Kolem Velíze

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Kostel na Velízi
Kostel na Velízi
lupa

Výlet začíná i končí v Kublově, kam se můžete dostat z Prahy autobusem s přestupem v Berouně. Protože se ale jedná o okružní výlet, je asi nejvhodnější dopravou na místo automobil, který vám může ušetřit celkem dost času.

Rozcestník Velíž
Rozcestník Velíž
lupa

Po žluté turistické značce vyrazíme z centra Kublova směrem na vrch Velíz. Zde se nachází krásný hřbitovní Kostel Sv. Jana Křtitele a u něj zříceniny bývalého proboštví. Původně byl kostel vystavěn v románském stylu, a to zhruba na začátku 11. století. V té době se zde nacházel lovecký dvůr, který byl později změněn v proboštví, které se udrželo až do husitských válek. Ty ale znamenaly jeho definitivní konec - a dnes již z proboštví zbývají jen zříceniny u hřbitovní zdi.

Zříceniny starého proboštví
Zříceniny starého proboštví
lupa

Od kostela sejdeme z Velízu na rozcestí Pod Čihadlem, kde žlutou značku vyměníme za červenou. Ta nás vede od rozcestí krásnými místními lesy, poté chvíli po silnici a pak od rozcestí u zeleného kříže po zpevněné lesní cestě.

Modla boha Velese
Modla boha Velese
lupa

Dojdeme na rozcestí V polesí Jestřáb, odkud se pěšinou vydáme k vesničce Kolna. Z Kolny pak jeřábovou alejí pokračujeme k přírodní památce Zdická skalka u Kublova (důvodem ochrany nejsou, jako v případě mnohých jiných přírodních památek, zvířata nebo rostliny, ale fakt, že se jedná o geomorfologicky významné území, tzv. buližníkový suk).

Odsud pak už pak zbývá zpět do Kublova jen pár set metrů po asfaltové silnici.

Krom výstupu na Velíz a následného sestupu vás na trase nečekají žádná velká převýšení, pouze mírné stoupání po červené značce na Velké Čihátko.

Celková délka výletu: 10 km

Za čím jedeme?

Kostel sv.Jana Křtitele - Velíz
Kostel sv.Jana Křtitele - Velíz
lupa

Jdeme hlavně za úchvatnou historií kopce Velíze. Velíz nese svůj název zřejmě díky Velesovi, bohu stád a podsvětí. Lidé zde žili již od pravěku, v raně slovanské době zde vznikla právě svatyně boha Velese. A i proto zde později vznikl Kostel Sv. Jana Křtitele - s odůvodněním, že je poděkováním za záchranu knížete Jaromíra před Vršovci. Stejně jako v případě jiných lokalit se ale nejspíše jednalo o snahu křesťanské církve překrýt starší pohanské zvyky a svatyně vlastními.

Kostel sv. Jana Křtitele zde vznikl zřejmě již u loveckého dvora, který se zde nacházel. Později u kostelíka vyrostlo benediktinské proboštví, které spadalo pod klášter v Ostrově. To asi století vzkvétalo, pak ale došlo k jeho úpadku a za husitských válek k definitivnímu zániku. Dnes zde najdete již jen pozůstatky jeho zdí.

Na vrcholu Velíze je v současnosti umístěna i modla boha Velese. I toto místo doporučuji navštívit, má svou nezaměnitelnou atmosféru.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Na občerstvení je možné se zastavit v hospodě v Kublově.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Moc se mi líbila atmosféra bývalého proboštví, původní pohanské svatyně a také krásné místní lesy. Každému můžu návštěvu těchto míst vřele doporučit.

Ostatní informace

Určitě nezapomeňte projít a prohlédnout si celý vrch Velíz - nachází se zde množství zajímavých zákoutí, která rozhodně stojí za shlédnutí.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zdice
(vzdálenost od místa: 8.39 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Kolem Velíze

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace