Janovický zámek

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Zámek Janovice
Zámek Janovice
lupa

Do Janovic u Rýmařova, tedy téměř na konec Moravy. Ves se rozkládá podél silnice č. 11 Praha – Ostrava, konkrétně v místech kde končí nebo začíná stoupání z (do) horského sedla Skřítek. Nejjednodušší je tedy sednout do automobilu, ale dá se dojet autobusem, případně i na kole (z Rýmařova vede do Janovic zánovní cyklostezka).

Za čím jedeme?

Honosná část s obřadní místností
Honosná část s obřadní místností
lupa

Středu obce dominuje nepřehlédnutelný objekt zámku. Nejedná se sice o zvlášť výstavnou stavbu, ale dodejme, že na neutěšeném vzhledu se podepsala i léta vzorného socialistického hospodaření.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Zajímavý je i park
Zajímavý je i park
lupa

Prohlídka zase není tak vyčerpávající, takže se i bez občerstvení dá obejít, kdo by to přes to nutně vyžadoval, poslouží například nedaleký penzion Albert, něco se dá tuším i najít u nedalekého kempu Indiana.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hlavní křídla zámku
Hlavní křídla zámku
lupa

Nuže vzhůru do zámku. U vstupní brány, která se nachází u mostu přes Podolský potok (při příchodu od hlavní cesty zezadu zámeckého areálu) se na turistickém rozcestníku můžeme dočíst, že zámek je veřejnosti nepřístupný. Omluvme skutečnost, že tabulka je datována do roku 2011, takže značkař nezachytil skutečnost, že už tuším třetí sezónu je zámek přístupný.

Brána do areálu
Brána do areálu
lupa

Protože jsme v oblasti severozápadní Moravy, ani příliš nepřekvapí, že zámek, tedy spíše pozdně gotickou tvrz postavili Žerotínové, konkrétně Petr ze Žerotína v l. 1520–30. Do Velkých Losiny (kde měl rod sídlo) to přes kopec není zas tak daleko.

Severní křídlo
Severní křídlo
lupa

Podobu renesančního zámku získal za majetnictví Ferdinanda Hoffmana z Grünbüchlu. Vzdělaný šlechtic patřil k osobním přátelům Rudolfa II. Vlastnil poměrně rozsáhlou knihovnu, která měla určitou vlastnost – velká část knih byla vázána v kůži zelené barvy – což je patrné i v přídomku dotyčného.

lupa

Nějakou dobu vlastnili zámek (a panství) mikulovští Dietrichštejnové, po roce 1721 zde sídlila větev jednoho šlechtického rodu, který máme spojen s nejvyššími českými horami – Harrachové. Ostatně i jedna část Rýmařova nese jméno totožné se slavným krkonošským střediskem Harrachov.

Za jejich majetnictví zámek získal dnešní podobu, poslední přestavby proběhly koncem 19. a počátkem 20. století.

lupa

Jeden z posledních Harrachů, který na zámku sídlili – (František Maria) Alfréd byl velice zajímavou postavou. Tajný rada Ferdinada d´Este, jeho osobní řidič Leopold Lojka řídil automobil následníka při sarajevskému atentátu. Před tím byl ovšem i velkým milovníkem přírody, hor a turistiky. Na zámku zřídil i lesnické muzeum a osobně zde vítal nejednoho turistu a výletníka. Nakonec jeho jméno je zvěčnělé ve stavbě lovecké chatě Alfrédka (té co neshořela), dcery připomíná např. Josefínka, Alice nedaleko Rabštejna, u cesty na Skřítek je nepřéhédnutelná krásná chata Čokoládka.

Po válce přešel zámek do státního vlastnictví, vybavení mělo být odvezeno do Maďarska (poslední majitel byl Maďar), to se však ztratilo, část se snad dochovala na zámku Liběchov.

lupa

Určitým štěstím bylo, že se na zámku neusídlila nějaká branná moc (armáda), po dlouhá léta (do roku 2001) velkou část zámku zabíraly sbírky Státního archivu. Přesto však ze zámecké nádhery se toho do dneška příliš nedochovalo.

Bývalá kaple
Bývalá kaple
lupa

Interiéry zámku byly upraveny pro potřeby skladování různých písemností, velké místnosti byly často rozděleny přepážkami na menší místnosti, mj. Na různé kanceláře či badatelny. Pod nánosy optimistických porevolučních válečků (jak by řekli kolegové cimrmanologové) zmizely původní malby, někde byly původní podlahy nahrazeny novějšími krytinami (jednoduché parkety, dlažby), sem tam na bývalých intarzovaných podlahách může nejeden absolvent základní vojenské služby rozpoznat užití červeného vosku, erár asi fasoval i jinde, nejen do kasáren.

Podle průvodkyně se zřejmě někde pod přemalbou dochovaly i původní fresky či malby, schované jsou zatím chráněné, když nejsou na opravy peníze.

Pamětní kniha
Pamětní kniha
lupa

V některých místnostech najdeme zbytky původní výbavy (kazetové stropy, štuky apod.) . Geniální je ovšem použití několika historických skříní, které posloužily k umístění sociálního zařízení. Zbytky výmalby se dochovaly v bývalé zámecké kapli.

Výstava skřítků
Výstava skřítků
lupa

Po roce 2001 zámek užívá město Rýmařov, v přízemí věže je zřízená obřadní síň. U vstupu do prohlídkové trasy je momentálně k vidění externí expozice Městského muzea věnovaná výtvorům Melyny Ciosové z nedaleké Břidličné. Autorka vytvořila postavičky skřítků, víl a jiných pohádkových bytostí, které se vyskytují v pověstech a pohádkách z okolí Rýmařova. Tak tu najdeme nějaké permoníčky (bývalo tu časté hornictví), v lesích žili víly, bludičky, hejkalové, vodníci a jiné potvory, největším duchem byl Praděd, vládce hor.

lupa

Sympatické je, že velkou část zámku zabírá galerie žáků Základní umělecké školy v Rýmařově. Je patrné, že posluchači školy leckdy vytváří zajímavá až pozoruhodná díla, o kterých nemá leckdy širší veřejnost potuchy.

lupa

V archivu dlouhá léta působil známý šumperský historik František Spurný, není bez zajímavosti, že i zde se ukrývaly písemnosti, díky nimž spisovatel Václav Kaplický vytvořil známý román a posléze Otakar Vávra natočil film Kladivo na čarodějnice. Právě Dr. Spurný na tyto skutečnosti spisovatele navedl.

Ostatní informace

lupa

Zámek je veřejnosti přístupný v době od května do září, otevřeno je prozatím ve čtvrtek a v sobotu, buď je otevřená galerie umělecké školy, nebo se dá navštívit komentovaná prohlídka. Povětšinou asi nejsou ve výpravách davy návštěvníků, o to je pak v menší skupině prohlídka hodnotnější. Jak už bylo řečeno, zachovaných interiérů se nedočkáme. Pro představu musí posloužit několik velkoplošných reprodukcí historických fotek. Vstupné je sice jednotné bez nějakých slev, ale výše 30,- Kč je spíše symbolická.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rýmařov
(vzdálenost od místa: 3.09 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Janovický zámek

16.06.2015 08:39
S tím, že je zámek přístupný, jsi mne mile překvapil.
Re:
16.06.2015 09:06
Jo, jo, už jsem tam chtěl několikrát. Měli jsme i štěstí na průvodkyni, Čerstvá absolventka dějin umění (alespoň to tak říkala), takže minimálně tuší o čem vykládá a za ty prachy zadarmo. Jen tedy pozor na tu otevíračku, pro jistotu zopakuju kopií: OTEVÍRACÍ DOBA ZÁMKU 2015: 23. KVĚTEN - ZÁŘÍ Zpřístupněná galerie: Čtvrtek 13:00 - 14:00, 15:00 - 16:00 Sobota 13:00 - 14:00, 15:00 - 16:00 Komentované prohlídky: Čtvrtek 14:00 - 15:00, 16:00 - 17:00 Sobota 14:00 - 15:00, 16:00 - 17:00

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace