Hurá na Luž

Tipy na výlet, Lužické hory, Ještědský hřbet
Kam a jak jedeme?

Luž
Luž
lupa

Cílem dnešního výletu bude nejvyšší vrchol Lužických hor, kterým je hora Luž (793 m.n.m.). Výlet začneme na nádraží Jedlová. Jedná se o unikátní nádraží, nacházející se uprostřed hlubokých lesů pod stejnojmenným kopcem (774 m.n.m.). Přímé vlaky sem jezdí zejména z České Lípy, Děčína a Rumburka, nicméně rychlíkem se na toto místo bez přesedání můžete pohodlně dostat i z Mladé Boleslavi, Nymburka a Kolína.

schody
schody
lupa

Po opuštění vlaku se vydáme směrem na Stožecké sedlo. Můžeme se přitom vydat buď po žluté turistické značce (doporučuji v zimních měsících, pokud chceme cestovat s běžkami…J) nebo můžeme zvolit jižnější variantu kolem Jelení skály, která je značena zelenou a následně modrou turistickou značkou. Ze Stožeckého sedla budeme následně pokračovat po žluté, až dorazíme na rozcestí u Jána, v blízkosti kterého se nachází tzv. Sirný pramen. Toto místo vřele doporučuji, jelikož uvidíme pramen, ze kterého vytéká okrově zbarvená voda, která obsahuje velké množství železa. Ve vodě žije rozsivka, která je celorepublikově velmi vzácná a i vegetace obsahuje vzácné druhy rostlin.

zeď
zeď
lupa

V našem putování budeme pokračovat po zelené turistické značce, po které dorazíme až k chatě Luž. Ta nabízí širokou nabídku občerstvení a i přesto, že je velmi pravděpodobné, že tu narazíte na větší množství Němců nežli Čechů, tak ceny jsou přijatelné. Člověk se může občerstvit rovněž v nedaleké Lužické boudě.

komín
komín
lupa

Po občerstvení se vydáme konečně na hlavní cíl naší cesty, kterým je hora Luž. Dojdeme na ní po červené značce. Zpočátku vede cesta po rovině, nicméně zhruba po 500 metrech začínáme stoupat, abychom se za dalších 700 metrů mohli z vrcholu Luže pokochat pohledem po okolních vrcholcích Lužických hor. Zároveň se nám nabídne pohled do Německa.

dobrej vejlet
dobrej vejlet
lupa

Poté co usoudíme, že rozhledů už máme dost, vydáme se na zpáteční cestu, opět po červené značce. Po úvodním klesání se vydáme směrem k tzv. Trojhranu. Osobně tuto trasu považuji za jednu z mála „hřebenových“ tras v Lužických horách. Od Trojhranu se dále vydáme po modré turistické značce směrem k Pěnkavčímu vrchu (792 m.n.m.), který je druhou nejvyšší horou Lužických hor. Po zhruba 3 km dorazíme zpět k Stožeckému sedlu, ze kterého je to již jen kousek zpět na nádraží Jedlová. Celková délka trasy je zhruba 17 km, takže je schůdná i pro méně zdatné turisty.

Za čím jedeme?

Jedeme za krásným výhledem nejen do Lužických hor

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

lupa

Chata Luž nabízí širokou nabídku občerstvení a i přesto, že je velmi pravděpodobné, že tu narazíte na větší množství Němců nežli Čechů, tak ceny jsou přijatelné. Člověk se může občerstvit rovněž v nedaleké Lužické boudě.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zajímavý určitě byl Sirný pramen a výhledy z Luže byli naprosto jedinečné

Ostatní informace

Kromě jízdenky a občerstvení je tento výlet zcela zdarmaDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Krásná Studánka
(vzdálenost od místa: 2.57 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hurá na Luž

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace