Kouzelná zřícenina hradu Trosky

Tipy na výlet, Český ráj
Kam a jak jedeme?

Trosky
Trosky
lupa

Zřícenina Hradu Trosky se tyčí na skalních vrcholech v Českém ráji. Tento hrad se stal velkou inspirací mnoha básníkům a malířům v době romantismu. Svou krásou okouzluje i současné návštěvníky hradu.

Trosky
Trosky
lupa

Hrad byl postaven v druhé polovině 14. století. Stěžejní část hradu tvořili dvě věže, na nižším z kopců byla postavena pětiboká věž Bába a na vyšším a štíhlejším byla postavena čtyřboká věž Panna.Mezi těmito věžemi byl vybudován vnitřní hrad. Do dnešního dne se nám dochovali pouze tyto dvě věže Bába a Panna.

Trosky
Trosky
lupa

Trosky se stali také vyhledávaným místem pro mnohé filmaře, jedním z posledních filmů, které se zde natáčeli byl film F.A. Brabce – Máj. (http://www.turistika.cz/tipy-na-vylet/show/poznanej-machuv-maj--1.html)

Za čím jedeme?

K samotnému hradu Trosky se váže spousty zajímavých pověstí. Jednou z nich je určitě pověst o Bábě a Panně.

- V XV. století žili na hradě dvě příbuzné, které se nenáviděli tak, že se každá z nich usídlila v jedné z věží. Na Bábě bydlela Markéta a na Panně její vnučka Barbora.

Markéta byla zapřísáhlá katolička a Barbora víry kališnické. Všechny jejich hádky byli započaty vždy sporem o víru. Ráno, když se Markéta vzbudila z okna vykřikla na Barboru: „ Ještě jsi živá, kacířko? Ještě si pro tebe Lucifer nepřišel?“ Tím vždy začala ráno hádka, která končila až když se na obloze objevil měsíc. Takhle se hádali až do doby než Markéta odešla na věčnost.

Barbora každý den pohlížela na věž Bábu, čekajíc že se odtud ozve hlas Markéty. Nikdy se však tak už nestalo a Barbora si teprve nyní když se neměla s kým hádat, cítila se dokonale nešťastná. I odešla krátce na to také na věčnost, aby se sešla s Markétou na věčnosti a tam si s ní vyřídila dlouholetý, neskončený spor.

- Mezi další pověsti patří třeba pověst o proslulém opatovickém pokladu, který zde mohl ukrýt Ota z Bergova.

Pokud chcete objevit další zajímavé pověsti, které se váží k hradu Trosky tak neváhejte a vydejte se objevovat a poznávat krásy nejen hradu, ale i Českého ráje.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Občerstvit se dá v hospůdce, která se nachází na parkovišti pod Hradem Trosky.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Samotné Trosky, ale i příroda, která se rozléhá kolem nich je naprosto okouzlující a ideální pro romantický výlet ve dvou.

Ostatní informace

Prohlídka je bez průvodce!

Vstupné:

dospělí……50 Kč

děti………..35 Kč

rodinné……150 Kč

psi…………10 Kč

Otevírací doba:

duben a říjen: soboty, neděle, svátky od 08,30 do 16,00 hodin
květen - srpen: úterý - neděle od 08,30 do 17,30 hodin
září: úterý - neděle od 08,30 do 16,00 hodin

Poslední prohlídka: 30 minut před ukončením provozní doby.Další informace

Hodnocení:
4026. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Malechovice
(vzdálenost od místa: 1.54 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Kouzelná zřícenina hradu Trosky

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace