Kolem Pohořelických rybníků

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Pohořelická Lidická ulice se stanovišti autobusů
Pohořelická Lidická ulice se stanovišti autobusů
lupa

Jedeme do jižní části okresu Brno-venkov v dnešním Jihomoravském kraji. Jako začátek výletu jsme zvolili město Pohořelice, kam se lze snadno dostat po čtyřproudé komunikaci R 52 z Brna, nebo bezpočtem spojů autobusových linek IDS JMK z metropole, ale i z dalích center Mikulova či Znojma.

Za čím jedeme?

Malebná osada Vilémov s rozlehlou kaštanovou alejí
Malebná osada Vilémov s rozlehlou kaštanovou alejí
lupa

Projedeme se širokou plochou rovinou v dolní části povodí řeky Jihlavy mezi Pohořelickými rybníky - Novoveským a Vrkočem, městem Pohořelicemi, malebnými osadami Velkým Dvorem, Mariánským Dvorem a Vilémovem, obcemi Novou Vsi a Ivaní. Trasa výletu vede dobře schůdnými pěšinami i po místních komunikacích. Prochází též podél nebo v blízkosti vodoteče zvané Mlýnský náhon, který dovává vodu zdejším rybníkům. Je vhodná i pro nenáročnou cykloturistiku a ideální je pak jarním nebo podzimním období. Z brzkého podzimu je i přiložená fotodokumentace.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ivaňký pension a motorest U Stehlíků
Ivaňký pension a motorest U Stehlíků
lupa

Po trase výletu je několik míst s možností občerstvení i případného přenocování. Jednak je to centrum zdejšího regionu město Pohořelice, kde se nachází řada stravovacích i ubytovacích zařízení všech kategorií. V polovině cesty je to pak Pension a motorest Vrkoč u I/52 na ivaňské cestě a v závěru potom centrum rybářů - obec Ivaň s pensionem Zdeňka a vyhledávanou restaurací U Stehlíků.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pohořelické náměstí Svobody se starou radnicí
Pohořelické náměstí Svobody se starou radnicí
lupa

I když se jedná o turisticky méně navštěvovanou oblast, tato část Pohořelicka působí velice romanticky. Sám Mlýnský náhon, který napájí spolu se zdejšími drobnými toky celou soustavu rybníků a je menší a kratší obdobou Zlaté stoky na Třeboňsku či Mlýnské strouhy na Jaroslavjcku rozhodně stojí za návštěvu. Dosud zachovalý mlýn ve Velkém Dvoře je v evidenci technických památek jižní Moravy. Též zdejší zámeček Leopoldsruhe stojí za shlédnutí. Rozlehlé pohořelické rybníky Vrkoč, Starý i Novoveský se svou rozlohou řadí do první desítky největších rybničních vodních ploch na Moravě.

Ostatní informace

Průběh trasy výletu je zobrazen zde.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Velký Dvůr
(vzdálenost od místa: 1.82 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Kolem Pohořelických rybníků

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace