Křivoklátsko

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Rozhledna Velká Buková
Rozhledna Velká Buková
lupa

Tento výlet jsem rozdělil do dvou částí. První část byla absolvována autem. Jsou v něm absolvována tato místa. Rozhledna Velká Buková, jízda kolem Křivoklátu do obce Zbečno a výlet před odjezdem domů, byl zakončen v Lánech. O týden později jsem si výlet zopakoval, s malými obměnami.

Rozhledna Velká Buková
Rozhledna Velká Buková
lupa

Vyrazil jsem z domova vlakem přes Beroun na Křivoklát. Cesta vlakem příjemně utíkala a moje obavy z deště se postupně vytratily. Byl jsem rád, že se předpověď rosničkářů nesplnila. Je sice pravda že bylo horko, ale jelikož je trasa skoro celou cestu ve stínu lesa, tak mě to ani tak moc nevadilo Smile.

Rozhledna Velká Buková
Rozhledna Velká Buková
lupa

Ze zastávky Křivoklát jsem vyrazil, stejně jako všichni cestující, kteří zde vystoupili, do centra. Na křižovatce jsem se dal stále do kopce kolem hradu, až jsem dorazil na červenou značku. Po ní jsem postupoval dalších 3,5 km. Trasa, jelikož je též naučná, byla lemována vysvětlovacími tabulemi, co je na trase pozoruhodného a co se zde vyskytuje za flóru a faunu. Většina, až na kopec od křižovatky a kolem zámku, probíhá takřka po rovině. Pouze na klesání směrem k Berounce je vlhký les a je nutno si dávat pozor na klouzání. V období dešťů je asi skoro neschůdný. To se ovšem netýkalo tohoto dne. Na infotabulích si můžeme cestu zpříjemnit čtením. Musím uznat, že je zde vše dosti podrobně popsáno. Asi v 1/3 cesta je odbočka ke kapličce sv. Eustaca. Je zajímavé, že je kaplička v těsné blízkosti silnice na Lány, ale je v perfektním stavu a v žádném případě ani trochu neponičená vandaly. Ovšem po návratu na původní trasu, je kousek od této odbočky malý altánek v dosi zbědovaném a poničeném stavu. ŠKODA, ŽE SE NĚKTEŘÍ LIDÉ MUSÍ PROJEVOVAT TÍMTO ZPŮSOBEM confused. V polovině cesty opustíme červenou značku a u silnice na Lány u Písků, se přejde na zelenou, která nás dovede až do Zbečna. V této části cesty je vlhký les, je stále na co koukat. Jak na spleť popadaných a pomalu tlejících stromů, tak na různé stromové překážky přes cestu nebo potůček, stále bublající kolem cesty. Po sestupu až dolů a výstupu z lesa, se jde až do Zbečna stále kolem Berounky. Ve Zbečně je možné zajít do tzv. Hamousova statku. Je to jeden dům, dvůr, chlévy a stodoly. Uvnitř je k vidění mnoho věcí z mého dětství, které běžně používali drobní zemědělci i statkáři v tehdejší době a v chlévě je i jeden obyvatel, malá kozička. Pozor, je strašně mazlivá a těžko bude každého pouštět. Po mém odchodu dost mečela a bylo jí slyšet dokud jsem neodešel. Odtud jsem odešel do místní restaurace poblíž, naobědval se a odešl na místní nádraží za řekou a vydal se na cestu vlakem zpět k domovu.

Za čím jedeme?

Cestou lze poznat hrad Křivoklát, Hamousův statek ve Zbečně a po celou cestu krásnou krajinu, většinou doprovázenou lesem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Toto kamenivo mě spadlo před očima
Toto kamenivo mě spadlo před očima
lupa

Stravování na této cestě je možné pouze na Křivoklátu a ve Zbečně. Tam je naproti Hamousově statku restaurace. Kvalita jídla není sice jako ve špičkové restauraci, ale je chutné a pivo vynikající. Mají 10,11 i 12 a každé z jiného pivovaru. Já jsem si dal Lobkowickou 12. Z káv mají pouze turka nebo rozpustné, tak jsem si nedal nic.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásná krajina, příjemný ničím nerušený pochod a pohodová cesta.

Ostatní informace

Na Křivoklátu jsem byl už několikrát, tak jsem tam nešel a ceny jsou na webu. V Hamousově statku je cena za celé vstupné 30 Kč. Rodinné nevím, neptal jsem se.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Křivoklát
(vzdálenost od místa: 0.33 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Křivoklátsko

07.08.2011 18:34
jen ta rozhledna mě docela zklamala
Křivoklátsko
07.08.2011 21:29

Dobrý den, ve Zbečně jsem byl asi před 2 roky a výhled na Berounku z vyhlídky nad Zbečnem byl krásný. Ve zmiňované restauraci jsem si kávu dal a byla to břečka pro kardiaky. Hezký a vtipný článek  Honza

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace