou volíme zájezdní hostinec „Krčma“. Zřejmě i proto, že i on je historickou památkou. Sklepení této – částečně kamenné a částečně roubené – budovy pamatují i dobu jejího vzniku, tedy 16. století.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

gymnasium z r. 1874
gymnasium z r. 1874
lupa

Po průjezdu Lanškrounem děláme první zastávku v nedalekých Rudolticích, kde se nachází rekonstruovaná nárožní věž, poslední pozůstatek gigantického barokního zámku Lichtenštejnů z přelomu 17. a 18. století.

radnice
radnice
lupa

Poté již sjíždíme zpět - směr Lanškroun. Jedná se o pěkné historické město, založené v polovině 13. století. Dodnes má pravidelné středověké uspořádání s hlavním čtvercovým náměstím. Dominantou náměstí je renesanční radnice z let 1581 – 1582, na které se dochovaly oba původní vstupní portály. Pokračujeme k nedalekému zámku. Původní klášterní gotický areál upravili Kostkové z Postupic na renesanční zámek, který později barokizovali Lichtenštejnové. Součástí někdejšího kláštera byl i Kostel Sv. Václava. Ten pochází z poloviny 14. století, dnešní podoba je však z doby úprav ve II. polovině 18. století, například současná kostelní věž byla přistavena až v roce 1768.

lupa

Potom je již čas navštívit nějakou osvěžovnu. Zašli jsem, v Lanškrouně tradičně, do Krčmy. Zajímavá historická budova, s ne zcela stylově odpovídajícím interiérem, potěší v každé roční době. Za zájezdním hostincem se skrývá velká venkovní restaurace, vhodná například pro cyklisty.

Pro tentokrát nás zde čeká už jen sálový kostel sv. Máří Magdalény. Jedná se o – u nás relativně vzácnou – emírovou památku z roku 1824.

kostel sv. Václava
kostel sv. Václava
lupa

Opouštíme Lanškroun a míříme do obce Tatenice. Přesto, že obec nemá ani 900 obyvatel, jedná se o místo „silně historické“. Vždyť první písemná zmínka o Tatenici pochází z roku 1065, kdy byla věnována olomouckému klášteru Hradisko. V obci se nachází polovina (protože zůstala jen dvě křídla z původních čtyř) rekonstruovaného žerotínského zámku. Stavba vznikla přestavbou tvrze a autorem projektu je italský stavitel G. Motala de Bonnamone. Hlavní dominantou obce je však hřbitovní barokní Kostel Sv. Jana Křtitele, postavený v letech 1716 -1723 podle návrhu dalšího Itala, Domenica Mortelliho. V interiéru se nacházejí krásné fresky J.T. Šuplera, ale bohužel bývá kostel málokdy přístupný.

Ostatní informace

Krčma
Krčma
lupa

Interiéry většiny staveb pro nás tentokrát zústaly uzavřeny. Do prostor kostela sv. Václava v Lanškrouně jsme nahlédli alespoň „přes mříž“, do kostela v Tatenici vůbec. Lanškrounská radnice i tatenický zámek, kde sídlí obecní úřad, jsou částečně navštívitelné v úředních hodinách. Muzeum na lanškrounském zámku je přístupné v otevírací dobu a ve stálé expozici nabízí výstavu na téma Historie města a jeho okolí.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Lanškroun
(vzdálenost od místa: 0.65 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Lanškroun a Tatenice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace