K pramenům Vltavy

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Vypravili jsme se k nově upravenému prameni naší národní řeky Vltavy.

Symbolický pramen Vltavy
Symbolický pramen Vltavy
lupa

Jdeme pěšky z Kvildy po lesní silnici až k symbolickému pramenu Vltavy což je tam a zpět cca 14 kilometrů.Silničkou cesta ubíhá docela rychle,ale oproti cyklistům a nordic walkerům jsme hlemíždi.Z Kvildy procházíme cestou mezi lukami s pasoucími se konmi a po 15 minutách se vnoříme do lesa. Jsme překvapeni jak jsou tyto šumavské lesy poškozeny vývraty a hlavně zničené kůrovcem.Je z toho smutno,takže původně romantická procházka má zcela jiný akcent.Přejdeme po mostku přes Teplou Vltavu a mírným stoupáním pokračujeme k černé hoře pod kterou Vltava jako soutok mnoha jiných pramínků vyvěrá.

Za čím jedeme?

Pramen Vltavy a jeho okolí byly léta neprodyšně uzavřeny vojenským prostorem a železnou oponou,jejíž signálku cesta také kříží.

V údolí Kvilda
V údolí Kvilda
lupa

Nejprve přijdeme k nově otevřené naučné cestě do stráně černé hory,která nás po mnoha schodech dovede k prameni Vltavy.Tato cesta k prameni byla otevřena a zpřístupněna zjara 2010 a je lemována naučnými cedulkami se jmény lesních rostlin a živočichů a nakonec se dovíme něco o řece,jejím prameni atd.

Po prohlídce tohoto pramene pokračujeme k tzv.symbolickému prameni řeky Vltavy,který byl zbudován v červnu 2001.Jsou zde turistické směrovky,informační tabule a místo k odpočinku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Spali jsme v Kvildě ve Skipenzionu ,kde jsme i jedli. Svačinku na tůru jsme si vytvořili sami.

lupa

Příjemný personál,slušná kuchyně,bohatá snídaně a hlavně s námi mohl bydlet náš jezevec Iggy a to zcela zdarma - což vůbec v této oblasti není obvyklé /většinou chtějí za noc pejska až 150.-/.Taktéž parkování u pensionu bylo zdarma /opět v této oblasti neobvyklé/.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Velmi se nám líbilo nově zpřístupněné prameniště Vltavy s naučnými cedulemi a milí lidé,které jsme potkali.

Nelíbily se nám kůrovce zdevastované lesy,ale s tím si musí příroda a lesníci poradit sami.

Trochu nás zklamala cesta k prameni,kterou jsme si vysnili jako lesní romantickou pěšinu v mechu pod lesními velikány.

Výborné značení turistických i cyklo cest.

Ostatní informace

Vstupy se neplatí žádné. I přes zdánlivě pěkné počasí je dobré mít v záloze deštník nebo pláštěnku.Nám se to také vyplatilo .Další informace

Hodnocení:
3177. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu K pramenům Vltavy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace