Kostnice v Sedlci

Tipy na výlet, Posázaví
Sedlec, Kostnice
Sedlec, Kostnice
lupa

Kostnici v Sedlci najdeme jen malý kousek od Kutné Hory, v kostele obklopenou hřbitovem. "Materiálu" pro Kostnici zde bylo dost a dost, v r. 1278 prý byl vyslán opat sedleckého kláštera Jindřich králem Přemyslem Otakarem II. do Jeruzaléma. Nazpět měl údajně přivézt hrst hlíny z Kalvárie a tu rozhodil po zdejším hřbitově. Z tohoto důvodu se na zdejší hřbitov nechávali pohřbít lidé ze široka z daleka a to nejen z Čech, ale i z ciziny.

Sedlec
Sedlec
lupa

Gotický hřbitovní kostel pochází původně z konce 14. století, ale podobně jako mnoho jiných míst nebyl ušetřen za husitských válek a v r. 1421 byl vypálen. Kaple byly znovuobnoveny až na začátku 18. století architektem Santinim, jehož dílem byl i návrh výzdoby interiéru.

Sedlec, Kostnice
Sedlec, Kostnice
lupa

Za autora výzdoby však bývá považován František Rint, který ji z kostí, vybělených chlorovým vápnem, instaloval do kostela poté, co byl odebrán v r. 1784 církvi a koupil jej rod Schwarzenbergů. Přidal erb nových vlastníků a do výzdoby zakomponoval i své vlastní jméno.

Sedlec, Kostnice
Sedlec, Kostnice
lupa

Z kostí je zde téměř vše; nápisy na zdech, lustry, jsou jimi ozdobeny klenby; kosti jsou složeny ve velké hranici za mříží, lebky jsou vystaveny na důmyslných pyramidách. Ve vitríně máme možnost vidět lebky husitských bojovníků, na nichž jsou patrná zranění typickými zbraněmi své doby.

Odborníci odhadují, že v Kostnici připomínají návštěvníkovi jeho smrtelnost a fakt, že smrt mezi lidmi nečiní rozdíl, ostatky asi 40.000 lidí.

 

 

Sedlec, Kostnice
Sedlec, Kostnice
lupa

Oběd jsme si chtěli dopřát v některé z kutnohorských restaurací. Děti trvaly na pizzerii, zkusili jsme tedy pizzerii Navona na Palackého náměstí. Čekací doba skoro stejná, jako kdysi před Mototechnou na Favorita, obsluha nijak zvlášť ochotná, těsto na pizzu neukousnutelné, "omáčka" jen pro jméno... Ale možná jen zrovna v téhle pizzerii neměli svůj den...

Sedlec, Kostnice
Sedlec, Kostnice
lupa

Každopádně jsme si později spravili chuť ve staročeské kutnohorské restauraci Dačický, kde bylo vše to, co předchozímu podniku chybělo. Vynikající obsluha, velmi hezké prostředí a rozlehlá venkovní "zahrádka", jídlo skvělé. Vřele vám doporučuji najít si při návštěvě Kutné Hory právě tuto restauraci.

Sedlec, Kostnice
Sedlec, Kostnice
lupa

Vzhledem ke své zálibě ve hřbitovech a ve všem, co souvisí s "posledními věcmi člověka", byla jsem Kostnicí bez výhrad nadšená. Ale jsem přesvědčená, že tento výlet se vám bude líbit i v případě, že tuto mou zálibu nesdílíte.

Otevírací doba a vstupné na oficiální stránce Kostnice:

http://www.kostnice.cz/

 
Další informace

Hodnocení:
1008. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
17 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hlízov
(vzdálenost od místa: 1.17 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Kostnice v Sedlci

01.11.2013 11:16
Dojem z tohoto impozantního místa mi však výrazně zkazila výše vstupného, která je o 1/3 vyšší než vstup do chrámu Sv.Barbory.
Chcete-li ušetřit, navštivte za 30,-Kč kostnici v Mělníku.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace