"Imaginární procházka" Pulčínskými skalními městy

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

Zbojnická jeskyně
Zbojnická jeskyně
lupa

Sedím na odpočivadle u studánky na Zámčiskové cestě pod Pulčínskými skálami a marně dumám nad tím, kterak se dostati nahoru do skalních měst a zákaz vstupu mimo značené cesty do Národní přírodní rezervace na Hradisku přitom neporušiti. No tady snad pomůže jenom nějaký zázrak ! Jen co se mi mozkem mihne tahle myšlenka - kde se vzal, tu se vzal - stojí přede mnou můj strážný anděl a nabízí mi nezištnou pomoc !! Od úleku neschopen slova, hledím překvapeně na to zjevení : propánajána - vždyť ono to vůbec nepřipomíná tu slavnou nebeskou bytost ! Stvoření je skoro stejnou kopií mne samotného, na první pohled rozumu trošku mdlého a ani ty křídla pořádné nemá - (prý je má trochu přistřižená) ! A hovoří pouze ryzí valašštinou, no to se potom nemůžu divit, že ta komunikace mezi námi tolik vázne ... V prvním momentě mám sto chutí jej lapit pod krkem, pořádně s ním zatřepat a zeptat se ho - pacholka jednoho - kde byl, když jsem se poprvé ženil !! No nic, toto do Turistiky nepatří, tohle si s ním vyříkám potom ... na to teď není čas, neboť mne to moje nebeské dvojče ohromilo návrhem : "Franto, daj ně foťák, ukaž mně jak sa s tým zacházá a řekni mně, kde mám zaletět, co tam mám vyfotit a na co sa Ti mám podívat a co chceš všecko vědět ?"

Trampské chaty
Trampské chaty
lupa

No - vlastně proč ne ? Ukazuju mu tedy jak se zachází s fotoaparátem - (v nejhorším si ty fotky doma nějak upravím a ořežu) - a píšu mu na papírek úkoly. Pak si spolu ještě domluvíme asi tak za dvě hodiny schůzku na rozcestí pod Pěti Kostely. On má přece jenom na zádech - (i když zastřižené) - perutě a tak to zvládne mnohem rychleji než já ! Aby ale zbytečně moc nedivočil, tak mu na záda přihodím svůj batoh a důrazně mu připomenu, že můj fotoaparát se jmenuje "Navrátil" !! Pak se spolu loučíme a já si to lážo plážo s rukama v kapsách vykračuju dolů Pulčínským údolím k místu našeho srazu ...

Za čím jedeme?

lupa

Můj andělíček strážniček sice možná vypadá trošku jako blbec, ale zdání klame a navíc je to anděl dochvilný. Tak tak, že jsem na asfaltce u potoka stačil fouknout jednu startovačku a už stojí přede mnou a předává mi fotoaparát. Napřed kouknu na fotky - no mohlo to být i horší - a pak už poslouchám podrobný referát z úst mého nebeského ochránce : "Tož byl sem sa napřed podívat na ty trampské chaty Hawaj a Tahiti, jak s mně to nakázál, potem sem sa býl podívat na Zbojnicků jeskyňu a vylézl sem hore svahem okolo tých strmých Pulčínských ploten k Propadlém hradu. Všecek sněh tam zlézl a už tam neuvidíš ani krápníček, zato před roklinů vyróstl jakýsi dřevěný plot. Asi tam chců ochranáři chovat kozy a prodávat sýr okolo idúcím turistom (šak na pokutách vyberú málo peněz), protože jestli toto má byt zábrana aby tam nikdo nelézl, tož je to hovadina jak hrom ! A ty si hlúpý, že dodržuješ nejaké nákazy chování v přírodní rezervaci, protože všeci ostatní si tam dělajú co chců ! Ani nevíš, kolik sem tam všady viděl čerstvých ohnišť se zbytkami popela a poházaných flašek, aj když všeci víja a umíja si na cedulách přečíst, že je to tam zakázané ! A to tam eště všeci chodíja a řvů jak paviáni, aby sa tam nebáli anebo tam idú s čoklama, kteří plašíja všecky ty chráněné zvířátka. Jestli takto má vypadat přírodní rezervaca, tož sa picnu ... A to eště nevíš, co tam dělajú lesáci ! Kdosi kdysi velice podivno stanovil okraj rezervace - šak si vzpomeň na ten polom tak před 15 rokama, když potem lesáci "uklúzali" odpad z těžby stromů do jednéj z roklí u Kazatelny ... Tož to je prd : od východní strany Velikého skalního města sú až po okraj Bílé stěny vysázané mladé smrčky ! A přitom sú tam eště skaly Harmoniky, Černá rokla a jeskyně a tož včil opravdu nevím, jestli tú hranicu rezervace fakt porušili lesáci anebo ju majú tak blbě zakreslenú ochránci přírody ..."

lupa

Ptám se :"A co ta odborníky popisovaná - (a tolikrát opisovaná) - délka pískovcové plošiny na vrcholku Hradiska, má opravdu těch 150 metrů na délku a 80 m na šířku ?" Anděl se na mne vyčítavě podívá : "Dals mně metr nebo měřící pásmo ? Nedál ! Tož jak to mám kruciš vědět ! Ale každý kdo tam býl - a z nich aj ten najvětší blbec pozná - že je tam všady okolo teho flyšového pískovca pod nohama daleko víc. A máš pravdu, že sa ti odbornící asi splétli, nebo směrem k Pulčínu to majú jakž takž dobře, ale v bludišti Velikého skalního metra majů mezery : oni si myslíja, že pod tým najvětším mrazovým srubem s jeskyňů Hladomornů už sú enom zesunuté balvany a suť - (níž asi nebyli) - a tož vůbec nevíja o Velkém trampském tábořišti, Velké skalní soutěsce a o víc jak 200 netrů dlúhéj a 15 m vysokéj, přerušovanéj stěně mrazového srubu, kerém ty říkáš Bílá stěna a kerá šahá hore od skal až po tú přibližovací lesácků cestu. A eště ti řeknu, že každý rozumný člověk, kerý byl na Hradisku, tož ví, že tá popisovaná plošina 150 m x 80 m na vrcholu kopca je plocha zatým netknutá mrazovým zvětráváním a všecky ty skaly sú okolo ní. A na temeni Hradiska nemožú tvořit žádnů korunu nebo věnec, protože na severovýchodní straně už žádné nejsú a na jihozápadní straně je jich enom pár ... ale toto všecko ty přeca už dávno víš !"

Zbojnická sluj
Zbojnická sluj
lupa

Děkuju andělíčkovi strážníčkovi za informace, přebírám si od něj batoh a loučíme se : "Ruku ti nepodám," říká mně můj dobrodinec :"Měj sa, šak sa spolem eště uvidíme. A zitra na Silvestra nechlastaj - bolíja mňa po téj tůře křídla a aj nohy. A mám dovolenú, takže by sas mňa aj tak nedovolál ..."

Dořekl a jako mávnutím kouzelného proutku zmizel zpět na nebesa !

lupa

Na dlouhé postávání a údiv ale nemám čas : k autobusu to mám tak 3.5 km a jede mně to za 40 minut ... a tak nezbývá než valit co to dá ! Na zastávce čekám jen 4 minuty a když pak padnu na sedadlo, bolí mne nejen celý hrb, ale nožiska i "celý člověk" tak, že mi připadá jako bych po těch skalních městech na Pulčínském Hradisku lítal já a ne ten můj Andělíček Strážníček !!!

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Protože se v údolí potoka Pulčiňáku a ani pod hlavními skálami žádné restaurační zařízení nenachází, trpěl jsem hlady, neboť jsem batoh se svačinou předal svému ochránci "z hůry" ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Podle fotografií jsem zjistil, že je ten můj andělíček nejen dochvilný, ale i pravdomluvný. Jen se mi nelíbilo, že tam všude nasekal tolik fotek (přes 400 !) takže jsem měl co upravovat do jedné hodiny v noci !

Ostatní informace

Pulčínské plotny alias Čtyři mušketýři
Pulčínské plotny alias Čtyři mušketýři
lupa

V Národní přírodní rezervaci by se měla samozřejmě dodržovat všechna ta základní ustanovení a měly by být tvrdě postihovány závažné přestupky, jakými jsou například volné táboření, rozdělávání ohňů a kouření ! Spornou věcí je ale vstup do rezervací spolu se psy : tady si zákon protiřečí - to když se v rezervaci chrání živočichové, které mohou psi vyplašit. Sporný je také zákaz horolezecké činnosti, neboť horolezci - stejně tak jako pravověrní trampové - přírodu nikdy úmyslně nepoškozují ! A zákaz vstupu mimo turistické trasy ? Zakažte orlům létat, slepicím chodit pěšky a nám starým milovníkům Pulčínských skal navštívit ve vší úctě k přírodě a s pokorou místa, které - třeba tak jako já - milujete už 40 let !!! Pokud ano, budeme se také muset přidat k ochranářům ...

rokle Propadlý hrad alias Ancona
rokle Propadlý hrad alias Ancona
lupa

(Ale je pravdou, že se tato skalní města pro ty, kteří to tam neznají, mohou stát bludištěm a na některých místech skutečně hrozí nebezpečí smrtelného úrazu. Ten je ale naším věrným společníkem především na asfaltu českých silnic !!)Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Lidečko
(vzdálenost od místa: 2.51 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu "Imaginární procházka" Pulčínskými skalními městy

01.01.2014 18:21
Toho " Andělíčka strážníčka " se drž, každému se neukáže !!!
Re: jo !!
02.01.2014 10:48

michal marek
hezká procházka ..... v Novém roce se i ty fajn .... i s andělem...... ahoj !!
03.01.2014 09:53
Super. Franto, ty se překonáváš! Budeš zapsán jako klasik přírody.
03.01.2014 18:08
Děkuji všem příznivcům za moc krásné komentáře, při jejichž čtení se rdím štěstím jak jabloňová panna ...
04.01.2014 08:12
Rdící se jabloňová panna opět nezklamala a připravila pro nás krásnou novoroční pohádku. A zdalipak jsi, milý Franto, andělíčka strážníčka poslechl a na Silvestra konzumoval jen střídmě ?
04.01.2014 11:15
Kdybych ho alespoň částečně neposlechl, nemohl bych na Nový rok napsat hned dva výlety ...
28.01.2017 13:42
Ahoj Franto, tam se musí zají! Sebelepší slova ani fotky nepopíší tu atmosféru místa. Člověk, když to tam jen trochu projde (trochu znamená třeba kolem 3 hodin možná víc :-)) ), že nakonec skoro nohy necítí, ale je nadšený, unesený, není daleko od pravdy Tvůj názor, že se člověk za chvíli do tohoto místa úplně zamiluje. Byl jsem tam minulý týden a budu muset zavítat znovu. No, taky mi chybí ve sbírce Hladomorna a Zbojnická :-) Ale vlastě ne, půjdu tam jen tak "jako" :-))) Výmluva, že jsem se "jako ztratil", ale asi nebude ta pravá :-)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace