Krnov a rozhledny v okolí

Tipy na výlet, Opavsko - Krnovsko
Kam a jak jedeme?

Cílem našeho dalšího výletu bylo město Krnov a jeho okolí ve kterém se nacházejí tři zajímavé rozhledny a zřícenina středověkého hradu.

Rozhledna Hanse Kudlicha
Rozhledna Hanse Kudlicha
lupa

Město Krnov vzniklo zhruba v polovině 13.století na soutoku řek Opava a Opavice a leží na samotném česko-polském pomezí v předhůří Jeseníků. Na jeho rozvoji se podílely významné rody : nejdříve Přemyslovci,potom Hohenzollernové a v neposlední řadě Liechtenštejnové. V roce 1779 téměř celé město vyhořelo, ale již počátkem 19.století se tady začaly v období průmyslové revoluce objevovat první textilní továrny (soukenický mistr Alois Larisách) a v roce 1873 zde postavil Gebrüder Rieger továrnu na výrobu varhan, která dosáhla světového významu a i v této době stále vyrábí.

Za čím jedeme?

V okolí tohoto města se nacházejí tří rozhledny:

Rozhledna Hanse Kudlicha
Rozhledna Hanse Kudlicha
lupa

1)Rozhledna Hanse Kulicha, která leží na kopci nad obci Úvalno v nadmořské výšce 395m n.m. nedaleko Krnova. Tato rozhledna je pojmenována podle obecního rodáka , který se za dob Rakousko-Uherska proslavil jako politik a posléze jako lékař když žil v USA. Celý život bojoval za práva selského lidu a v USA za práva černochů. V rozhledně je hrobka jeho i jeho manželky. Tato rozhledna je kamenná a je vysoká 22m. Byla vybudovaná v roce1913 a po rekonstrukci znovuotevřená 1.10.2000. Na tuto rozhlednu je nejbližší cesta (asi 0,5km) od poslední autobusové zástavky v obci Úvalno, nebo od železniční zástavky Úvalno po modré značce (2km).

Náhrobní deska H.Kudlicha
Náhrobní deska H.Kudlicha
lupa

2)Rozhledna Cvilín leží na kopci přímo za městem v nadmořské výšce 436m n.m.. Jedná se rovněž o kamennou rozhlednu která byla otevřena 11.6.1903 jako Liechtennsteinova rozhledna. Původně byla vysoká 35,2m i s malou věžičkou. Tato věžička byla ale poškozena a tak muselo dojít k rekonstrukci rozhledny na stávající výšku 29m. Kousek od rozhledny je kostel sv.Kříže a Pany Marie Sedmibolestné který je poutním místem z Krnova. Kolem kostela je velice pěkná Křížová cesta. K této rozhledně se dostanete z centra města od „ička“ po zelené značce nebo po červeně značeným výletním okruhem kolem Krnova. (2km)

3)Rozhledna Ježník (Vyhlídka) leží na opačné straně města Krnova než dvě předcházející.

... a jeho manželky
... a jeho manželky
lupa

Nejblíže se k ní dostanete, když pojedete autem ven z města směrem na Město Albrechtice. Než opustíte samotné město je odbočka doleva na Ježník a pojedete až na samotný konec cesta k Sanatoriu. Jezdí zde i autobus z Krnova, ale jak jsem se díval na jízdní řád , tak ne moc často. Na točně můžete zaparkovat auto a vydat se opět po červeném výletním okruhu na kopec Vyhlídka k rozhledně (1km). Rozhledna Ježník je dřevěná měří jen 13,6m a byla postavena v roce 2001. Pokud by jste šli z centra zase od „ička“ tak půjdete nejdříve po zelené značce k vlakovému nádraží a dále po modré až na rozhlednu. Celá trasa měří 7km.

Po schodech nahoru
Po schodech nahoru
lupa

Šeleburk – zřícenina hradu se nachází 1,5km od rozhledny a kostala Cvilín a dostanete se k ní po zelené značce. Cestou narazíte na pěkný Penzion Šelenburk. Pěkné posezení na zahradě nebo i uvnitř. Nabízí ubytování a dostanete se k němu přímo autem – když pojedete od Opavy tak odbočka doleva z hlavní cesty mezi Úvalnem a Krnovem. Samotný hrad je velice pěkná zřícenina hradu, který byl vybudován v 1.pol. 13.století na místě bývalého dřevěného hradiště. Už podle toho co zde bylo se dá soudit, že se jednalo o velký hrad, který měl velice silné venkovní zdi a jwho dominantou byla silná válcová věž. Okolo celého hradu byl hluboký příkop.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Na rozhledně
Na rozhledně
lupa

My jsme se zastavili v Penzionu Šelenburk, který nabízí vše co si můžete přát. Bohatý jídelníček, dobré kafe, sladkosti ke kávě a samozřejmě pivo. Kdo by se chtěl v tomto okolí zdržet déle může se zde i ubytovat.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pohled z rozhledny do přírody
Pohled z rozhledny do přírody
lupa

Všechny čtyři místa ,které jsme chtěli navšítivit jsou opravdu pěkná. Na rozhledně Hanse Kudlicha a Cvilíně je provozní doba a tak je dobré si zjistit dopředu jak je otevřeno-informace ochotně poskytnou v "ičku" v Krnově.

Ostatní informace

Na Rozhlednu Cvilín se platí vstup 20kč

Na rozhlednu Hanse Kudlicha 10kč.

Rozhledna Ježník je volně přístupná po celý rok.

Restaurace Stážiště u rozhledny
Restaurace Stážiště u rozhledny
lupa

Nasbíral jsem celkem 5 turistických známek: 342-Rozhledna H.Kudlicha (kupoval jsem na rozhledně) ; 467-Rozhledna Cvilín (kupoval jsem na rozhledně) ; 550-Šelenburk (kupoval jsem v penzionu Šelenburk) ; 871-Rozhledna Ježník (kupoval jsem v "ičku" v Krnově) ; 1395-Krnov (kupoval jsem v "ičku" v Krnově).Další informace

Hodnocení:
2907. místo
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Krnov-Cvilín
(vzdálenost od místa: 1.07 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Krnov a rozhledny v okolí

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace