K Rudickému propadání

Tipy na výlet, Moravský kras a okolí
Kam a jak jedeme?

Mlýn v Rudici
Mlýn v Rudici
lupa

Trasa začíná v Jedovnicích, kam se dostanete buď autem nebo z Brna autobusem č. 201. Jedná se o okružní trasu po naučné stezce Jedovnické rybníky - Rudické propadání, respektive po její polovině vedoucí k Rudickému propadání a k větrnému mlýnu v Rudici.

Rudické propadání
Rudické propadání
lupa

Naučná stezka vychází z jedovnického náměstí, odkud vede společně se zelenou turistickou značkou k rybníku Dymák a poté údolím Jedovnického potoka k Rudickému propadání. Odsud dále po zelené značce k větrnému mlýnu v Rudici, kde se naučná stezka od značky odpojí a pokračuje po samostatné trase skrz Rudici a přes lokalitu Chaloupky zpátky do Jedovnic.

Za čím jedeme?

Dvě největší lákadla na trase spojuje místo jejich výskytu - Rudice. Jedná se o přírodní památku Rudické propadání a o větrný mlýn v Rudici.

Kolem propadání
Kolem propadání
lupa

Rudické propadání - Býčí skála je druhým nejdelším jeskynním systémem u nás. Tento systém byl vytvořen působením Jedovnického potoka, který v Rudickém propadání padá až do hloubky takřka 100 metrů pod úroveň zemského povrchu.

Skály u propadání
Skály u propadání
lupa

Oblast u propadání je rovněž známá díky své popularitě mezi horolezci - místní vápencové skalní město, tzv. Rudické kolíbky, jsou oblíbenou horolezeckou lokalitou nejen díky blízkosti k Brnu, ale také díky celoroční horolezecké činnosti.

Rudické kolíbky
Rudické kolíbky
lupa

Druhou zajímavou zastávkou je větrný mlýn v Rudici. Byl postaven po polovině 19. století a sloužil svému účelu (mletí obilí) až do roku 1945. Dnes se ve zrekonstruovaném mlýně nachází expozice dobového bydlení nebo speleologická expozice - návštěvu s povídáním místního průvodce mohu jen doporučit, umí opravdu skvěle vyprávět.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vzhledem k tomu, že se jedná o krátký výlet, využili jsme jen možnost občerstvení u větrného mlýny Rudice.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Všechny nás upoutalo vyprávění průvodce v rudickém mlýně - rozhodně stojí za slyšení. A dále také krásná příroda Moravského krasu.

Ostatní informace

Vstupné do mlýna:
dospělí 20,- Kč
děti, studenti, důchodci 10,- Kč

Otevřeno duben až říjen denně 9-12, 14-17, listopad až březen so-ne 9-12, 14-17 nebo jindy po domluvě s OÚ Rudice.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Blansko
(vzdálenost od místa: 8.14 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu K Rudickému propadání

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace