Kout na Šumavě - dodatek

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Jedeme do Kouta na Šumavě, můžeme jet vlakem, autobusem, autem - obec leží na silnici Klatovy - Domažlice.

Obec původně vznikla jako samostatný dvůr, který patřil pánům z Rýzmberka. První písemná zmánka je z r. 1515. R.1589 koupil statek Jiří hrabě z Guttensteinu,postavil tvrz /v současnosti nejstarší budova v obci a je sídlem obecního úřadu/, jsou zde zachovány valené klenby se štukovými hřebíky. Na tvrzi je umístěna busta rodáka profesora Karlovy univerzity Mudr. Františka Schambergera, odhalena 25.6.1972.O rozkvět obce se zasloužila rodina Stadionů. Tento rod měl koutské a trhanovské panství ve vlastnictví téměř 25O let. R. 1704 byla postavena kaple sv. Jiří, ke které byla později přistavěna chrámová loď, zřízena škola a pošta. R. 1736 byl při velkostatku založen farní pivovar a hospodářský lihovar.V r. 1888 měla obec již svoji železniční stanici. V r.1909 byla hraběnkou ze Stadionů založena "Opatrovna dětí". Byl dostavěn kostel do současné podoby a zřízen hřbitov.Rod Stadionů vymřel po meči, panství dostala hraběnka a hrabě Schänborn - byl odsunut.

V horní části obce je Kaple Nejsvětější Trojice, vysvěcená r.1827, kdysi sloužila jako márnice. Další kaple - Kaple U Třech Křížů je jihozápadně nad obcí.

V současné době byl obnoven provoz pivovaru.

Za čím jedeme?

Začínali jsme na hřbitově Kolumbariem rodiny Stadionů - jsou zde uloženy urny rodiny, po té jsme se přesunuli do kostela sv.Jiří, kde nám p.Váchalová /místní rodačka/ něco pověděla o historii kostela i obce. Tuto prohlídku jsme měli předem domluvenou - jsme "Přátelé české historie" a na tomto výletě nás bylo 58. Dále jsme pokračovali ke glorietu "Klobouk". Nachází se na kopci zvaném Kolébka mezi Koutem na Š. a Spáňovem. Gloriet nechala vybudovat koutská vrchnost. "Klobouk" byl v minulosti součástí cesty se stromořadím, vystupujícím ze středu kouteckého zámku. Gloriet byl pravděpodobně založen při rozsáhlých úpravách zámku a jeho okolí r.1824 majitelem panství Janem Filipem Františkem Josefem Stadionem. Stromořadí bylo vykáceno, gloriet však stojí na návrší osamocen dál. Vypráví se, že zde r. 1431kardinál Cesariny, prchající před husity z bitvy u Domažlic , ztratil svoje listiny, zlatý kříž a a klobouk, který má gloriet připomínat. R. 2007 byl "Klobouk" kompletně zrekonstruován. Naše putování jsme zakončili prohlídkou pivovaru.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedli jsme se a výborně na zámku ve školní jídelně /také po předchozí domluvě/.Jsou zde sice 2 hospody, ale tolik lidí by se tam nevešlo. Zámek sloužil v minulosti jako škola v přírodě, nejdříve pro mateřské školy, později i pro základní školy. Nyní je tam přestěhovaná základní škola /její budova je v rekonstrukci/. Jinak je zámek uzavřen.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbil se nám rozhodně gloriet "Klobouk", od kterého je krásný rozhled do okolí, také kostel sv. Jiří, je pěkně opraven. Zajímavá byla rovněž prohlídka pivovaru.

Ostatní informace

Ceny - kostel nám byl s přednáškou otevřen za smluvní cenu. Do pivovaru je vstupné 100,- /s ochutnávkou/Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kout na Šumavě
(vzdálenost od místa: 0.89 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Kout na Šumavě - dodatek

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace