Krásný Dvůr, zámek a tak...

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Jdeme se projít do mimořádného parku krásnodvorského zámeckého areálu. Včetně zámku samého.

Možností je spousta. Od kroků, přes dvě kola v rámu i vozidlo s motorem. Orientačním bodem nechť jsou Podbořany (Lounský okres), vzdálené asi 6 km. Vše je dostatečně značené.

Za čím jedeme?

čestný dvůr
čestný dvůr
lupa

Středověk byl dobou neustálých bojů, každého proti každému. Místu vládly hrady, hrádky a tvrze. Už v každé větší vesnici byla tvrz. Ať zemanská či rytířská. Války a rozbroje pokračovaly. Ale i přesto panstvo opouštělo nehostinné, studené zdi „pevností“ a uchylovalo se do malebných a reprezentativních prostor. Nastal čas chlubení, trumfování a okázalosti. Zvláště zde vyčnívali mocné a bohaté rody. Jistě mezi ně patřili i Černínové z Chudenic.

potok
potok
lupa

Krásný Dvůr se dostává do rukou Černínu roku 1649. Avšak až o sedmdesát let později, je původní vila (horní tvrz) Václava Pětipeského z Chyš, následně zámeček Jana ml. Mašťovského z Kolovrat, zásadně přestavěn. František J. Černín pověřuje předního barokního architekta F. M. Kaňku, vypracováním projektu. V následujících letech, vzniká lovecký zámek s čestným dvorem.

zadní pohled na zámek
zadní pohled na zámek
lupa

Přimhouřeným okem vidíte v názvu sídla, jeho skutečnou podobu. Musím říci, že přimhouřeným okem. Jelikož je zde mnoho nedostatků. Tím nejdůležitějším budou určitě peníze. Zámek je od roku 1945 státním majetkem. Předtím sídlo, jako rekreační prostory, zabavili nacisté.

kostelík
kostelík
lupa

Jan Rudolf Černín vytváří z obory kolem zámku, v letech 1788-93 anglický park. Ten patří mezi největší (možná vůbec první) u nás. Součástí parku je i několik romantických staveb. Některé jsou inspirovány francouzským Versailles.

Zajímavostí je i kostelík, na náměstí ve městečku. Ten projektoval J. Zídek (Národní divadlo).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pro ty co cestují z větší dálky, budou asi nejschůdnější Podbořany. Tam se dá nalézt, jak stravovací, tak i ubytovací zařízení. Kdo je z bližšího okolí a nedisponuje vlastní svačinou, kterou doporučuji, je možné zajít na něco malého do obce. V létě pak nabízí něco ke snědku i stánek na místním koupališti.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zámek se mi líbí celý. Areál i interiéry. Unikátní je například známá obrazárna Černínských psých chovanců. Je nutno však podotknout, že vše má nádech zašlosti.

Ostatní informace

Vstup do parku je možno z několika různých stran. Je přístupný po celý rok. Zámek pak od dubna do října.Další informace

Hodnocení:
4896. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Krásný Dvůr
(vzdálenost od místa: 0.14 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Krásný Dvůr, zámek a tak...

Krásný Dvůr
11.03.2010 12:55
Druhý pokus. Prvý príspevok do diskusie mi asi neprešiel.

Bol som na vojenčine v Podbořanoch. Raz som presvedčil veliteľa roty, aby sme si urobili peší výlet na Krásný Dvůr. Spomínam si na krásny zámok, park, pekné kočky a samozrejme, že sme náš výlet zakončili v nejakej hospode. Veľakrát som si vravel, že sa tam vrátim ako turista, ale za 35 rokov sa mi to nepodarilo. Možno až budem dôchodca.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace