Kol kolem Teletína 635 - středověké tvrze Povltaví

Tipy na výlet, Středočeská pahorkatina
Kam a jak jedeme?

Informace Teletín 635
Informace Teletín 635
lupa

Teletín 635 - středověké tvrze Povltaví, setkání s geologem Václavem G. Cílkem a archeologem a historikem Janem Viznerem. Sejdme se 5. července 2014 v 10.00 h u křížku na silnici ve středu vsi Teletína u Krňan. Prohlédneme si s výkladem Teletínský lom, ze kterého se stavěla Štěchovická a Slapská přehrada, Objevíme základy původní Teletínské tvrze a tvrze na Kročákově, kde umístíme vzpomínkové trámy k výročí 635 let obce Teletín. Od 14.00 zatančí folklorní soubor Kamýčan, vystoupí kapela Pražec a součástí bude přednáška archeologa Jana Viznera k vykopávkám zdejší lokality sahající až ke Keltům.

Tvrz Teletín jak vypadala ve 14. století
Tvrz Teletín jak vypadala ve 14. století
lupa

Přístup z Prahy ranním autobusem v 8.00 a zpět jede opět v 19.00. Dojít můžete na vlak do Kamenného přívozu nebo Pikovic. Okruh vlastivědné vycházky je cca 5 km. V místě zajištěno občerstvení. Dostupnost autem a kolem až na místo vycházky a celodenního programu. Smile

Za čím jedeme?

Teletín 635 let, Objevujeme středověké tvrze 1379 - 2014 5. července 2014

10.00 – Kol kolem Teletína

Sousední Vysoký Újezd s kostelem Narození Panny Marie
Sousední Vysoký Újezd s kostelem Narození Panny Marie
lupa

Vlastivědná vycházka s přednáškami archeologa a badatele Jana Wiznera o zaniklé Teletínské tvrzi a tvrzi Kročákov z 13. a 14. století, kde vztyčíme vzpomínkový sloup. Geolog Václav G. Cílek promluví o geologickém profilu krajiny na soutokem Vltavy a Sázavy– Teletínský lom. Vyjdeme na vrš Máj nad jezerem mezi Štěchovickou a Slapskou přehradou s pohledem do zatopených Svatojánských proudů s trempskými osadamiProudy.

14.00 – Benešovské horny - fanfáry

ipomínky vsi Teletín zaokolních obcí aspolu s výstavou fotografií Teletín, Vyetnickýmtové války.

Krňanský vodopád při ústí do Vltavy pod osadou Slávie
Krňanský vodopád při ústí do Vltavy pod osadou Slávie
lupa

Fotografie doprovodí výstavy Venkovy a vesničané a Slapy optikou geografa o historii rekreace v regionu, Dějiny obce Teletín, Rudolf Strimpl, první jahodář v Čechách. Dále vystoupí folklorní soubor Kamýčan se zvyky Povltaví a folková kapela Pražec. Občerstvení v místě.

Teletínská tvrz

Toulky mezi Vltavou a Sázavou první a druhí díl, kde naleznete vše o této lokalitě
Toulky mezi Vltavou a Sázavou první a druhí díl, kde naleznete vše o této lokalitě
lupa

Poprvé je vladycké zboží v Teletíně zmíněno k roku 1379, kdy zde seděl zeman Mikuláš, a to až do roku 1394. Po něm byl pánem na Teletíně vladyka Zikmund, který ves s tvrzí roku 1405 předal Ješkovi Skomrachovi z Blažimě. Spoludržitelem zdejšího zboží byl jakýsi Lučistec. Do roku 1435 měli Teletín rovněž ve společném majetku Otík z Vesce a Václav Lešanský. Po nich byl v majetku Václava z Netvořic, který ho držel až do roku 1444 a byl patrně posledním šlechtickým vlastníkem Teletína. Po jeho smrti tvrz ztratila rezidenční charakter a pravděpodobně brzy zpustla a zanikla. Třebaže se z místního feudálního sídla do nynější podoby nezachovalo prakticky nic, místo si jistě zasluhuje pozornost pro malebnost drobné obce v půvabné členité krajině i pro nádheru výhledu z blízké vyhlídky zvané Máj, kde se otevírá rozhled po celém středním Povltaví od Brdských hřebenů až po Sedlčansko.

Dobrovolné příspěvky vítány

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vycházka je unikátním seznámením se středověkou lokalitou. Občerstvení - uzená klobása, domácí chleba, pivo, limonády tatranka - prostě tutistické minimum, ale dobře vaří U Novotných v blízkém Třebsíně a nebo U Tůmů v Krňanech. Vše v dosahu menší vycházky.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vlastivědná vycházka je součástí oslav prvního písemného záznamu o vsi Teletín v roce 1379, tedy 635 let doložené existence vsi Teletína. Objevování středověkých tvrzí je unikátem i pro místní obyvatele. Jedná se 5. července o historický okamžik.

Ostatní informace

  • Příspěvky dobrovolné.
  • V místě prodej knížek Mezi Vltavou a Sázavou, Toulky mezi Vltavou a Sázavou, Nové toulky mezi Vltavou a Sázavou za sníženou cenu pro tento významný den.
  • Možnost výletů do okolí jako kostel Narození Panny Marie ve Vysokém Újezdu, Tvrz Nedvězí v sousedství Teletína.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Luka pod Medníkem
(vzdálenost od místa: 4.21 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Kol kolem Teletína 635 - středověké tvrze Povltaví

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace