Jesenec - Lipová

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Jesenec - zámek a kostel
Jesenec - zámek a kostel
lupa

Jedeme vláčkem v 08:02 z Prostějova do Jesence u Konice a pak pěšky 23 km krajinou Drahanské vrchoviny do obce Lipová, odkud nám jede autobus zpět do Prostějova. Většina trasy vede po lesních a polních cestách, jen v obcích se dostaneme na zpevněné cesty.

Trasa: Jesenec žst. - kolem ranče Terezínský dvůr na červenou tur.značku - po ní vlevo na rozcestník Březina.

Výhled na obec Dzbel
Výhled na obec Dzbel
lupa

Odbočit z červené vpravo a dojdete na asfaltku v místě křížku INRI, která vede z Konice na Skřípov, tu přejdete a rovnou z kopce do údolí Otínského potoka je to 300m. Ten přeskočíte a dojtete na cestičku, která kopíruje vlevo okraj lesa a pak odbočuje vpravo do lesa, po 500 m na křižovatce lesních cest se dáte vlevo a už vidíte obec Runářov. Dojdete do ní a v podstatě se držíte stále stejným směrem nad obec do lesa a pak podle lesa na Lhotu u Konice. Dojít musíte k malé kapličce v údolíčku potoka, od které již na horizontu uvidíte první domy Lhoty. Ve Lhotě projdete kolem zvonice na hlavní silnici tu překřížíte a pak mírně vlevo nahoru do kopce k lesu směr Labutice, projít musíte kolem vodního zdroje. V Labuticích je u požární nádrže krásná kaplička p.Marie u silnice, po které se vydáte vpravo kolem boží muky směr Brodek u Konice. Na začátku obce v místní části zvané Dešná je kaplička, zde odbočíte přes Brodecký potok vlevo do kopce přes kótu 638 m/m a přes silnici Lipová -Horní Štěpánov k lesu v jehož cípu odbočuje cesta dolů lesem až k informační tabulí označené Přírodní rezervaci Lipovecké Úpolínové louky. Překročíte říčku Hloučelu po malém provizorním můstku a prostřední lesní cestou pokračujte pořád rovně až na zpevněnou asfaltovou silnici. Po té pokračujte vpravo asi 1,5 km a na 2.odbočce se dejte lesní cestou vlevo, dojdete do obce Buková. Projdete kolem kostela na točnu autobusu,kde začíná žlutá tur.značka a ta vás po 3 km dovede do Obce Lipová. Od hospody vám jede v 15:56 autobus zpět do Prostějova.

Za čím jedeme?

tur. rozcestník Březina
tur. rozcestník Březina
lupa

Sakrální památky: kostel v Jesenci, dřevěná zvonička v Runářově, kaplička v polích u Lhoty, zvonička ve Lhotě u Konice, kaplička a Boží muka v Labuticích, kaplička se zvonicí v Dešné, kostel v Bukové, 2 kostely v Lipové.

Přírodní krásy: PR Lipovecké úpolínové louky s meandrující říčkou Hloučelou, prameniště říčky Valové

Výhledy na obce a do krajiny Drahanské vrchoviny.

Zámek v Jesenci - domov pokojného stáří.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V hospodě U Kočiců v Lipové, klasická venkovská hospůdka, dali jsme si pivko a utopence.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výhledy do krajiny. Kaplička v Labuticích a v Dešné. PR Lipovecké louky- i přesto, že nekvetly je to kouzelné místo, které určitě stojí za to navštívit.

Ostatní informace

Vláček do Jesence 26 Kč. Autobus z Lipové 27 Kč.

Na výlet vlakem

Prostějov odjezd 08:02 z hl.nádraží.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Jesenec - Lipová

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace