Kamenné řady u Kounova a dvě zajímavé zříceniny - Pravda a Džbán

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Já jsem si pro tento výlet vybral jako výchozí i cílový bod železniční zastávku Mutějovice, která je na trase z Rakovníka do Loun.

informační tabule u nádraží v Mutějovicích
informační tabule u nádraží v Mutějovicích
lupa

Kousek od nádraží, za silnicí, najdeme turistické rozcestí. Začíná zde okružní NS a také žlutě značená cesta. Vydáme se po žluté značce a po zdolání krátkého stoupání dojdeme na okraj lesa, přejdeme napříč loukou a ocitneme se u přírodní památky – kamenných řad u Kounova. Kamenné řady se nacházejí vlevo i vpravo od lesní cesty. U informační tabule odbočuje žlutá značka o devadesát stupňů vpravo a vede nás podél jedné z mnoha řad lesním úsekem. Žlutá značka nás přivede až na turistické rozcestí Rovina.

barevný podzim z cesty přes louku ke kamenným řadám
barevný podzim z cesty přes louku ke kamenným řadám
lupa

Od tohoto rozcestí pokračujeme vpravo po modře značené lesní cestě směrem na zříceninu hradu Pravda. Zprvu jdeme po rovině lesní cestou ve smíšeném lese, po chvíli však z cesty odbočíme a poměrně ostře sestupujeme až na silnici, uhýbáme vpravo a po chvíli zase odbočíme ze silnice vlevo do lesního terénu a začínáme stoupat do kopce. Přijdeme na rozcestí Pod Pravdou II a I, od kterého pokračujeme po červené značce mírným stoupáním na zříceninu hradu Pravda.

Kamenné řady
Kamenné řady
lupa

Mě se zřícenina hradu svou rozlehlostí, zachovalou dispozicí moc líbila. Něco málo o historii a vzniku hradu se dočteme na informačních tabulích před hradem. Zajímavostí je mohutný zemní val v čele předhradí s louňocovitými opevněními pro umístění aktivní dělostřelecké obrany. Vlastní hrad vlastně neměl ani žádnou věž, pokud nepočítáme nízkou vstupní bránu v nároží čela, Touto bránou je zajištěn vstup do hradu přes dřevěný most i v dnešní době.

jedna z mnoha kamenných řad
jedna z mnoha kamenných řad
lupa

Ze zříceniny se vrátíme zpět na rozcestí Pod Pravdou a pokračujeme červeně značenou pěšinou směrem na Domoušice. V Domoušicích u vlakové zastávky uhýbáme vlevo a jdeme po zelené, která nás provede celou obcí. Za obcí nás zelená značka vede téměř souběžně se železniční tratí k rozcestí Pod Džbánem. Tady uhýbáme vlevo na směrovou odbočku ke zřícenině hradu Džbán. Po odbočení vpravo ze silnice celkem dost strmě stoupáme na zříceninu hradu. Dispozice hradu je podobná jako na Pravdě. Jedná se o stejný typ hradu s obvodovou zástavbou, zde ještě vylepšenou o tři věže. Vznik hradu spadá přibližně do stejného období jako Týřov, proto ty tři věže. Je pravda, že k vidění toho zde je o mnoho méně než na Pravdě, ale i tak to je zajímavé místo. Hrad Džbán byl nejsevernějším královským hradem Přemyslovského hvozdu.

Ze zříceniny hradu Džbán se vrátíme zpět na rozcestí, od kterého pohodlně po silnici dojdeme na nádraží v Mutějovicích. V letních měsících zde bývá otevřeno občerstvení.

Za čím jedeme?

jedna z mnoha kamenných řad
jedna z mnoha kamenných řad
lupa

Prohlédneme si zajímavou a mýty opředenou přírodní památku Kamenné řady u Kounova. Vysvětlení a názorů na tyto kamenné řady je mnoho. Já se kloním k racionálnímu vysvětlení vzniku kamenů. Jedná se o křemence, které jsou tak pevné, že zůstaly na místě i po zvětrání a odnesení okolních hornin. Kameny jsou dokladem toho, že v těchto místech bylo v třetihorách jezero. Jisté je jen to, že „někdo“ tyto kameny seřadil do řad.

informační tabule o kamenných řadách
informační tabule o kamenných řadách
lupa

V další části vycházky si prohlédneme zříceniny zajímavých hradů Pravda a Džbán. Oba mají mnoho společného i rozdílného. Lépe dostupná a zajímavější je Zřícenina hradu Pravda.

Vycházka je v zajímavé krajině mezi Rakovníkem a Louny. Procházíme listnatými i smíšenými lesy. Mám rád, když mi pod nohami šustí spadané listí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Já jsem žádné občerstvení na trase nevyužil. Po cestě jsem potkal jen jednu otevřenou hospodu v Domoušicích.

Pokud pojedete vlakem, je možnost občerstvení v Rakovníku na nádraží při čekání na vlak. Dá se zde koupit pití v automatech, bufetu na nádraží, či restauraci.

Doporučuji proto vše potřebné přibalit do batohu a svačinku si vychutnat třeba na zřícenině hradu Pravda.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kamenné řady u Kounova ve vás jistě vyvolají mnoho otázek na vznik a smysl těchto řad. Jak vlastně vznikly a kdo si dal tu práci s uspořádáním kamenů do řad.

Zajímavé jsou obě hradní zříceniny, zejména pak Zřícenina hradu Pravda.

Ostatní informace

Vstup na hradní zříceniny je volný. Možnost je navštívit malé muzeum v Kounově v hostinci U Tří lip věnované Kounovským kamenným řadám.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mutějovice
(vzdálenost od místa: 1.22 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Kamenné řady u Kounova a dvě zajímavé zříceniny - Pravda a Džbán

02.12.2013 21:42
Hezký článek i fotky, mám to na kounovské Kamenné řady z Kladna docela blízko a ještě jsem tam nebyl, děkuji za pěkný tip na výlet. Honza
03.12.2013 13:18
Opravdu pěkný článek, je to vynikající typ na výlet v příštím roce, ač středohorec, v tomto koutě Českého středohoří jsem také ještě nebyl, takže to musím příští rok napravit.
05.01.2014 18:46
Absolvoval jsem tento výlet s rodinou loni na jaře úplně stejně jak je popsáno.Patřil časově k těm náročnějším. Jídlo a pití s sebou:-))
05.01.2014 18:50
Výlet jsem absolvoval v r. 13 na konci března ( ještě byl sníh) přesně tak jak je popsán. Pro děti 4,5 a 9 let byl docela náročný, ale ušly to. Jídlo a pití s sebou. Zřícenina Pravda je moc hezká, leč málo známá. Posedět lze v altánku u kamenných řad nebo v prostorách zříceniny.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace