Ke Zbýšovu za horníky

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Věž dolu Simon
Věž dolu Simon
lupa

Výlet začíná na vlakovém nádražíčku v Zastávce u Rosic, kam jsme se dopravili vlakem z Brna. Před námi, dle údajů z rozcestníků, byla dvanáctikilometrová trasa po modré turistické značce. Zaměření výletu bylo jasné - hornická minulost (a koneckonců i současnost) kraje kolem Zbýšova u Rosic.

Rozcestník Zbýšov
Rozcestník Zbýšov
lupa

Po přejití lávky přes železniční trať vyjdeme po asfaltce ze Zastávky. Cesta pak vede po zpevněné komunikaci podél vlakové trati - ale nemusíte se bát, jedná se o bývalou vlečku, po které toho dnes už opravdu moc nejezdí. Projdeme kolem bývalého dolu Ferdinand, poté okrajem obce Babice u Rosic a zajdeme do chládku krásného listnatého lesa.

Pak nás už čeká Zbýšov u Rosic s krásnou věží bývalého dolu Simon (a restaurací U Kaštanu, která se o věže nachází a kde je možné koupit turistickou známku). Je nutné sejít z turistické značky - ale v obci se vždy na cestu doptáte.

Poté, co jsme se občerstvili a dostatečně jsme odpočinuli (a uschnuli), vyrazili jsme dále po modré značce. Přes místní lokalitu Padělky jsme sešli do údolí potoka Balinka. Podél potoka jsme prošli Padochovem a pak po silničce do Ivančic. Místo toho, abychom si cestu zkrátili odbočkou na žlutou značku, prošli jsme se ještě po modré, která jde údolím Oslavy společně s naučnou stezkou Boskovická brázda. Pak už jsme zamířili na autobus zpět do Brna.

Za čím jedeme?

Jdeme za hornickou historií kraje kolem Zbýšova u Rosic, za krásnými důlními věžemi a dalšími památkami. Rovněž i místní příroda stojí za návštěvu - mimo jiné naučná stezka Boskovickou brázdou v Oslavanech.

V Oslavanech je také možné navštívit zámek, ve kterém je umístěno Hornické muzeum.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na jídlo jsme se zastavili v restauraci U Kaštanu ve Zbýšově. Bylo to příjemné útočiště za trochu deštivého dne, kam nás pustili i se třemi psy.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbily se nám důlní věže, případně jejich pozůstatky, které je na cestě možné si prohlédnout.

Co se mně osobně nelíbilo, to byla rozkvetlá řepková pole - ale tady jde o antipatii čistě osobní. :o)

Ostatní informace

Hornické muzeum Oslavany

otevírací doba:
květen-září, víkendy

vstupné:
dospělí 10,- Kč
děti 5,- KčDalší informace

neumístěno
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rosice u Brna
(vzdálenost od místa: 0.45 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Ke Zbýšovu za horníky

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace