Kašovice, ani tvrz ani hrad.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Kašovická tvrz
Kašovická tvrz
lupa

„Panebože to je ale krásné místečko“, jistě napadne mnohého návštěvníka této unikátní stavby nad údolím řeky Ostružné. Ale po pořádku. Náš výlet začíná na zastávce v Mokrosukách. Odtud vycházíme po silnici ke křižovatce s hlavní silnicí z Klatov do Sušice. Kolem křížku na druhé straně přecházíme na louku a po mírném stoupání jsme u modřínového hájku. Neuplynula ani čtvrthodinka a mezi stromy se rýsuje obrys zřícené budovy. A máme tu dilema - na tvrz je to velké, ale i k hradu to má daleko. Hezký příklad snahy jak se drobná šlechta, chtěla posunout o něco výše. Protože dnešní stavba měla svoji předchůdkyni je vhodné se v myšlenkách přenést až do roku 1341. To zde byl pánem Sezema z Kašovic a je to vůbec první zmínka o Kašovicích. Kolem roku 1350 je toto zboží připojeno k velhartickému panství a dokonce se okolo roku 1400 stávají majiteli mocní Rožmberkové. Pod velhartickou správu se vrací někdy v polovině 15. století. Rok 1555 je dalším zlomen, dochází k rozprodeji velhartického majetku a Kašovice připadají pod panství hrádecké. Když v roce 1565 prodává Jan Rendl z Úšavy celé panství hrádecké Václavovi Vintíři z Vlčkovic, píše se v záznamech, „ o tvrzi pusté“. Od této doby se stavba pozvolna mění ve zříceninu.

Za čím jedeme?

Kašovice od jihozápadu
Kašovice od jihozápadu
lupa

Po stržení původní tvrze byla ve 2. polovině 14. století postavena nová tvrz. Ta pro účely bydlení sloužila něco kolem 100 let. Hlavní a jediná budova měla rozměry 22 x 7,5 metrů. Dnes se díváme na torza tří obvodových stěn a dvou dělících příček s průchody. Jižní zeď zcela zmizela a sklepení je skoro zasypané. Jsou patrné přízemí a další tři patra. Místnosti měly ploché stropy. V prvním patře byl větší sál a dvě boční místnosti se vstupy na prevety. V patře druhém byl největší sál a místnost s krbem. O dalším uspořádání se dostáváme do oblasti dohadů. Celá budova měla velké valové opevnění. To vzalo za své během úprav okolního terénu v 19. století. V této době byl okolo vysázen modřínový les, který celý objekt doslova ukryl. I když jen pár desítek metrů odtud vede silnice, je pro většinu projíždějících tvrz neviditelná.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V obci pod tvrzí není žádná možnost občerstvení a tak jídlo i pití je nutné mít v batohu anebo držet dietu. Ve větších místech v okolí nejsou s ubytováním žádné potíže.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kašovice od východu
Kašovice od východu
lupa

Kašovice jsou místem pro romantické duše. Kromě stavby samotnév okolí i sama příroda vytvořila na okraji lesa strážce tohoto místa. Výhledy z okraje lesíka do údolí Ostružné, k západu na ves Mokrosuky a k severu na horu Hostidráž s vískou Čermnou na svahu, mají něco do sebe.

Ostatní informace

Kašovice, zbytky místností
Kašovice, zbytky místností
lupa

Ves Kašovice pod tvrzí je rozložena podle řeky Ostružné. Stavení, až na jeden statek, jsou novějšího rázu. Na okraji při silnici je pomník padlého ruského partyzána. Ušli jsme asi 4 km a vše je na mapě KČT č.64 Šumava – Železnorudsko. Tvrz je volně přístupná.

Na výlet vlakem

Pro tento výlet je možné využít vlak. Vystupuje se ve stanici Mokrosuky a jedná se o trať č. 185 z Horažďovic – předměstí do Klatov.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Kašovice, ani tvrz ani hrad.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace