Klid pod Chrudimskými hradbami

Tipy na výlet, Chrudimsko - Hlinecko
Kam a jak jedeme?

Královské město Chrudim jistě nemusím představovat. Nemusím tedy ani složitě popisovat, jak se do Chrudimi dostaneme. Snad bych jen zmínil, že se do města můžeme dostat, jak autem, tak například pohodlně vlakem jak ze směru z Pardubic, tak od Hlinska.

Jak je zřejmě z titulku, našim cílem budou Chrudimské hradby. Doporučil bych následující trasu. Chrudiské Resselovo náměstí je snadno k nalezení. Od tud se vydáme uličkou nalevo od pošty a zajdeme do podloubí. Zde po chvíli narazíme na fortnu "Myší díra", která prošla před nedávnem rekonstrukcí. Na jejím konci nás čekají schody dolu. Jakmile sejdeme, ocitneme se přímo pod hradbami a jsme u cíle.

Za čím jedeme?

Po sejití schodů pod "Myší dírou" máme dvě, resp. tři možnosti, kam se vydat. Zahneme-li vlevo, budeme chvilku klesat a poté vyjdeme na ulici a už nebudeme moci vychutnat atmosféru pod hradbami. Druhou možností je jít přímo rovně a sejít kamenité chody vedoucí k mostu přes náhon. Dostaneme se tak sice opět na ulici vedoucí pod hradbami, je zde však hezký výhled na hradby a starobylou část města. Nejlépe asi uděláme, zahneme-li v pravo, kde se můžeme procházet po uzkém chodníku, vedoucím podél hradeb a zdejší část hradeb si vklidu prohlédnout. Cestou máme možnost se posadit na lavičku či zídku a vychutnávat "podhradební" atmosféru, pozorovat upravený náhon, který se vine pod hradbami, nebo si vzít do ruky knížku a za zpěvu ptactva si číst. Celkový pocit zdejší klidné atmosféry umocňují stomy, které podél hradeb a náhonu rostou.

Na závěr bych doporučil k návštěvě využít slunného počasí. Znám cestu podél hradeb v různých ročních obdobích a za různého počasí, nejhezčí snad ale je, když můžete cítit sluneční teplo odrážející se od starobylého opevnění.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V Chrudimi se nachází mnoho restaurací, hospůdek a kaváren. Kdybych měl alespoň jednu doporučit, nebo vybrat jednu, do které bych sám rád zašel, byla by to pizzeria na Resselově náměstí. Nabízí jak vnitřní, tak venkovní posezení a v nabídce má i skvělé těstoviny.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Z návštěvy Chrudimských hradeb bych nejlépe hodnotil ne hradby samotné, ale jak jsem se již několikrát zmínil, jejich klidnou atmosféru. Vybereme-li si k jejich navštěvě nedělní dopoledne, můžese stát, že pod nimi nepotkáme téměř žádného člověka.

Ostatní informace

Věřím, že každý si při návštěvě hradeb najde to své. Jedno vám mohu říct již nyní, aby jste shlédli Chrudimské opevnění, nemůsíte šahat pro peníze do kapsy. Cesta je volně přístupná.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Chrudim město
(vzdálenost od místa: 0.57 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Klid pod Chrudimskými hradbami

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace