Jezkuv hrad Blansko

Tipy na výlet, Moravský kras a okolí
Kam a jak jedeme?

lupa

V dejinach Blanska l9. a 20. stoleti ma Jezkova rodina sve nezastupitelne a neopominutelne misto, i kdyz se po znarodneni rodinne firmy po druhe svetove valce nad touto rodinou na mnoho let jako by zavrela voda. Teprve od sedesatych let - zejmena v souvislosti s vyrocimi byvale Jezkovy tovarny, v te dobe premenene na narodni podnik Adamovske strojirny, Adamov - se znovu objevuji strucne zminky o historii rodiny Jezku a o zakladatelskych osobnostech Karla a Richarda Jezkovych.

Za čím jedeme?

Po ukonceni vystavby temer vsech vyrobnich budov byla v letech 1910 - 11 postavena pri vstupu do zavodu nova spravni budova zvana "hrad". Hlavni zasluhu o tuto nevsedni stavbu ma Ing. Richard Jezek sen., ktery vubec pecoval o vystavbu podnikovych budov a dokonce k nekterym sam nakreslil plany. Novou budovou napodobil Ing. Jezek a jeho stavitel snehobilou stavbu zamku Miramare, ktery dal v Terstskem zalivu v letech 1856 az 1860 vystavet arcivevoda rakousky a pozdeji cisar mexicky Maxmilian. Tento zamecek poznal Richard za sve sluzby u valecneho namornictva v Pulje po roce 1883.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

svačinku jsme měli sebou ale kdo nemá tak v Blansku je hodně možností kde se najíst.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

S timto architektonickym skvostem seznamil Richard Jezek sveho syna Richarda behem rodinne dovolene v laznich Grado u Terstu v roce 1909, kratce po Richardove maturite na sedmitridni realce v Jevicku.

Ostatní informace

Ing. Richard Jezek sen. chtel, aby rodinny "hrad" Jezku symbolizoval vyznam podniku a aby upoutal pozornost kazdeho navstevnika Blanska vubec a Jezkova podniku zvlast, i kdyz pochopitelne nemohl postavit skutecnou, uplnou repliku slavneho Miramare. Presto se inspiroval nejen stavbou zamku, ale i nadherou jeho zahrady a snazil se i v arealu sve tovarny za "hradem" vytvorit zahradu s odpocinkovymi zakoutimi v duchu estetickych hledisek, napr. zakouti s fontankou. Bohuzel ani v SOkA Blansko, ani jinde se nepodarilo nalezt jmeno projektanta teto stavby. Ale z rodinne tradice vime, ze projektantem a stavitelem „hradu“ byl Jaromir Roucka, rodak z Velkeho Mezirici, tehdy stavitel v Blansku, ktery se osvedcil jako projektant drivejsich i pozdejsich staveb u Jezku. Projekcni prace trvaly dva roky. Kvuli mekkemu podlozi musely byt vybudovany siroke betonove zaklady, sokl byl vystaven ze spesovskeho piskovce, dalsi zdivo je zvenci z dolnolhotske opuky, vnitrek z cihel.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Blansko
(vzdálenost od místa: 0.42 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jezkuv hrad Blansko

Ježkův most
01.03.2013 11:12

Jirka

Kousek od tohoto místa je technická památka Ježkův most, kde do budoucna bude vyrůstat v jeho okolí malé železniční muzeum.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace