Klášter Zlatá Koruna

Tipy na výlet, Jižní Čechy
Kam a jak jedeme?

jídelna
jídelna
lupa

Cisterciánský klášter se nachází nedaleko Českého Krumlova směrem na České Budějovice. Klášter se nachází ve stejnojmenné vesnici v blízkosti Vltavy. Tím se odlišovali cisterciáni od benediktínů od kterých se odštěpili. Benediktíni stavěli kláštery na vrcholcích kopců.

Za čím jedeme?

křížová chodba
křížová chodba
lupa

Klášter založil roku 1263 Přemysl Otakar II jako poděkování Bohu za vyhranou bitvu. Původně se klášter jmenoval Svatá koruna dle trnu z Kristovi trnové koruny, kterou dostal klášter darem při založení od svého zakladatele. Toto označení se však mezi lidmi neujalo. Klášter velmi dobře prosperoval a tak se později vžilo označení Zlatá Koruna.

výuková školní mapa
výuková školní mapa
lupa

Klášter byl vypálen husity, rozvoj kláštera byl ukončen dekretem Josefa II. V dobách komunismu zde byly různé tovární výroby, např. slévárna. Tyto provozy značně poškodily výzdobu.

V současné době patří klášter památkovému ústavu ČR, kostel Nanebevzetí panny Marie a kaple Adnělů strážných patří církvi.

V klášteře se nachází 12 slunečních hodin. Tím se Zlatá Koruna řadí na 2. místo v České Republice. Více slunečních hodin má již jen Klementinum v Praze.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytovali jsme se pod klášterem v kempu. Kemp je dobře vybaven. Je zde možnost zakoupení teplého jídla. Obchod přímo v kempu funguje od 7h.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

sluneční hodiny
sluneční hodiny
lupa

Bohužel v prostorách vlastněných církví se nemůže fotit, jinak v ostatních prostorách je focení povoleno. Pouze obrazy nelze fotit s bleskem, aby nedocházelo k jejich poškození. V kapli je umístěno 12 obrazů znázorňující umučení 12 apoštolů.

Mě osobně nejvíce zaujali výukové mapy, které byly používány v církevní škole.

Ostatní informace

Prohlídka trvá přibližně hodinu. Vstuné je 95 Kč na osobu.

Kemp - 50 Kč na osobu, 60 kč stan, sprchy na mince (20 kč)Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zlatá Koruna
(vzdálenost od místa: 1.6 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Klášter Zlatá Koruna

26.10.2011 17:27
Klášter hezký.My jsme ocenili kemp u řeky,protože jsme sjížděli Vltavu z Vyššího Brodu přes Rožmberk nad Vltavou,Český Krumlov až sem do Zlaté Koruny.
08.09.2014 08:02

Moc pěkné místo a spousta zajímavostí.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace