Jinošovské studánky

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

Mapa studánkové trasy
Mapa studánkové trasy
lupa

Putování po jinošovských studánkách se koná každý rok v květnu - to nám ale nebrání vyrazit na výlet kolem Jinošova i jindy. Trasa po jinošovských studánkách k tomu přímo vybízí.

Holubí studánka
Holubí studánka
lupa

Cesta vede po neznačených cestách, jen občas narazíte na červenou turistickou značku. Vašimi průvodci ale budou dřevěné šipky, značící cestu od studánky ke studánce. Cesta začíná i končí v Jinošově, celková délka trasy záleží jen na tom, kudy se vydáte - pohybuje se od 10 do 16 kilometrů.

Studánka V hrdle
Studánka V hrdle
lupa

První zastávkou je Dolíhalova studánka v Lázích. K ní se dostanete z Jinošova kolem Schönwaldu - nachází se v lokalitě Rakovec, stejně jako další zastavení, Hraběcí studánka. Ta získala svůj název podle rodiny Haugwitzů, která vlastnila jinošovský zámek až do roku 1945.

Pomník posledního vlka, zastřeleného zde v roce 1861
Pomník posledního vlka, zastřeleného zde v roce 1861
lupa

Od Hraběcí studánky se vydáme na sever, k hájence Křemelík. Hned za hájenkou se nachází Kalinova studánka, která je pojmenovaná podle myslivecké rodiny, která v hájence tři generace sloužila. Od Kalinky se vydáme k pomníku J. Kaliny, u kterého se nachází další studánka - Panská. Ta nese svůj název odjakživa, takže jeho kořeny bohužel nejsou známé.

Z chatové osady
Z chatové osady
lupa

Od Panské studánky se vydáme opět (víceméně) na sever - kolem Černého kříže a další hájenky ke studánce U korbelu, dříve zvaná V Pastýřce podle místního názvu lesa. Od této studánky se vydáme (opět víceméně) na západ, ke studánce V Olších. Cesta k ní je, stejně jako v případě Holubí studánky, která následuje, poněkud vlhká.

Od Holubí studánky pokračujeme chvíli po červené turistické značce k odbočce ke studánce V hrdle, která je poslední studánkou na trase. Ta získala svůj název díky vzhledu studánky a jejího blízkého okolí. Od studánky V hrdle se pak kolem chatové osady a poté po červené turistické značce vracíme do Jinošova.

Za čím jedeme?

Cílem této cesty je putování po studánkách, které byly, jsou a budou nedílnou součástí české i moravské krajiny. Jinošovští vytvořili po svých studánkách dokonce turistickou stezku, konají zde každoroční putování a pečlivě své studánky udržují.

Ale nejen studánky stojí za návštěvu, celá oblast bývalého náměšťského panství na sever od Náměšti je protkaná historií, najdete zde krásná zákoutí, spoustu stezek a cest skrz lesy. Naše putování bylo poněkud zamračené a deštnaté, ale doufám, že to v budoucnu napravíme a ke studánkám se vydáme za slunečného počasí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na jídlo se můžete zastavit v Jinošově, v hospodě U Kryštofů. Na cestě se můžete občerstvit vodou ze studánek.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Trasa po místních studánkách je výborný nápad - moc se nám studánky líbily, ale kdybychom tudy nevedli náš výlet, asi bychom na ni nepřišli. Škoda, že nejsou podobné místní trasy více známé - ale řekla bych, že to je i na nás, turistech, abychom si podobné trasy sdělili a inspirovali tak ostatní k podniknutí podobného výletu.

Ostatní informace

Vstupné do přírody se neplatí, potřebujete jen peníze na dopravu do Jinošova - a pochopitelně na nějaké to občerstvení.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Náměšť nad Oslavou
(vzdálenost od místa: 4.25 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jinošovské studánky

08.10.2014 11:22

Kadlec Zdeněk
Vážení přátelé přírody. Nedávno jsme procházeli turistickou trasu kolem studánek. Studánky upravované, krásné lesy, zvláště když svítí sluníčko. Jeden problém - značení cesty je již staré a neudržované, někde i chybí.Začali jsme cestu u restaurace ke studánkám 3 a 4. V tom směru se nelze dobře orientovat. Chtělo by to u restaurace instalovat tabuli s mapou.Starší lidé totiž celou cestu od začátku neujdou a také by bylo dobré označit tento nástup na trasu od restaurace přímo na cestě. Děkuje Kadlec, Brno.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace