K rozhledně na Tanvaldském Špičáku.

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

Tanvaldský Špičák, chata s rozhlednou
Tanvaldský Špičák, chata s rozhlednou
lupa

Tanvaldský Špičák ( 831 m.n.m.) se do zájmu prvních turistů dostal již v předminulém století. Původně vedlo na bezlesý vrchol jen několik pěšin z obcí pod horou. První vyhlídka byla vybudována na Fanterově skále již v roce 1889. Následné dva další pokusy o vybudování bud pokaždé ukončil požár. Úspěšnou se stala až stavba rozhledny, kterou uskutečnil Německý horský spolek a od 4. 7. 1909. Ta tehdy nesla jméno „ Jubilejní rozhledna císaře Františka Josefa I.“. Později rozhlednu obklopila stavba chaty a tak jak ji vidíme dnes ji její návštěvníci viděli již v roce 1930. Navíc jsme se dozvěděli, že je z rozhledny velmi hezký výhled na okolní hory.Poté již začalo hledání cesty na vrchol. Značené cesty ze Smržovky a z Tanvaldu se nám zdáli dosti strmé a tak volba padla na výše položené Albrechtice v Jizerských horách. Tam jsme z Tanvaldu dojeli skutečně kouzelnou silničkou a odtud jsme se k vrcholu vydali po svých.

Za čím jedeme?

Tanvaldský Špičák, vrchol
Tanvaldský Špičák, vrchol
lupa

Od rozcestí jsme šli po modré, která nás po několika desítkách metrů dovedla do lesa. Ten je v těchto místech převážně smrkový a s přibývající výškou se jeho skladba mění. Mezi listnáči převažují nádherné buky. Cesta je asfaltová, nevalné kvality a občas nově vyspravena asfaltem a tak je okolí obohaceno o jeho odér. Vítáme, že ze silnice odbočujeme na lesní pěšinu. Stoupání je o něco strmější, ale opět se dostáváme na asfalt. Došli jsme na rozcestí se zelenou, která vede z Tanvaldu a po ní se dostáváme na vrchol. K našemu překvapení jsou chata i rozhledna uzavřené, ačkoliv informace na internetu byly jiné. Vrcholí zde přípravy na jakési setkání nějakých funkcionářů o kácení stromů na této lokalitě. A to turista musí přece ustoupit. Přesto nám dělníci pracující v objektu dovolují vystoupit na rozhlednu.. Po vyšlápnutí 101 schodu jsme na plošině 14 metrů nad zemí. Vrchol rozhledny je o 4 metry výše a potom již jen modrá obloha.

Tanvaldský Špičák, Fanterova skála
Tanvaldský Špičák, Fanterova skála
lupa

Výhled k jihu je trochu zamlžený, ale Krkonoše a Jizerské hory máme jako na dlani. Celkem dobře je vidět Ještědský hřbet s jeho králem. Pod námijsou rozloženy obce Jiřetín pod Bukovou, Albrechtice v Jizerských horách a Josefův Důl. Přímo na východě rozeznáváme vrchol Hvězdy s rozhlednou Štěpánkou.. Kouzelný pohled, kterému není nakloněn velmi studený a silný vítr. Zbývá se porozhlédnout po vrcholu. O něco níže je druhá chata a kolem vrcholu tři větší skalní útvary. Na severní, Fanterově skále je vyhlídka, ke které vede železný žebřík. Je odtud hezký pohled do údolí a trasu sedačkové lanovky. Na druhém skalisku stojí pomníček připomínající 11. září 2001 a pod ním tři sloupy památníku, připomínající shromáždění dělníků 1. máje 1890. Zřejmě bronzovou desku pod sloupy někdo ukradl. Jsme přece v Česku. Opodál stojící mapa nabízí vycházkový okruh okolím Tanvaldu, ale my se vracíme na parkoviště.

Tanvaldský Špičák, pohled na Krkonoše
Tanvaldský Špičák, pohled na Krkonoše
lupa

Po slabé půlhodince jsme dole a bylo by škoda nerozhlédnout se po Albrechticích. Hezky upravená obec vyplňuje údolí mezi Tanvaldským Špičákem a Světlým vrchem ( 729 m.n.m.). Je hodně dlouhá a do jejího středu jsme šli skoro dvacet minut. Ves byla založenav roce 1670 a jméno dostala po tehdejším majiteli panství Albrechtu Desfours. Je tady hezký pozdně barokní kostel sv. Františka z Pauly. Byl postaven mezi roky 1779 až 1784 a při úpravě v roce 1898 přibyla ke svatyni věž. V roce dostavby kostela byl založen místní hřbitov. Na něm se nachází výstavné mauzoleum rodiny Schovanek. Bylo postavené v roce 1935. U hřbitova stojí socha Panny Marie a na druhé straně údolí je u silnice obnovený pomník obětemobou světových válek Ve vsi je hodně starých, velmi hezkých a opravených chalup. Ještě krátké posezení v jedné z místních hospůdek, kde náš výlet na Tanvaldský Špičák končí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Stravovali jsme se a byli ubytováni v nedalekém Žďáru, v penzionu Akron. Vaří tu velmi dobře, není tu draho a tak můžeme jen doporučit. Žďár je místní částí Tanvaldu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tanvaldský Špičák, pohled na Jizerské hory
Tanvaldský Špičák, pohled na Jizerské hory
lupa

Líbil se nám rozhled z rozhledny, který za trochu námahy skutečně stojí. Nelíbilo se nám uzavření restaurace a rozhledny, když informace na internetu byli opačné. Anebyli jsme jediní, které to ten den naštvalo.

Ostatní informace

Tanvaldský Špičák, chata s rozhlednou
Tanvaldský Špičák, chata s rozhlednou
lupa

Cesta tam i zpět a procházky po Albrechticích se vejdou do 5 kilometrů. Když je vše normální, na rozhlednu se platí vstupné. V létě na vrchol jezdí od roku 2003 sedačková lanovka. Dolní stanice je v Albrechticích v Jizerských horách a její délka je 1178. A to ostatní necháme na fotografiích.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jiřetín pod Bukovou
(vzdálenost od místa: 0.88 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu K rozhledně na Tanvaldském Špičáku.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace