Klárov - Památník československých letců

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

Památní letcům Klárov
Památní letcům Klárov
lupa

Klárov je označení malostranského ústí Mánesova mostu v Praze. Je součástí Malé Strany patřící Praze 1.Na jaře roku 2014 zde byl odhalen pomník věnovaný letcům bojujícím na straně spojenců v letech 1940 - 1945. Památník věnovala britská komunita těmto 2500 letcům, kteří následně často trpěli po návratu domů pod komunistickým režimem. Pomník odhalil vnuk válečného britského premiéra Winstona Churchilla Nicholas Soames.

Za čím jedeme?

Klárov - památník letcům
Klárov - památník letcům
lupa

Plastika okřídleného lva vyvolala nechuť některých orgánu zvláště památkářů, kteří umístění pomníku neschválili. Přibližně dva metry vysoký okřídlený lev je umístěn na betonovém podstavci pokrytém českou žulou. Lev je dílem britského umělce Colina Spoffortha. Britové sehnali peníze na pomník sami. Během druhé světové války působilo v britském letectvu téměř 2500 českých pilotů, z nichž téměř pětina v bitvách nad Evropou zahynula.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Plastika - Letci RAF
Plastika - Letci RAF
lupa

Pokud se chcete památník prohlédnout, je nejlepší cesta metrem na stanici Malostranská. Možností občerstvení i ubytování v Praze je spousta. Jako jeden tip mohu přidat Zotavovnu vězeňské služby Na Květnici, která poskytuje i ubytovací komerční služby za střízlivé peníze. K metru I. P. Pavlova je to odtud jen kousek.

http://www.vscr.cz/generalni-reditelstvi-19/o-nas/rekreace-110/zotavovna-kvetnice-praha-6224

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Památník běžného turistu neruší, je dobrým připomenutím hrdinství našich předků.

Ostatní informace

Za prohlídku plastiky se pochopitelně neplatí, při cestování po Praze doporučuji jednodenní jizdenku platnou v MHD. Vyplatí se. winkDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha-Dejvice
(vzdálenost od místa: 0.94 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Klárov - Památník československých letců

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace