Kolem Holedné

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Holedná
Holedná
lupa

Brno je na severní straně z větší části obepnuto zvlněným pásem lesů. Navazující značené turistické trasy v délce 50 km od Bosonoh po Šlapanice jsou známy jako „Brněnská podkova“. My se vypravíme na její západní cíp, do lesů rozkládajících se mezi Kohoutovicemi, Bystrcí a Jundrovem. 327 ha jejich plochy zabírá Obora Holedná, pojmenovaná podle výrazného, 391 m vysokého kopce Holedná. Oblast je dobře přístupná MHD a prochází jí turistické značky zelená (Žabovřesky-Jundrov-Kohoutovice), žlutá (Bosonohy-Bystrc) a modrá (Pisárky-Žebětín).

Za čím jedeme?

Tabule na vstupu do obory
Tabule na vstupu do obory
lupa

Kohoutovické lesy a zejména Obora Holedná nabízí celou řadu aktivit. Můžeme se procházet po asfaltových cestách i lesních pěšinách, projíždět se na kole nebo v zimě na běžkách, pozorovat volně žijící zvířata, odpočinout si u malebných jezírek nebo se zamyslet u památek připomínajících minulost.

Přístřešek u divočáků
Přístřešek u divočáků
lupa

V oboře žijí mufloni, daňci, jeleni sika - Dybowského a černá zvěř (divočáci). Divočáci jsou v samostatné ohradě u vstupu do obory od zastávky MHD Stará dálnice. Stojí zde stále auta návštěvníků a zejména děti se těší na krmení prasátek (po celý rok, vhodný je suchý chléb, jablka, mrkev…). Ostatní zvěř žije volně a budete-li se pohybovat tiše, můžete ji pozorovat hlavně v okolí četných krmelců. Znalosti si můžete obohatit na naučné stezce s informačními panely.

K odpočinku je možno využít četných laviček i nově budovaných posezení a přístřešků.

Divočáci
Divočáci
lupa

Kopcovitý terén i profil cest a pěšin je vhodný ke sportovnímu tréninku. Je zde značeno několik okruhů. Svá specifika nabízí travnatý průsek „Plyňák“ táhnoucí se z Údolí oddechu do Kohoutovic. V jeho blízkosti, kousek pod vrcholem Holedné, se nachází menší hřiště s brankami a přístřeškem (dříve „Březová bouda“).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Chutná malým i velkým
Chutná malým i velkým
lupa

Nejlepším řešením je vzít si s sebou pořádnou svačinu a najíst se v klidu uprostřed přírody. Nicméně např. v Údolí oddechu je k dispozici restaurace Pohoda a v přilehlých městských částech je dostatek možností k občerstvení. Mimobrněnští návštěvníci kromě kapacit přímo ve městě mohou využít nabídky několika kempů U Brněnské přehrady.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Rodinka
Rodinka
lupa

Pozitivně můžeme hodnotit nové informační panely, místa pro odpočinek, úpravu cest. Ale jak je v našich krajích zvykem, na mnoha místech se již podepsala „ruka vandalova“. Také poměrně rozsáhlá těžební činnost a rozježděné cesty nepůsobí zrovna esteticky.

Ostatní informace

Samotář
Samotář
lupa

Zmíněná lokalita je zobrazena na mapě KČT č. 85 „Okolí Brna Svratecko“. V blízkosti se nachází další významné oblasti – Podkomorské lesy s Pohádkou máje nebo Brněnská přehrada.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brno-Královo Pole
(vzdálenost od místa: 4.91 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Kolem Holedné

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace