Jarní procházka po Babiččině údolí

Tipy na výlet, Kladské pomezí a Broumovsko
Kam a jak jedeme?

lupa

Babiččino údolí na Náchodsku asi není třeba nějak zvlášť představovat. Většina turistů tyto vzdušné lázně zná z knižní nebo filmové podoby díla 'Babička' od Boženy Němcové (vl. jménem Barbora Panklová), kdy líčí vzpomínky na své dětství.

Za čím jedeme?

lupa

Cesta do údolí řeky Úpy byla celkem trnitá, do Trutnova to ještě šlo, ale pak nás to do České Skalice vedlo vesničkama 30km/h a navíc se 14 km objížďkou. Teď jen přejet Vilémův most a jsme na místě. U zámku Ratibořice je hlídané parkoviště.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Nejprve jdeme na prohlídku zámku, které jako letní sídlo využívala mj. Kateřina Vilemína Zaháňská, známá z uvedeného díla (ostatně jako všechno v tomto malebném kraji) . Procházku přírodou začínáme u jezírka a pokračujeme k zámeckému skleníku a poté po červené turistické značce k Rudrovu mlýnu. Pan mlynář nás u vrat zve na malé občerstvení, tak tedy přijímáme. Po svačině se zajímáme o empírovou budovu mandlu v těsném sousedství mlýna a sousoší Babičky s vnoučaty. Přejdeme-li lávku, ocitneme se u Panského hostince. V prostoru Panského dvora je zřízeno informační centrum. Ale my se už dlouho nezdržujeme a pokračujeme ke Starému bělidlu. Zde máme možnost nahlédnout do babiččiny světnice. Rodina Panklova tu nikdy nežila (bydleli v původním bělidle u skleníku v zámeckém parku), ale je zajímavé nakouknout na tehdejší styl bydlení. A to už se nacházíme u Viktorčina splavu. Na informačním panelu Naučné stezky, která tudy vede, se dovídáme, že Viktorka Židová byla skutečnou postavou, která se snad z nešťastné lásky zbláznila, ale autorku Babičky přežila o šest let...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Docházíme k Bílému mostu a tentokráte žlutě značená turistická značka nás zavádí ke zřícenině hradu Rýzmburk, v jehož altánu se v díle Boženy Němcové setkává babička a děti s kněžnou.

Ostatní informace

http://www.castles.cz/hrad-ryzmburk/

http://www.zamek-ratiborice.cz/Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Česká Skalice
(vzdálenost od místa: 2.24 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jarní procházka po Babiččině údolí

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace