Kuks, Braunův Betlém a zámek

Tipy na výlet, Podzvičinsko
Kam a jak jedeme?

Poustevník
Poustevník
lupa

Zámek Kuks a ojedinělou galerii soch Matyáše Bernarda Brauna v přírodě, zvanou Braunův betlém, najdeme jen kousek od Dvora Králové. Vy, kdož jste stejně šikovní jako naše výprava, si předtím než vyrazíte namažte lýtka Alpou a vezměte si s sebou pití.

Za čím jedeme?

Prodloužená cesta, krajina kousek od Kuksu
Prodloužená cesta, krajina kousek od Kuksu
lupa

Protože jsme si předem zjistili, že Braunův betlém patří mezi 100 nejohroženějších památek na světě, rozhodně jsme se nespokojili jen s prohlídkou zámku, ale chtěli jsme vidět i tyto jedinečné plastiky, vytesané v terénu přímo do skály. A pravdu řečeno, asi je opravdu na čase je vidět. Nedávno se mi dostal do ruky pohled plastiky Poustevníka starý asi patnáct let a nutno přiznat, že za tu dobu tak, jak jsme jej teď viděli my, na něm zahlodal zub času až neuvěřitelně. Pokud to takhle půjde dál, nezbude z něj za pár let nic.

Andělé života a smrti
Andělé života a smrti
lupa

Když nepojedete až k zámku vozem a vydáte se přírodou, bratru za hodinu byste k němu měli dojít, přičemž cesta je příjemná, vede lesem jehličnatým i smíšeným, lesními průseky přes paseky a mýtiny občas zahlédnete Kuks přímo před sebou. Ne tak, pokud jako my ztratíte turistickou značku, pak počítejte se třemi hodinkami, během nichž se vám bude zmíněnými průseky zámek přibližovat i vzdalovat a projdete přilehlými osadami, mimořádně malebnými, jak už je v tomto kraji zvykem. Zlé jazyky dnes tvrdí, že jsme se prý vydali na Kuks ze Dvora přes Vídeň...

Lapidárium, Neřesti a Ctnosti
Lapidárium, Neřesti a Ctnosti
lupa

Ze zámku, o němž toho již bylo všude dost napsáno a řečeno, se chci zmínit o něčem pro vinaře; v místní sklepní vinotéce srdce milovníka vína zaplesá. Najdete tu vína mělnická, moravská i "kuksovská"; obyčejná, archivní či přívlastková.

V lapidáriu si mezi slavnými a známými neřestmi a ctnostmi určitě najdete i tu svoji. Někteří z nás si případně sedli na židličku pod Lenost, mně se nechtělo opouštět Obžerství.

Vraťte se sem určitě i v případě, že jste tu již byli. Vjemů je zde tolik, že pokaždé najdete něco nového, čeho jste si minule nevšimli.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na cestě, v lese u Kuksu
Na cestě, v lese u Kuksu
lupa

Máte-li hlad, nebudu vám protentokrát shodně s bedekry doporučovat restauraci U Zlatého slunce. Přejděte si přes vodu na druhou stranu a zkuste hostinec U Prďoly. Sice tu nemají špičkové prostředí a spíše než restauraci najdete hospodu, ale obsluha byla ochotná a milá a gulášová polévka, jakož i ostatní strava, jednoduše mňam.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Subjektivně nejraději mám z celého Kuksu (hned po vinotéce) apatyku a dveře do hrobky. Kostlivec na nich vyobrazený upomíná na skutečnost, že vše je pomíjivé... Nelze popisovat, pokud jste je ještě neviděli, zajeďte se na ně rozhodně podívat.

Ostatní informace

Ačkoliv uvádí internetové stránky, že vstupné do Betléma je 10,- Kč, při naší návštěvě byl vstup volný a domnívám se, že je tomu tak stále. Zámek má více okruhů s různými, vcelku však stravitelnými cenami.

A až budete projíždět tímto krajem v období stáčení medu a narazíte na ceduli "Prodej přímo od včelaře", rozhodně zaklepejte (zazvoňte) na dveře a tenhle sladký zázrak si odneste. Zdejší včely produkují snad nejlepší med ve střední Evropě.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Kuks, Braunův Betlém a zámek

Pěkné
11.08.2010 10:38
ale máte chybu v popisu. Kuks není zámek, i když tak vypadá, ale hospital, bývalý klášter se špitálem a kostelem Nejsvětější Trojice v průčelí.
RE> Pěkné
11.08.2010 13:05
Děkuji za komentář i připomínku. O opomenutí vím, bylo bráno v potaz, že tento server čtou i tací, jako moje děti a pro ty by slovo hospital znělo nejspíš jako cizí nadávka:-))), proto jsem použila slovo zámek. Myslím, že označení zámek, popř. barokní zámek zde lze při vzhledu Kuksu použít, ale chyba to samozřejmě je. Doufám, že ospravedlnitelná. Vaše připomínka je na místě, řešení bude napsat hospital a zlehka vysvětlit význam. Beru a poučím se.:-)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace