K hradu Lukovu přes Králky

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

hradní zřícenina - Lukov
hradní zřícenina - Lukov
lupa

Ze Zlína do Lukova trvá cesta autobusem asi 20 minut, vystupujeme na zastávce naproti Domovu důchodců v Lukově - rekreační podhorské obci SV od města Zlína pod zalesněnými stráněmi JZ vrcholků Hostýnských vrchů. Je zde několik chatových osad, na toku Bělovodského potoka, který obcí protéká jsou vybudovány 3 rybníky, jeden z nich je využíván jako přírodní koupaliště, kromě divokých kačen i pro lidi.

vstuo do PP  - Králky
vstuo do PP - Králky
lupa

Lukovem prochází červená turistická značka, po ní je možno dojít SV směrem až ke zřícenině hradu Lukova. PP Králky se rozkládá na 2,53 ha - jsou to skalní útvary na jižním úbočí Hostýnských vrchů, kousek od hradu. Králky kdysi patřily k obrannému systému hradu.

skály na Králkách
skály na Králkách
lupa

Od zastávky autobusu procházíme přes silnici, ulící nahoru, po pár metrech je vlevo odbočka k rybníkům, my jdeme nahoru silničkou, pak přes louku k lesu, asi 1,5 km po značce lesem a brzy se ocitáme mezi dvěma velkými skalisky na začátku Králek. Tudy procházíme k " nádvoříčku ". Mezi skálami vyrůstá mnoho hezkých borovic a září i několik bříz svou bílou barvou.

lupa

U těchto skal je také umístěn panel se čtením o zdejší přírodní rezervaci - Králky. Tudy vede jedna z cest k hradu Lukovu, po které k němu jdeme i také my. Skály jsou mezi smíšenými lesy a zajímavými druhy mechů, lišejníků a kapradin. Na jižním úbočí Hostýnských vrchů asi 1 km severně od Lukova, kde se Králky rozkládají byly vyhlášeny roku 1987 jako přírodní památka.

lupa

Jsou tu vidět hlavně skalní lavice - tvoří je hrubozrnný pískovec a slepenec. Na některé skalní útvary na Králkách lze vystoupat po vytesaných schodech z 19. století. Na pískovcových a slepencových skalách jsou vidět voštiny, žlabovité šrapy, skalní dutiny a nedokonale vivinuté skalní útvary a křesla. Z lesního porostu zde vidíme hlavně borovici lesní, smrk ztepilý, buk lesní, břízu bělokorou, lípu velkolitou, habr obecný a další zajímavé stromy. Skalní útvary leží na frekventované turistické trase k hradu Lukovu. Králky jsou vyhledávaným turistickým cílem i atraktivním místem pro horolezce stejně jako dobře přístupné skály pod zříceninou hradu Lukova.

lupa

SZ křídlo skal pod hradem je strmější, je to mohutná asi 50 metrů dlouhá skalní hradba. Podle puklin je členěná na tři výrazné skalní věže s výškou stěn až 30 metrů. JV křídlo je mírnější s útvary na protilehlém svahu hradního kopce.

Za čím jedeme?

lupa

V 19.století se místo Králky stalo oblíbeným výletním místem šlechtického rodu Seilemů ze zámku Lešná, který se nachází nedaleko. Název Králky mají skály podle údajné lidové pověsti, prý se tu kdysi setkali tři králové, ale jsou známé i jiné pověsti, takže kdo ví... Okolo dalších skalek vede pěšina. Odtud pak pokračujem kousek lesem a pěšinou až k hradu. Vystoupáme malý kopeček a stojíme U Dřevěného mostu, po kterém přicházíme hradní branou do vnitřní části.

lupa

Procházíme si hradní zříceninu i její sklepení. Také si jdeme prohlédnout skály pod hradem dobře přístupné z hradního příkopu. Odtud se vracíme přes les k silničce, a pak chodníkem mezi domy dolů do obce, kde si jdeme ještě prohlédnout zdejší kostel. Před odjezdem autobusu zpět do Zlína se zastavujeme v restauraci u autobusové zastávky na kávu s kofolou. Před večerem v 19.30 se nám jede spoj zpět.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo jsme měli doma, v obci Lukov jsme měli jen malé občerstvení v místní restauraci.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hrad Lukov se nám líbí stejně tak jako PP Králky, protože to máme blízko, navštěvujeme toto romantické místo rádi ve všech ročních obdobích.

Ostatní informace

PP Králky je jedna ze zastávek na naučné stezce z Lukova k dalším chráněným územím - PP - Bzová, PP - Ondřejovsko a nedalekému PP- na Vele.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zlín-Podvesná
(vzdálenost od místa: 8.19 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu K hradu Lukovu přes Králky

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace