Kolem Sázavy na staré zříceniny hradů

Tipy na výlet, Posázaví
Kam a jak jedeme?

Na nádraží ve Hvězdnicích začneme vycházku po starých hradech v okolí Sázavy.

zřícenina Staré Dubé
zřícenina Staré Dubé
lupa

Od nádraží jdeme po levém břehu Sázavy po žluté značce. Podejdeme dálniční most a přibližně po dalším kilometru chůze přechází žlutá železniční trať, můžeme jít cca 100m vpravo po kolejích, až narazíme na zbytky opevnění bývalého předhradí vesničky Odranec. Toto místo značně utrpělo při výstavbě trati. I z tohoto místa se můžeme na zříceninu hradu Stará Dubá vyšplhat podél patrných zbytků zdi, která spojovala předhradí s hradem, ale tuto variantu moc nedoporučuji.

zřícenina Staré Dubé
zřícenina Staré Dubé
lupa

Vrátíme se zpět na žlutou a kousek za přechodem trati na začátku lesa, vede vpravo přes Dubský potok neznačená pěšina úvozem ke zřícenině. Asi po 300 metrech se před námi objeví zbytky kdysi velkého hradu. Po prohlídce zříceniny se vrátíme zpět na žlutou značku a stoupáme podél Dubského potoka vzhůru k hájence Dubsko. Za ní jdeme chvíli otevřeným terénem polní silnici na rozcestí. Žlutou vyměníme za modrou a jdeme vpravo do prostor bývalého Hradiště s kostelem sv. Klimenta. Určitě navštivte i místní hřbitov s hrobkou rodiny Grégrů-významných mladočeských politiků. Z upraveného místa před kostelem je nádherný výhled do kraje. Dnešní Hradiště s kostelíkem bylo nejstarším opevněným místem v tomto kraji. Dodnes je možné spatřit zbytky valu, který pochází z přelomu 10. a 11. století.

zřícenina Staré Dubé
zřícenina Staré Dubé
lupa

Vozovou cestou sestupujeme od kostelíka do obce Lštění, překročíme trať a jdeme vlevo k mostu přes Sázavu. Přejdeme řeku na druhou stranu a jsme u restaurace Montana, kde bývá v sezóně živo.

kostel sv. Klimenta na Hradišti
kostel sv. Klimenta na Hradišti
lupa

Za mostem zahneme vpravo a po červené značce jdeme po místní komunikaci částí obce Čtyřkoly Javorník. Značka nás dovede až k přívozu pod zříceninou Zlenic. Máme opět možnost příjemně posedět a občerstvit se ve stínu stromů v „Baštírně“. Můžeme si také zajet přívozem naproti do restaurace Kormorán.

restaurace Montána na břehu Sázavy
restaurace Montána na břehu Sázavy
lupa

Nezapomeneme si prohlédnout zříceninu hradu Zlenice nebo se jí také říká Hláska. V současnosti Zlenice procházejí částečnou rekonstrukcí nebo spíš zakonzervováním zbytků stavby a v letních měsících archeologický výzkum.

rozvodněná Sázava v dubnu 2006 u restaurace Montána
rozvodněná Sázava v dubnu 2006 u restaurace Montána
lupa

Od Zlenic pokračujeme po žluté podél Mnichovského potoka na Senohraby. Žlutá asi po kilometru uhýbá vlevo nahoru do lesa a dovede nás až na nádraží v Senohrabech. My však můžeme pokračovat dále pěšinou podél potoka až na křižovatku cest Hrušov. Před rozcestím míjíme pomník Jana Husa. Z křižovatky turistických cest se vrátíme na železniční zastávku v Senohrabech .

Za čím jedeme?

Prohlédneme si zříceniny kdysi velkých hradů v povodí Sázavy. Navštívíme historicky významné místo Hradiště odkud jsou krásné výhledy do kraje.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jasnou volbou pro občerstvení je restaurace Montána. V Baštírně pod Zlenicemi je příjemné posezení ve stínu stromů s výhledem na tekoucí řeku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Rozsáhlá zřícenina hradu Stará Dubá, procházka pěknou přírodou v povodí Sázavy.

Ostatní informace

Hradní zříceniny jsou volně přístupné. Zpestřením výletu může být využití přívozu přas Sázavu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Kolem Sázavy na staré zříceniny hradů

úprava
04.08.2012 10:03

Jan Šindelář

Super příspěvek, akorát změnte Hvězdnice na Hvězdonice

17.08.2012 08:37

Krásně popsané. Úplně jsem se tam teď prošla Smile Je tam moc hezky wink V současné době je Montana zavřená a na Baštírně pořezali ty vzrostlé lípy (nevím jestli kvůli nebezpečnosti, ale nechali kmeny, tak snad zase obrostou) takže se stínem moc nepočítejte.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace