K Hauswaldské kapli

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Hauswaldská kaple
Hauswaldská kaple
lupa

Autem jsme vyrazili k obci Srní, kde jsme zaparkovali na parkovišti před obcí Mechov (směrem od Prášil) a odsud jsme se kolem Vchynicko-tetovského plavebního kanálu po zelené značce vydali k místu, které bylo dříve nazýváno "malé Šumavské Lurdy".

Za čím jedeme?

Hauswaldská kaple
Hauswaldská kaple
lupa

Hauswaldská kaple - poutní místo pod Kostelní horou, kde se měl první zázrak stál kdysi dávno, kdy zjevení Panny Marie ochránilo dvě ženy před útokem medvěda. Tato a mnoho dalších legend např. o zázračném uzdravení mnoha poutníků zdejším léčivým pramenem, dalo podnět k tomu, že zde byla v roce 1820 vystavěna první malá kaplička. Toto místo se stalo natolik populárním, že kaplička nestačila návalu poutníků a proto byla v roce 1860 postavena kaple větší. Ta však neoplývala velkou statickou stabilitou a proto byla v roce 1902 vystavěna na tomto místě kaple třetí. Ta byla bohužel v roce 1957 zničena příslušníky čs. armády. Tradice poutního místa se zde obnovila po pádu železné opony na konci minulého století. V současnosti jsou na tomto místě k vidění pozůstatky kaplí a je zde pítko, do kterého je voda z léčivého pramene svedena dřevěnými korýtky.

Skoro celá cesta od Mechova až ke kapli vede kolem Vchynicko-tetovského plavebního kanálu, což je další zajímavá stavba v této lokalitě.

Hauswaldská kaple
Hauswaldská kaple
lupa

Vchynicko-tetovský plavební kanál spojuje toky řeky Vydry s říčkou Křemelnou. Dal jej vystavět v letech 1799-1801 kníže Josef II. ze Schwarzenbergu. Kanál je dlouhý 13,6 km a v současnosti, kdy už se dřevo neplaví slouží jako přívod vody pro elektrárnu Vydra na Čeňkově Pile.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Výlet je krátký, necelých 5 kilometrů, takže jsme v baťohu nesli jen nějaké to pití.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Více než hlavní cíl výletu tj. Hauswaldská kaple nás zaujal plavební kanál. Velice důmyslné a mistrovské dílo.

Ostatní informace

Hauswaldská kaple
Hauswaldská kaple
lupa

Jsme v přírodě, takže se nic neplatí. Parkoviště jsme měli také zdarma, byli jsme zde v březnu. Jestli se za parkování něco platí v hlavní turistické sezóně to nevím, žádnou ceduli jsem na parkovišti neviděl.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Železná Ruda centrum
(vzdálenost od místa: 18.04 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu K Hauswaldské kapli

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace