Křížovka v barevném šatě.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Křížovka, pohled na Svatobor
Křížovka, pohled na Svatobor
lupa

Podzim oblékl Šumavu a Šumavské podhůří do podzimních barev a vyvstává problém, kam se vypravit. Barevná krása vezme brzy za své a tak nelze otálet. Výběr pro tento výlet padl na horu Křížovku ( 765 m.n.n.m.) ve Svatoborské vrchovině. Pod jejím severním svahem se nachází staré, královské horní městečko, Hory Matky Boží. A právě Křížovka byla jedním z míst, kde se těžilo zlato. Ale tyto doby dávno odvál čas a hora dnes nabízí jiná kouzla. A to právě na podzim, kdy na velké paletě barev nechybí ani ta zlatá. A tak jedeme do výše jmenované obce a odtud se vydáváme za krásou podzimu.

Za čím jedeme?

Křížovka, pohled na Vidhošť
Křížovka, pohled na Vidhošť
lupa

Z Hor Matky Boží jdeme po žluté, směrem k jihu. Hned za obcí procházíme javorovou alejí. Po několika stech metrech jsme na okraji lesa. Po pravé straně jsou vidět pozůstatky po dolování. Cesta dále prochází východním svahem. U vyhlídky s lavičkou se rozhodujeme pro výstup na vrchol. Neznačenou lesní cestou pozvolna stoupáme smrčinou, která postupně přechází ve vyšší les. Tím již cesta vede přímo na vrchol. Červenobílá tyč oznamuje, že jsme na nejvyšším bodě. Celý vrchol je porostlý lesem a není odtud nic vidět. Vracíme se pod hranici lesa, na východní svahy. Tady nám začíná ta nejhezčí část této cesty. Začínáme obcházet horu po pastvinách a nevíme, kam se dívat dřív. Na severu je protáhlý hřeben Vidhoště ( 7 59 m.n.m.) a o něco dále k severovýchodu je několik vrcholků Budětické vrchoviny. Na východě se objevuje rozložitý Svatobor ( 845 m.n.m.) a na jihovýchodě je Javornická hornatina a několik hor Šumavy. Za pohledem k západu se musí vystoupat na výše položené pastviny. Ty jsou již více zarostlé stromy a keři, ale když se najde to správné místo, objeví se Borek ( 859 m.n.m.) v plné kráse. Dojmy přibývají, potěší i jednoduchý křížek pod starými lípami. Při zpáteční cestě je na severu vidět již zmíněná obec, návrší Kalvárie a hřeben Roviny.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Na občerstvení v hospůdce musí člověk v těchto končinách zapomenout. Ale nabízí se třeba zámecká restaurace v Hrádku nebo hospůdky v Sušici. A spát se dá také na zámku v Hrádku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hory Matky Boží ze svahu Křížovky
Hory Matky Boží ze svahu Křížovky
lupa

Nádherné výhledy patří k těm hezkým v celém Šumavském podhůří. Že tomu tak je, přenecháme i fotografiím. Křížovka je jedním z míst, které si člověk oblíbí a rád se sem vrací a to nejen na podzim.

Ostatní informace

Křížovka, okraj lesa
Křížovka, okraj lesa
lupa

Celá cesta, až nad samotu Žďár má něco mezi 3 až 4 kilometry. Okolo hory vede i naučná stezka, ze které toho není moc vidět. Je lepší jít po okraji lesa. Zabloudit se tady nedá a pokud se vezme do batohu mapa KČT, měla by mít č. 64 Šumava – Železnorudsko.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mokrosuky
(vzdálenost od místa: 2.73 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Křížovka v barevném šatě.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace