Kokořínsko

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

Kokořínsko-malebný kraj severně od Prahy se stal tentokrát cílem našeho putování.

Za čím jedeme?

Kokořínsko
Kokořínsko
lupa

Jako výchozí místo tohoto výletu jsme zvolili Mšeno, kam se dá pohodlně dopravit vlakem. Ti, kdo použijí k přepravě auto, mohou u mšenského nádraží zaparkovat a odtud se vydat na další putování.

Údolí Debř
Údolí Debř
lupa

Po červené dojdeme na náměstí a dále pokračujeme po modré značce směrem na mšenské lázně. Kousek za lázněmi vejdeme do údolí Debř. Zde již začíná kouzelná příroda Kokořínska. Po cestě uvidíme kamennou maketu hradu Kokořín, projdeme okolo Husova pomníku a bývalého přírodního amfiteátru a odpočinout si můžeme u altánku ve tvaru muchomůrky. Poté dorazíme na rozcestí Na Rovinách a stále budeme pokračovat po modré přes Švédský val, kde mělo v době třicetileté války ležení švédské vojsko, projdeme Průsečnou skálou, což je stezka, kterou měli švédové za svého pobytu na Kokořínsku prokopat, aby měli lepší přístup na Švédský val. Při další cestě pak uvidíme zajímavé skalní útvary Obří hlava a Žába. Třešničkou na dortu při cestě po modré značce jsou pak Pokličky.Skalní útvar vzniklý nestejnoměrným zvětráváním pískovce prostě nemá chybu. Od Pokliček sestoupíme do samotného kokořínského dolu a budeme pokračovat po červené značce směrem na rozcestí Kokořín-dolina. Odtud si můžeme udělat malou odbočku po modré a po lehkém výšlapu si prohlédnout samotný hrad Kokořín. Pak se vrátíme zpět do doliny a stále po červené pokračujeme směrem na Harasov, což je místo, kde v minulosti stával skalní hrad, z kterého do dnešní doby zbylo pramálo a i to málo je na soukromém pozemku, takže nepřístupno.. Z Harasova naše cesta povede ku Lhotce. Po cestě uvidíme mnoho pěkných skalních útvarů a ve Lhotce samotné je pak zpřístupněno zachovalé skalní obydlí, kde ještě před cca třiceti lety žila jedna z místních obyvatelek. Ve Lhotce, po ujití asi 18 km, náš výlet končí. K přepravě k domovu, nebo zpět do Mšena použijeme vlak. Vlaková zastávka Lhotka u Mělníka se nachází asi 300 metrů od skalního obydlí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Výborně jsme se občerstvili u restaurace U Grobiána, kde se právě konaly pivní slavnosti. Stánků s různým občerstvením zde byl dostatek, ale i uvnitř restaurace bylo příjemně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jednoznačně Pokličky. Jeden z nejzajímavějších skalních útvarů, které jsem kdy viděl.

Ostatní informace

Příroda samotná je přístupná celoročně, i když v zimě to na některých místech musí pěkně klouzat.

Hrad Kokořín je přístupný veřejnosti od dubna do října, v dubna a říjnu pouze o víkendech. Zavíracím dnem je pondělí a den po státním svátku. Vstupné 80,- a 40,- Kč.

Skalní obydlí Lhotka je přístupné od začátku května do konce září od čtvrtka do neděle a dále pak o státních svátcích v časech 10-12 a 13-17 hodin. Vstupné 15,- a 8,- Kč.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kanina
(vzdálenost od místa: 2.85 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Kokořínsko

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace