Kristiánov muzeum sklářství

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

Jedeme navštívit muzeum sklářství v zaniklé osadě Kristiánov. Muzeum je v Jizerských horách nedaleko Josefova Dolu.

Za čím jedeme?

Muzeum sklářství Kristiánov
Muzeum sklářství Kristiánov
lupa

Jedeme na kole z města Janov nad Nisou, kde jsme byli ubytováni. Jedeme přes Horní Maxov a po krásném 4 km sjezdu jsme v Josefově Dole a pak po žluté turistické znažce k přehradě Josefův Důl. Cesta je trochu kamenitá a nejvyšší stoupání jsme vyvedli a došli jsme na hráz přehrady, která je zásobárnou pitné vody Liberecka. Od přehrady už po asfaltu až k muzeu sklářství.

Muzeum sklářství Kristiánov
Muzeum sklářství Kristiánov
lupa

Muzeum sklářství je v poslední dochované budově dříve prosperující osady Kristiánov se sklárnou. Osadu nechal v roce 1775 postavit Johan Leopold Riedel a v roce 1776 bylo utaveno první sklo. Jak se osada rozrůstala byl zde mlýn, škola, dům huťmistra a další stavby. Sklárna byla budována po čtyři generace rodiny Riedlů. V roce 1887 sklárna vyhořela a už její provoz nebyl obnoven. V muzeu je též výstava příroda Jizerských hor.

Torzo prastarého smrku
Torzo prastarého smrku
lupa

V okolí muzea si můžete prohlédnout základy jednotlivých staveb osady a místní hřbitůvek. Po prohlídce krásného muzea s výkladem velice ochotné průvodkyně nasedáme na kola a jedeme dál. Míjíme Blatný rybník, zde zastavujeme a kocháme se krásou tohoto místa. Pak obočíme a pokračujeme k Šámalově chatě, kde se občerstvujeme. Šámalova chata je výletním místem a na přilehlé louce se páslo stádo ovcí.To již jedem po trase Jizerské magistrály po krásném asfaltovém povrchu. Zpět do Janova n Nisou se vracíme přes rozhlednu Královka a přes vesničku Hrabětice. Tato vesnička je vyhlášené místo jak pro letní i zimní rekreaci. Je zde několik sjezdovek spíše pro děti či méně zdatné lyžaře,

Najeli jsme asi 30 km, provozujeme cykloturismus, to znamená, že kolo slouží k přemístění k nějaké zajímavosti a po prohlédnutí, v klidu pokračujeme dál.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Rozcestník
Rozcestník
lupa

Ubytováni jsme byli po dobu dovolené v Janově nad Nisou, v hotelu Velký Semerink. Hotel se starším vybavením na klidném místě, s výbornou stravou a ochotným personálem. Na výletě jsem se najedli na Šámalově chatě.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásné muzeum, překrásná příroda a krásné výhledy do kraje. Zvláště Blatný rybník a krásné výhledy z rozhledny Královka.

Ostatní informace

Hřbitůvek v Kristiánově
Hřbitůvek v Kristiánově
lupa

Kdo chce po Jizerkách jezdit na kole doporučuji jezdit po cyklotrasách, nebo po Jizerské magistrále .Turistické cesty jsou sjízdné pro kolo jen některé a kde v mapě píšou vodopády, z vlastní zkušenosti jen PĚŠKY!

otvírací doba : červen – září pondělí – neděle 9.00 – 17.00

jednotné vstupné 20 KčDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
na hory, na kole
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Josefův Důl
(vzdálenost od místa: 3.75 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Kristiánov muzeum sklářství

úmístění v mapě
11.03.2012 12:58

Umístění v mapě je naprosto chybné a matoucí. Koho napadlo umístit to do města? Navíc v článku popisujete, že se muzeum nachází v Jizerkách.

 

Re: úmístění v mapě
12.03.2012 22:14

Máte pravdu, umístění na mapě nebylo přesné. "V Jizerkách", myslím slengově Jizerské hory. Děkuji za připomínku Honza

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace