Jetenovická lípa a rybník Zákup.

Tipy na výlet, Šumava
Rybník Zákup
Rybník Zákup
lupa

Cesty Zemí zamyšlenou mají vždy, tak trochu, pohádkový nádech. Tato velmi zajímavá část naší země má vždy něco v záloze, co mile překvapí. Navíc, když se zavítá do míst, kde je člověk turistický poprvé,  lze většinou očekávat něco neobyčejného. A tak se vydáváme do míst, která teprve otevírají vrátka svým návštěvníkům. Vybíráme si rybník Zákup nedaleko Jetenovic a naše první kroky začínáme na stejnojmenné vlakové zastávce. Podle předem připraveného náhledu cesty by měla být největší zajímavostí stará jetenovická lípa, ale je zcela jisté, že toho bude daleko více.

 

Jetenovice od východu
Jetenovice od východu
lupa

Modrá značka vede od zastávky do nedalekých Chanovic. Hned po několika desítkách metrů cesty se otevírá hezký pohled k východu, na horu Chlum ( 608 m.n.m.). Její vrcholek je přizdobený nedávno otevřenou rozhlednou. Úzká silnička  nás asi po 10 min. přivádí do Jetenovic. Poměrně rozsáhlá ves s velkou návsí má v jižní části zajímavou, poněkud větší kapli, která byla dokončena v roce 1936 a nese prvky novogotického slohu. Na průčelní zdi jsou umístěny dvě desky, jedna seznamuje s historií stavby, druhá připomíná oběti světové války. Zdejší lípu není nutné hledat. Mohutný strom se vypíná na druhé straně obce. Lípa U Podlešáků roste na zahradě. Je již dutá a přibližně ve třech metrech se dělí do třech vrcholů.Ves opouštíme po modré a po slabším kilometru vstupujeme na hráz rybníka Zákup. Dá se říci, že je rybníkem lesním. Na hrázi roste několik mohutných stromů, ponejvíce se jedná o javory. Rybník je přibližně 500 m dlouhý a kolem 100 m široký.Severovýchodní břeh je domovem orobince a dalších, vodu milujících, druhů rostlin. Opačný břeh pro sebe zabraly více méně neprostupné houštiny. Pohled na hladinu s věrnou kopií okolní krajiny a větřík pohrávající si s hnědými doutníky jsou pohlazením duše. Obcházíme rybník lesem. Ten je převážně smrkový s příměsí několika druhů listnáčů. Největší velikosti tady ale dosáhly douglasky, jehličnany původem ze S. Ameriky. Rybník obcházíme hezkou lesní cestou a z opačného směru se vracíme do vsi a na zastávku ČD.

Jídlo a pití je dobré mít v batohu. Pokud by někdo chtěl v tomto kraji strávit více času, je nejlépe bydlet v nedalekých Horažďovicích.

Jetenovice, cestou od zastávky
Jetenovice, cestou od zastávky
lupa

Strom, jakým je jetenovická lípa, se moc často nevidí a  pokud se přidá rybník Zákup, je to výlet, na který se nezapomene. Zdejší lesy jsou poměrně zdravé, chodí se skoro po rovině. Nejvyšším bodem je zde, na mapě nepojmenovaný, kopec s výškou 511 m.n.m. Lesní podrost je z velké části vytvořen koberci mechů. Květena již v době naši návštěvy ulehla k zimnímu spánku. Jen semena některých druhů byla připravena k letu do okolí.

Cesta k rybníku Zákup
Cesta k rybníku Zákup
lupa

Celá cesta je dlouhá mezi 5 až 6 km i s delší procházkou okolním lesem. Vše je na mapě KČT č. 68 Pootaví. Nejbližší vlakovou zastávkou jsou Jetenovice. Jedná se o trať č. 190 z Plzně do Českých Budějovic. Vlaků tady o víkendech sice moc nejezdí a tak je dobré cestu této skutečnosti přizpůsobit. Autem lze dojet do Jetenovic. Z hlavní silnice od Plzně na Horažďovice je odbočka do těchto končin ve Velkém Boru.  
Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Velký Bor
(vzdálenost od místa: 3.44 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jetenovická lípa a rybník Zákup.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace