Kost, hrad a něco z okolí.

Tipy na výlet, Český ráj
Kam a jak jedeme?

Kost, pohled z údolí Plakánku
Kost, pohled z údolí Plakánku
lupa

V Českém ráji je tak velké množství různých pozoruhodností, že člověk neví, kam se podívat dříve. Jednou z nich, která patří mezi ty nejhezčí, je jistě hrad Kost. Je duben a navíc všední den, což v Česku znamená, že se dovnitř hradu asi nepodíváme. Na druhé straně, modré nebe je příslibem výjimečné procházky v okolí hradu. A to rozhodlo a tak jedeme po silnici od Jičína do Sobotky a odtud pokračujeme po okresce, směrem na severozápad. Po několika minutách jízdy se pod námi objevil jeden z nejzachovalejších českých hradů, Kost. Najít parkoviště je dílem chvilky a tak zbývá ještě se ohlédnout do minulosti. Pískovcová skála v údolí říčky Klenice byla pro stavbu hradu vybrána někdy ve 2. polovině 14. století. Hrad tehdy nechali postavit Vartemberkové. Poté se v držení hradu vystřídalo několik významných českých, šlechtických rodů. Černým rokem se pro hrad stal rok 1658, kdy měl být na příkaz císaře zbořen. I když tomuto osudu unikl, během třicetileté války vyhořel a nastalo pozvolné chátrání. Důkladné rekonstrukce se dočkal až po druhé světové válce. V současnosti je hrad majetkem rodu Kinských.

Za čím jedeme?

Kost, pohled od jihovýchodu
Kost, pohled od jihovýchodu
lupa

Náš výlet začíná na parkovišti pod západní stranou hradu. Jdeme od hradu do údolí Plakánek. Příroda si tady začarovala a řeka Klenice a její přítoky tu vytvořily široké údolí, zasazené mezi skalní stěny. Cesta střídá obě strany údolí a v několika místech je dosti bahnitá. Není divu, traktory tudy tahají poražené stromy z nedávné větrné kalamity. Záměr projít celé údolí končí v místech, kde se řeka stáčí k jihozápadu. Bahniště je přes celé údolí a zdá se, že je nekonečné. Vracíme se zpátky k parkovišti a rozhodujeme se podívat na hrad z různých stran. Výhled na hrad z údolí Plakánku prý je tím nejhezčím, ale i ten přímo od jihu má něco do sebe. Hledáme místo, z něhož mají být vidět hned čtyři hrany Bílé věže, ale bez kladného výsledku. A tak jdeme po silnici od Sobotky na nedaleké návrší. Procházíme kolem barokní sochy sv. Anny a malé zvoničky a dostáváme se nad hrad. Ten máme odtud jako na dlani a je zde hezký výhled do údolí na hladinu Bílého rybníka. Sluníčko začíná hřát, obloha je modrá jako na jihu a tak fotografujeme z různých míst, co se dá.

Vracíme se do údolí a jdeme po hrázi Bílého rybníka k východu. Je tu několik pěkných chaloupek a o něco dále se díváme na hrad přes vodu. Zajímavý pohled a bude hodně obtížné zvolit ten nejhezčí. Vracíme se ke hradu a z hráze rybníka je zase všechno jinak. Odtud vyniká jeho mohutnost a velikost. Hradní brána je dle předpokladu zavřená, při cestě k ní je socha sv. Jana z Nepomuku. Procházíme otevřeným nádvořím a bránou nad parkoviště. Výhled na hrad ze severu jsme nenašli, ale ten ze břehu Černého rybníka od severozápadu je až překvapivý. Bylo by zajímavé, kolik lidí by hrad z tohoto místa na fotografii poznalo. Kolem sochy sv. Václava na vysokém sloupu přecházíme pod západní stranu hradu a naše krátká vycházka je u konce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Kost, pohled z návrší nad Bílým rybníkem
Kost, pohled z návrší nad Bílým rybníkem
lupa

Předpokládali jsme, že mimo sezónu se tady nenajíme, to se také v plné míře potvrdilo a tak musela stačit svačina z batohu. Ale na čerstvém vzduchu chutná o něco více. Během pobytu v Českém ráji jsme bydleli a stravovali se v hotelu Filip v Rybníčku, nedaleko Jičína a k naší plné spokojenosti.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kost, pohled ze břehu Bílého rybníka
Kost, pohled ze břehu Bílého rybníka
lupa

Rádi obcházíme, pokud to je možné, stavební památky ze všech stran. Má to něco do sebe a je to v podstatě i hodně zajímavé. Otevírají se pohledy, na které člověk moc často nenarazí. O Kosti to platí dvojnásobně. Je to taková kamenná pohádka o krásném hradu. Moc se nám tento výlet líbil.

Ostatní informace

Údolí Plakánek
Údolí Plakánek
lupa

Ušli jsme asi 3 kilometry s malým převýšením, spíše taková pohodová procházka. Ještě něco k údolí Plakánku. Dnes je to přírodní rezervace na 90, 8 ha a byla vyhlášená v roce 1990. Zajímavé je, jak údolí přišlo ke svému názvu. Údajně pochází ze 17. století, kdy tady rodina Plakánků pálila dřevěné uhlí a podle stále uslzených očí uhlířů bylo jméno údolí na světě. Ještě z dětství se mně vybavila věta, kterou měl při neúspěšném obléhání pronést bratr Žižka, že „ hrad je tvrdý jako kost a kost patří psu“. Ve skutečnosti Žižka hrad nikdy neobléhal. A co se mapy KČT týče, tak má č. 19 Český ráj.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Libošovice
(vzdálenost od místa: 1.94 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Kost, hrad a něco z okolí.

04.05.2015 17:28
Pekný článok,ako aj hrad a okolie.
04.05.2015 17:47
Článek a obrázky nemají chybu!!!
22.07.2015 22:18
18-07-2015 / Cyklovýlet Sobotka - Plakánek-Hrad Kost - Branžeš - Valečov - Bakov nad Jizerou - Mladá Boleslav

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace