Jablonné v Podještědí - klášter a bazilika

Tipy na výlet, Lužické hory, Ještědský hřbet
Kam a jak jedeme?

lupa

Jedeme autem, jedeme do Krkonoš, ale když jsme cestou zahlédli informační tabuli, že v Jablonném v Podještědí je unikátní bazilika minor a že historické jádro města je městskou památkovou zónou, tak jsme neodolali a zastavili se.

Za čím jedeme?

lupa

Jablonné v Podještědí je jedno z nejstarších měst na severu Čech. Mělo výhodnou polohu na obchodní stezce z Prahy do Lužice a dokonce se zde do r. 1300 razili mince. Nejkrásnější památkou je barokní klášter s poutní bazilikou sv. Vavřince a sv. Zdislavy. Od roku 2008 jsou chráněny jako národní kulturní památka. Patří k předním stavbám barokního stavitelství ve střední Evropě.

Klášter postavil kolem r. 1250 Havel z Markvartic. Jeho manželka byla Zdislava, která byla později prohlášená za svatou. V kostele je pohřbena. Právě v tomto kostele byl milostný obraz Panny Marie, kde se začali scházet poutníci. Tento původní klášter byl za husitských válek zcela zničen. V úctě k ostatkům Zdislavy byl nad kostelní kryptou vystaven prostý kostel i konvent jen ze dřeva a hlíny. Tím došlo k obnově poutí. Úcta ke sv. Zdislavě se šířila po celé zemi. Od r. 1683 až do r. 1696 byl konvent přestavován a rozšířen. Nový kostel byl budován později a až r. 1729 byl vysvěcen. Vnitřní prostory tvoří tři části, nad prostřední je 34 m vysoká kopule. Uvnitř je bohatá štuková výzdoba. Průčelí je zdobeno několika sochami z roku 1711.

Pod basilikou minor jsou katakomby. Je to třípatrová soustava chodeb a krypt, ale zatím nebylo možno prozkoumat spodní dvě patra. Vchod zatím nebyl objeven. V horním patře se mimo jiné nachází krypta sv.Zdislavy (tam je umístěno 24 na mědi malovaných obrázků s výjevy z legendy o jejím životě), krypta dominikánů, rakev Františka Antonína Berky z Dubé, který byl hlavním mecenášem této stavby. R. 1907 byla Zdislava prohlášena za blahoslavenou, r. 1995 byla svatořečena a od r. 2000 je hlavní patronkou litoměřické diecéze.

Klášter samozřejmě nesloužil vždy svému účelu. Ale po r. 1989 se sem dominikáni definitivně vrátili. Malá komunita zde žije dodnes. Konají se zde pravidelná setkání dominikánů, vyučuje se zde náboženství a místní „Centrum svaté Zdislavy“ nabízí ubytování rodinám pro duchovní pobyty. Chrám byl v roce 1996 povýšen na baziliku minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy.

Bylo by škoda nezmínit se o morovém sloupu, který je dominantou náměstí Míru. Byl postaven r. 1687 jako poděkování za odvrácení morové epidemie, která město postihla r. 1680. Původních šest soch bylo doplněno ve 20. letech 18. století o dalších osm.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Nezdrželi jsme se déle než na prohlídku. Občerstvení jsme nepotřebovali.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Musím pouze říct, tak to je nádhera, tentokrát barokní.Klášter s bazilikou je něco tak úžasného, že se to musí líbit každému. Stačí budovy vidět zvenku a člověk musí být nadšen. A když jsme zjistili, že ještě stačíme poslední prohlídku, tak naše radost byla ještě větší. Interiér předčil naše očekávání. Dokonce bylo možno uvnitř i fotit.Ostatní informace

lupa

Od listopadu do konce března jsou návštěvy umožněny pouze předem ohlášeným skupinám.

V dubnu a v říjnu jsou prohlídky pouze v sobotu, v neděli a o svátcích, a to ve 13,00, 14,30 a v 16:00 hodin.

Od května do konce září jsou prohlídky denně,

- od pondělí do pátku v 9,30, 11,00, 13,00, 14,30 a v 16,00 hodin

- v sobotu, v nedělí a o svátcích pouze v odpoledních hodinách.

V době konání bohoslužeb prohlídky možné nejsou.

Vstupné: dospělí 50,- Kč, snížené 30,- Kč

Katakomby jsou přístupné pouze ve vyjímečných případech.

Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jablonné v Podještědí
(vzdálenost od místa: 0.49 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jablonné v Podještědí - klášter a bazilika

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace