K soutoku Vltavy a Lužnice

Tipy na výlet, Středočeská pahorkatina
Kam a jak jedeme?

Hlavním cílem našeho výletu je soutok dvou největších jihočeských řek Vltavy a Lužnice u Týna nad Vltavou.

Za čím jedeme?

Vlevo Vltava, vpravo Lužnice
Vlevo Vltava, vpravo Lužnice
lupa

Výlet začneme prohlídkou města samotného. Můžeme se podívat do Bedřichových sadů, na jejichž místě v minulosti stával týnský hrad, z něhož do dnešní doby zbyl pouze most, po kterém se do hradu přijíždělo. Sady v letním období jsou využívány jako divadelní scéna. Je zde Otáčivé hlediště, tak trochu menší replika toho českokrumlovského. Dále můžeme navštívit místní hřbitov, na kterém je pochován loutkář Matěj Kopecký a od hřbitova se vydáme na náměstí, kterému dominuje kostel sv. Jakuba. Z náměstí už se vydáme po červené značce na cestu. Po projití alejí dorazíme na místo dříve zvané Na spravedlnosti, kde v minulosti stávala městská šibenice a dnes je zde postavena rozhlednička Semenec, z které se můžeme podívat do okolí. Nejvíce asi zaujme pohled směrem k temelínské elektrárně, která je v krajině dominantní. Od rozhledny pokračujeme po žluté značce směrem k soutoku. Jdeme okolo areálu stanice Pomoc přírodě s naučným arboretem a stanicí pro handicapované živočichy. Zajímavostí jistě je, že tento pozemek byl kdysi zakoupen městem jako možný budoucí hřbitov, kvůli stavbě jaderné elektrárny v nedalekém Temelíně. Pak už scházíme přes chatovou osadu Semenec k soutoku samotnému. Vlevo teče Vltava, vpravo Lužnice. Boží muka, které u soutoku jsou kdysi stávala vysoko nad úrovní hladiny obou řek. Po vzedmutí Orlické přehrady musela být stavba podložena betonovým blokem, jinak by ji zalila voda. Podle pověsti zde byla Boží muka postavena, když vojsko krále Václava II. na tomto místě zahnalo do řeky tlupu loupežníků, kteří sužovali zdejší kraj. Stejnou cestou se vrátíme zpět do Týna nad Vltavou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na obědě jsme byli v restauraci U voraře. Ceny rozumné, obsluha příjemná.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Soutok samotný je velmi pěkným místem a i výhled z rozhledny Semenec je v tomto jarním období, kdy na okolních stromech ještě nejsou listy pěkný, jen nebýt té elektrárny.

Ostatní informace

Stanice Pomoc přírodě je otevřena od dubna do října o víkendech od 13-17 hodin.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu K soutoku Vltavy a Lužnice

Obed U Vorare
14.07.2010 23:06

Bohumil Nohejl
Celkem souhlasim s nazorem na tento vylet. Rozhodne ale nedoporucuji k vyberu restauraci U Vorare. Prostredi je sice prijemne, obsluze take nemohu nic vycist, ale jidlo zde bylo priserne. Byly jsme zde pred tydnem dve rodiny, vyber byl pouze z minutek, ale az zde jsem zjistil, ze i obycejny smaseny syr lze totalne podelat. Ostatni jidla s lakavym nazvem nebyla o nic lepsi. Celkem jsme v okoli Tyna byli tyden a vybrat chutnou restauraci k obedu je zde velkym problemem.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace