Jilemnice

Tipy na výlet, Krkonoše
Kam a jak jedeme?

Navštívili jsme a vám vřele doporučuji Jilemnici, malé podkrkonošské městečko, působící kompaktním, klidným a útulným dojmem.

Za čím jedeme?

Jilemnice
Jilemnice
lupa

Rozhodně si prohlédněte skvěle zrekonstruované náměstí, z nějž se stala "klidová zóna". Kromě krásné radnice s věží, která bývá přístupná, stojí za zmínku historická kašna z r. 1836 a dvě barokní pískovcová sousoší z dílny Matyáše Bernarda Brauna.

Jilemnice, Zvědavá ulička
Jilemnice, Zvědavá ulička
lupa

V bývalém zámku hrabat Harrachů dnes sídlí Krkonošské muzeum. Zde najdete expozici - jak jinak - počátků českého lyžování. Kromě toho, že uvidíte lyžařskou výzbroj a výstroj do r. 1914, dozvíte se i něco o jejím vývoji, o vzniku lyžařských organizací i o závodu v běhu na lyžích na 50 km, při němž zahynuli v r. 1913 Hanč a Vrbata.

Dále v muzeu můžete obdivovat i tradiční krkonošský nábytek či exponáty upomínající na řemesla, typická pro tuto oblast: plátenictví a sklářství.

Pokud chcete z Jilemnice pokračovat někam dále, máte dvě možnosti, obě lákavé: buďto do Krkonoš nebo do Českého ráje.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Krkonošské muzeum
Krkonošské muzeum
lupa

Jelikož jsme v Jilemnici výlet začínali a pokračovali dál do Horních Míseček a K Prameni Labe, dali jsme si tu jen zmrzlinu; zato hned ve dvou cukrárnách a závěrečné resumé zní: prostě skvělá...:-)

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Velice se nám líbila Zvědavá ulička, kde na vás z klasických podkrkonošských dřevěnek s nízkými dveřmi a malými okénky plnými muškátů dýchne minulost. Posléze jsme zjistili, že Zvědavá se tahle rozkošná ulička jmenuje proto, že každý další dům je o něco předsunutý oproti předcházejícímu. Účelem bylo, aby z okna jednoho každého bylo kdysi vidět na náměstí.

Ostatní informace

Z Krkonošského muzea si odvezete turistickou známku Jilemnice.Další informace

Hodnocení:
3305. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jilemnice
(vzdálenost od místa: 0.7 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jilemnice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace