Konojedy

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

lupa

Konojedy leží na hranicích okresů Litoměřice a Česká Lípa. Jde o zapomenutý kraj, který ale romantické duši nabízí mimořádnou kulturní i geologickou památku. Když pojedeme z nedalekých Kravař autem, před námi se zjeví z mlžného oparu v údolí ležící vesnička s dominantou kostela Nanebevzetí Panny Marie. Dalšími kulisami jsou totálně zdevastované zbytky zámku, řada roubených a hrázděných staveb.

Za čím jedeme?

lupa

Vlastně zde stávaly zámky dva. Ten první proslavil František Antonín Špork známý především díky východočeskému Kuksu. Sice zde údajně nebydlel, ale skrýval tady sbírku protijezuitských knih, které bylyza asistence armády v roce 1729zabaveny. Z tohoto zámku již není prakticky nic zachováno.

lupa

Druhý zámek byl původně klášterem, který nechal v roce 1746 vystavět Šporkův zeť František Karel Sweerts jako poděkování za uzdravení svého syna. O dvě století později celý objekt přešel do vlastnictví státu a podle toho také vypadá. Neveselo, truchlivo je člověku při pohledu na barokní sochy, trosky balkónu či mohutných váz.

Snad nám náladu zlepší náš další cíl - Dubí hora. Budeme-li se držet neustále podél zdi, těsně za odbočkou doprava objevíme na levé straně cesty zbytky jakéhosi elektrického zařízení. Když se od něj vydáme cestičkou vyšlapanou v trávě, po asi dvou stech metrech dojdeme k odkryvu způsobenému těžbou kamene. Jedná se o čelo lávového proudu tvořené několika ztuhlými sloupci, které příčně rozpukaly a tvoří tzv. bochníky (tak tomu říkají i místní obyvatelé).Na vnímavého člověka to působí impozantně a můžeme si jen cenit vynalézavosti přírody. Celý útvar je samozřejmě národní přírodní památkou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

V Konojedech je jen jakýsi výčep v bývalém smíšeném zboží. Ale v nedalekých Kravařích je vyhlášená restaurace U Doušů. Je to klasická čtyřka, ale s výtečnou atmosférou i jídelním lístkem. Bohužel se tam kouří, ale jinak špica. Zastavují se tam i celebrity, reklamu jí dělal například Jiří Pomeje.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo se mi zejména, že zámek koupil soukromý majitel a okamžitě se pustil do rekonstrukce. době mé poslední návštěvy (začátek prosince 2008), už byla skoro dokončená střecha a jedna věžička. Krásná je procházka okolím, kolem rybníků, bývalým parkem a samozřejmě bomba jsou Bochníky samotné.

Ostatní informace

Vše je zadarmo. Do zámku se samozřejmě zatím nesmí a všichni čekají, k čemu bude nakonec sloužit. okud se chcete courat okolím, doporučuji kvalitní obuv, bláta je zde vždy dost.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dubičná
(vzdálenost od místa: 2.05 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Konojedy

03.10.2011 09:34
Krásné a klidné místo, jen by se o to mohli více starat.
10.02.2012 16:37
konečně někdo začal s opravami kostela a zámku, zatím stále ještě chátrá bývalý hostinec,a některé budovy v sousedství zámku již vzaly zasvé

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace