Jen párkrát do roka zavolá sněhová Vysoká

Tipy na výlet, Kutnohorsko




Kam a jak jedeme?

lupa

Jedeme do malé obce Vysoká u Kutné Hory. Vesnička není hlavním cílem, ale stojí za vidění malebný ranně gotický kostel z 13. stol. Je přístupný jen příležitostně, ale doporučuji obejít si ho. Dýchá.

lupa

U kostelíčka necháme auto a pokračujeme pěšky po hlavní silnici. Asi po 150 m odbočíme mezi domy do leva. Polní cestou pokračujeme mírným stoupáním k vrcholu. Čeká nás veliké překvapení. Snoubí se tu historie se současností. Ruina kláštera ze 17. stol. má magickou atmosféru a kousek za ní můžete z moderní rozhledny shlédnout Kolín, Kutnou Horu, Čáslavskou jehlu, Kačinu, Železné hory, Krkonoše, Jizerky - ale to musíte mít kliku na počasí.wink





Za čím jedeme?

lupa

V tomto výšlapu na Vysokou jdeme dost netradičně za běžkováním. Mám na mysli opravdové běžky. Pár dní v roce paní zima dopřeje sníh i nám v Polabí a to začnou běžky ve sklepě rachotit a vyvádět a já musím na sníh. Je to neskutečná nádhera. Vyjedete z šedého města a za 15 minut jste v úplně jiném světě. Bílo, běloučko, ticho, tichoučko. Jen vy a bílé pláně. Stopy většinou nejsou vyjeté a to si pak připadáte jako ledoborec prorážející polární pláně. Neskutečná pohoda. Běžkovat kolem dokola i napříč lesíkem můžete jak dlouho vydržíte.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pod rozhlednou je dřevěná lavice - tam je možno stláskat sváču s domova. Ještě jedna lavice je na jihovýchodní straně kopce s pěknou vyhlídkou do kraje - tam je také příhodné místo na odpočinek s posilněním z vlastních zásob.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Klid, samota, neobvyklost, vzácnost okamžiku. Běžkování na Vysoké je opravdu jen pár dné v roce.

Ostatní informace

Je to zadara. Jediná investice je vaše odhodlání to zkusit. I kdyby sníh už roztál, i tak je to užasné místo s dalékým rozhledem.



Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ratboř
(vzdálenost od místa: 4.71 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jen párkrát do roka zavolá sněhová Vysoká

27.08.2014 13:49
Klášter je opravdu magické místo. A kdo nemá rád výšky, nemusí smutnit. Pěkný výhled na Kutnou Horu a okolí je i z míst pod rozhlednou.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace