Kutná Hora

Tipy na výlet, Kutnohorsko
Kam a jak jedeme?

Chrám sv. Barbory
Chrám sv. Barbory
lupa

Jedeme z Kladna do Kutné Hory. Toto město ve středověku proslavila těžba stříbrné rudy a ražba mincí. Jeli jsme vlakem do Kutné Hory a využili jsme jízdné So + Ne + Středočeský kraj za cenu 275 Kč. Tato jízdenka umožňuje cestování všemi vlaky po Středočeském kraji, pro 2 dospělé a až tři děti do 15. let.

Za čím jedeme?

Tím jsme přijeli
Tím jsme přijeli
lupa

Náš výlet začínáme na kladenském hlavním nádraží a jedeme vlakem do Prahy, kde přestoupíme na rychlík, který nás zaveze až do Kutné Hory. Byl jsem překvapený kolik lidí v 7 hod ráno cestuje. Přestup v Praze na rychlík proběhl v pohodě a před 9 hodinou vystupujeme na kutnohorském nádraží.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie
lupa

Odskočili jsme si na nádražní WC a mezitím nám stačil odjet autobus, který Vás zaveze do historického centra a další jede za 2 hodiny. Ptám se prvního domorodce na cestu a vyrážíme pěškobusem. Asi za 10 minut jsme v Sedlci, kde je naše první neplánovaná zastávka a navštěvujeme:

Interiér katedrály
Interiér katedrály
lupa

Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie. Tato impozantní stavba byla postavena v letech 1282-1320. Během husitských válek byla vypálena a za 300 let znovu obnovena. Zakupujeme kombinovanou vstupenku do Kostnice a do Chrámu sv. Barbory. Katedrála byla opravena v letech 2001-2009, vstupujeme do katedrály a jsme zde zpočátku úplně sami. Můžeme vystoupat po točitých schodech na kůr a naskytne se nám krásný pohled na celou katedrálu, která byla na přelomu 17. a 18. století přestavěna Janem Blažejem Santinim.

Točité schody na kůr
Točité schody na kůr
lupa

Po prohlídce katedrály vyrážíme přes silnici k další památce, Kostnici. Než k ní dorazíme, zastavujeme se v infocentru a necháme si poradit, jak se dostaneme do historikého centra. Pěšky asi 30 minut, linkovým autobusem asi 20 minut, nebo turistickým busem. Kostnice je Hřbitovní kaple z konce 14. století, výzdoba je zde výhradně z lidských kostí a podle odhadu jsou zde ostatky asi 40 tisíc lidí. Toto místo je zajímavé, ale nejen na mě působilo dosti skličujícím dojmem.

Pohled z kůru
Pohled z kůru
lupa

Po prohlídce Kostnice jdeme na linkový autobus č. 7 a po chvíli čekání s japonskými turisty odjíždíme do centra. Asi po 20. minutách jízdy vystupujeme blízko centra. Jdeme pěšky a asi za 5 minut jsme v historickém jádru.

Jdeme po Václavském náměstí a mineme Kamenný dům a náš cíl je jasný -Chrám sv. Barbory, jdeme kolem Vlašského dvora, kde je muzeum.

Asi po 30 minutách chůze s častými zastávkami u památek a v obchůdcích docházíme před:

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie
lupa

Chrám sv. Barbory. Toto unikátní dílo je zástupcem gotické architektury a jeho stavba byla zahájena v roce 1388 hutí Petra Parléře a stavební práce byly několikrát přerušeny, stavba byla dokončena až v roce 1905. Při prohlídce sv. Barbory nás nadchly okenní malby a překrásné varhany. Celý interiér je opravdu překrásný. Kolem chrámu pokračují stavební práce na dláždění. Po prohlídce chrámu jdeme zpět po kutnohorských hradbách do centra vyhledat občerstvení v některé restauraci. Po krátkém odpočinku jedeme busem č. 7 na nádraží a stejnou cestou přes Prahu zpět na Kladno.

Kostnice
Kostnice
lupa

Kutná Hora je překrásné město a k vidění je tu mnoho. Za jeden den se to nedá v žádném případě stihnout a tak zbytek někdy příště. Některé domy ještě na opravu čekají, ale Kutná Hora je upravené město a Chrám sv. Barbory a Katedrála Nanebevzetí Panny Marie jsou zapsány na seznamu památek Unesco.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Ubytování jsme nepotřebovali a najedli jsme se zčásti z vlastních zásob a dali jsme si výbornou pizzu v Mini pizzerii nedaleko Palackého náměstí. V Kutné Hoře je mnoho restaurací a kaváren a tak je z čeho vybírat.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kutná Hora nás nadchla a cestování vlakem nebylo špatné.

Ostatní informace

Kamenný dům
Kamenný dům
lupa

Když jedete vlakem do Kutné Hory, tak k pražským rychlíkům navazuje místní bus. Jenom vagony rychlíku už něco pamatují, ale vše jelo včas a bez problémů. Rádi jsme v Praze přesedli do Regionovy. Ceny vstupenek se odvíjí od toho kolik památek chcete vidět.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Kutná Hora
  • Kutná HoraDalší informace

Hodnocení:
899. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
18 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kutná Hora město
(vzdálenost od místa: 1.01 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Kutná Hora

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace