K hrobu českého velikána Járy Cimrmana

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Dlouho, dlouho jsem nešel po Husí cestě, a tak jsem byl překvapen nálezem hrobu největšího Čecha Járy Cimrmana. Přitom z cancáků je zřejmé, že už tam na poutníky čeká několik let.

Za čím jedeme?

Cancák
Cancák
lupa

Husí cesta se táhne před Dokeskou pahorkatinu. Výlet ke geologické raritě s názvem Husa jsem už popsal zde - to ale na místě ještě hrob nebýval. Dnes přidávám rovněž několik fotografií. Proto budu stručnější.

Vlhošť
Vlhošť
lupa

Začneme ve Vlhošťském dole, kde se dá zaparkovat na kraji silnice (můžeme také vyjet do osady Hvězda, která je řadou Lípanů považována za nejhezčí místo k bydlení v širokém okolí). Asi pětikilometrovou procházku začneme po zelené značce. Po ujití asi dvou kilometrů nalezneme Cimrmanův léčivý pramen. Je u něj i starý plecháček, tak dobrou chuť! :))

Járův léčivý pramen
Járův léčivý pramen
lupa

Hrob velikána je o dvacet metrů dále. Z textu se dozvíme, jak vlastně Cimrman zemřel. "Dne 15. 2. 1921, kdy tudy projížděl z dobytčího trhu z Mělníka, kde koupil deset husí. Tento den právě testoval svůj nový vynález, automobil na stlačený vzduch a vodu. Bohužel však došlo k poruše hydrogenerátorového izolátoru WP 1 a následnému výbuchu, který Jára nepřežil. Explozi přežilo pouze šest husí, které zde byly viděny ještě v červnu roku 1924. Odtud se začíná nazývat tato cesta Husí."

Hrob Járy Cimrmana
Hrob Járy Cimrmana
lupa

Kousek za hrobem objevíme skály s nádhernými voštinami a hodinami. Nad nimi je inkrustovaný útvar, který některému z prvních turistů připomínal husu. Podobné, železitými sloučeninami „zakonzervované" pískovce jsou všude vokolí. Jen na vaší fantazii záleží, jak si je pojmenujete.

Z Husy budeme asi kilometr pokračovat po žluté trase - právě jí se říká Husí. Potom na rozcestí přeskočíme na modrou a vrátíme se pod Vlhošť.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

K huse
K huse
lupa

Jedná se o místo uprostřed lesů. Nejbližší stravovna je v Holanech či na druhou stranu v Blíževedlech. V obou případech jde o vesnické hospody. K ubytování může být vhodný kemp v Nedamově u Dubé či několik kempů v Holanech, vyzkoušené mám tři a nejspokojenější jsem byl v Aeru. Větším městem je Česká Lípa, tam jsou i hotely.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pokud jste správně naladěni, tak bombou je především sám hrob. Doporučuji projít celou Husí cestu, ale je to toulka na celý den.

Ostatní informace

V Českém Středohoří se vstupne nevybírá :o))).Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zahrádky u České Lípy
(vzdálenost od místa: 2.27 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu K hrobu českého velikána Járy Cimrmana

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace