Kostel sv. Vavřince na Zdouni.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Zdouň, pohled od západu
Zdouň, pohled od západu
lupa

Jedna z nejkrásnějších církevních staveb Sušicka, tak lze charakterizovat Kostel sv. Vavřince na Zdouni. Byl postaven mezi léty 1270 až 1280 v raně gotickém slohu. Tehdy byl součástí panského sídla a větší osady rýžovníků zlata na řece Ostružné. Nejstarším známým držitelem tohoto zboží byl Dluhomil, který se proslavil v bitvě u Mühldorfu v roce 1257. Jeden z jeho synů Svojše se psal ze Zdouně. Panství bylo samostatné až do konce 14. století, tehdy bylo připojeno k panství velhartickému. A to byl počátek konce, tvrz i osada zanikly a zbyl pouze kostel. Stojí na mírném návrší mezi Hrádkem u Sušice a Tedražicemi a je zdaleka viditelný a jen málokterý návštěvník této oblasti jej do svého programu nezařadí. Den, který náleží jak zimě tak i jaru, byl pro výlet jako stvořený a nádraží v Hrádku je ideálním místem pro začátek tohoto výletu.

Za čím jedeme?

Hrádek u Sušice, nádraží
Hrádek u Sušice, nádraží
lupa

Výpravčí dává signál k odjezdu a my vycházíme do ulic Hrádku. Jeho část je rozložena podél hlavní silnice ze Sušice do Klatov.Vedle místního obchodu je zajímavý pomník obětem I. světové války. Na nedalekém domě pošty je pamětní deska spisovatele F. Pravdy, který zde působil jako vychovatel na zámku v rodině Sturmfelderů a prožil tu většinu života. Další kroky vedou k zámku, který v posledních letech prochází obnovou. Čapí hnízdo u hasičské zbrojnice ještě není obsazené a my po silnici do Tedražic obec opouštíme. Nevábný objekt s množstvím vyřazených pneumatik máme za zády a zastavujeme u křížku pod mohutným kaštanem. Odtud máme kostelík jako na dlani a začínáme fotit. Snímky děláme ze všech světových stran a jdeme obdivovat krásu gotiky. Na věži je několik románských okének, ale hlavní potěšení je z gotických oken presbytáře. Zajímavostí jsou kamenné hlavy osazené v rámech oken. Krátké posezení pod chráněnou lípou a pokračujeme do údolí Ostružné. Procházíme novější část Tedražic a vedeni řekou po okresce jsme po třech hodinách u sušického nádraží.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Hrádek u Sušice, pomník padlým
Hrádek u Sušice, pomník padlým
lupa

V době turistické sezóny se lze najíst i napít v Hrádku. My jsme si vše potřebné raději vzali s sebou a udělali jsme dobře. V Hrádku jsme zaznamenali penzión, ale ubytování je možné v Sušici a pro romantické duše lze doporučit hezkou chatu na Svatoboru, na který je Hrádek jedním z východisek.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hrádek u Sušice, ulice obce
Hrádek u Sušice, ulice obce
lupa

Příjemný den, tak akorát na krátký výlet, nám umožnil vidět krásný zámek. Kostel na Zdouni je památka s hvězdičkou. Cestou jsme měli před očima okolní kopce, Svatobor, Kalovy a Strážiště. Sem tam mraky střídané modrou oblohou a pohádkové údolí Ostružné navíc nyní, se zvýšenou hladinou vody, nemělo chybu. Zemědělské objekty, a to nejen v Hrádku, jsou ostudou celé země. Okolí silnic je ukázkou naprosté bezohlednosti části spoluobčanů, kteří si tato místa pletou se smetištěm.

Ostatní informace

Hrádek u Sušice, pamětní deska F. Pravdy
Hrádek u Sušice, pamětní deska F. Pravdy
lupa

Ušli jsme přibližně 5 až 6 km. Oblast je na mapě KČT č. 68 Pootaví. Nejbližším nádražím je Hrádek u Sušice a zbývá popřát hezké zážitky a přidat pozvání na krásné Sušicko.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Kostel sv. Vavřince na Zdouni.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace