Hukvaldy

Tipy na výlet, Moravskoslezské Beskydy
Kam a jak jedeme?

Výlet na Hrad Hukvaldy

lupa

Pro krásný výlet na Hrad Hukvaldy jsem volil dopravu autem. Jsem z okresu Karviná a cestu jsem zvolil přes Ostravu, Krmelín, Brušperk, Fryčovice, Rychaltice, Dolní Sklenov do malebné vesničky Hukvaldy, která leží v podhůří moravského pohoří Beskydy.

Hukvaldy se nacházejí v Moravskoslezském kraji na východě České republiky. Přibližně 14 km od Frýdku-Místku a 9 km od Příbora.

Na Hukvaldy se můžete dostat autobusovou dopravou z Ostravy, Frýdku-Místku, Kopřivnice nebo Frenštátu pod Radhoštěm.

V letních dnech můžete také využít řadu turistických a cyklistických stezek, které skrze Hukvaldy vedou.

Za čím jedeme?

Obec Hukvaldy

lupa

Obec Hukvaldy se nachází převážně v údolí řeky Ondřejnice, mezi Sklenovskými vrchy a Babí horou. Obec má původ v obci Sklenov a v obci Rychaltice. Je to poslední obec čistě Lašská na rozhraní valašsko-lašském, již vévodí jeden z nejmohutnějších hradů na Moravě. Hukvaldy proslavil hudební skladatel Leoš Janáček. Tady čerpal Janáček motivy ke své hudební tvorbě, ale i pro své fejetóny.

lupa

Hukvaldy se těší značné oblibě návštěvníků, neboť skýtají možnost prohlídky rozsáhlé zříceniny feudálního hradu a procházek Krásnou oborou. Milovníci hudebního díla Leoše Janáčka mohou navštívit Pamatník Leoše Janáčka, nebo jeho rodný dům, kde je od 2.7.2004 otevřena Pamětní síň Leoše Janáčka a Galerie. Návštěvníci Hukvald se mohou zúčastnit Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy, o prázdninách dalších akcí pořadaných zejména na hradě, např. Středověkých rytířských slavností, Sletu čarodějnic, akce Strašidla na hradě nebo tradiční poutě na sv. Ondřeje.

lupa

Hukvaldy skýtají možnost prohlídky kouzelných míst tohoto Lašského koutku, kde se téměř na každém kroku setkává návštěvník se symboly připomínající hudebního skladatele Leoše Janáčka. Rozsáhlá obora okolo hradu láká návštěvníky k prohlídce i odpočinku, nejvíce na jaře, když květy kaštanů prozáří koruny stromů a pak na podzim, když vadnoucí listí hýří pestrou paletou barev a zralé plody kaštanů padají na zem.

Hrad Hukvaldy

lupa

Jeden z naších nejstarších a nejrozlehlejších hradů, byl založen kolem roku 1240. Zakladatel Arnošt z Hückeswagenu byl bohatý šlechtic ve službách Přemysla Otakara I. jeho syn prodal hrad Olomouckému biskupství a Olomoučtí pánové byli pány Hukvald v příštích staletích, s výjimkou období, kdy byl hrad dán do zástavy. Hrad byl postupně dostavován a vznikla rozsáhlá pevnost, která nebyla nikdy vojsky dobyta. Po skončení válek v 18. století hrad ztrácí na významu, v podhradí byly položeny základy k zámku a kostelu a začíná se rozrůstat nová obec - dnešní Hukvaldy. Opuštěný hrad rychle chátrá, dílo zkázy dokončil požár roku 1762.

lupa

Z hradu jsou Krásné výhledy do okolí. V hradním areálu se konají různé kulturní akce. Probíhá zde část Janáčkova hudebního festivalu, pořádají se i jiné koncerty a často hrad také slouží jako vhodná kulisa filmařům.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

lupa

Občerstvit se můžete přímo v areálu hradu za druhou vstupní bránou, která slouží rovněž jako pokladna. Restaurace najdete uprostřed obce. Kromě těchto restaurací se také uprostřed této malebné vesničky nachází zcela nově zrekonstruovaný moderní hotel Hukvaldy. Právě tento hotel jsme navšívili.

lupa

Hotel nabízí nejenom ubytování, ale také příjemnou klimatizovanou restauraci. Nabízí českou i evropskou kuchyni. K dobrému jídlu patří i dobrý nápoj. Vybrat si můžete ze širokého sortimentu vín i jiných alko a nealko nápojů. Součástí restaurace je i venkovní terasa, která vybízí k posezení a osvěžení při cestách po okolí.

www.hotelhukvaldy.cz

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výlet na Hukvaldy se nám moc líbil. Počasí také nezklamalo a už teď se těšíme na opětovnou návštěvu této malebné vesničky, třeba při nějaké pořádáné akci na hradě.

Ostatní informace

Parkoviště se nachází v centru obce za poplatek 30 Kč.

Hrad Hukvaldy

Otevírací doba

duben a říjen (jen soboty, neděle a svátky): 9:00 - 16:00

květensrpen (denně mimo pondělí): 9:00 - 18:00

září (denně mimo pondělí): 9:00 - 17:00

*polední přestávka: 12:30 - 13:00

Poslední vstup do hradu 30 minut před uzavírací hodinou! V době konání koncertů a produkcí bývá otevírací doba prodloužena do skončení programu.

Vstupné

dospělí: 60 Kč

studenti, důchodci a mládež od 15 do 18 let: 40 Kč

děti od 3 do 15 let, ZTP, ZTP/P: 20 Kč

psi (zásadně a pouze jen na vodítku): 10 Kč

Podrobné informace o hradu, kalendář akcí i veškeré informace o festivalu najdete na adrese

www.janackovy-hukvaldy.czDalší informace

Hodnocení:
2366. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kopřivnice zastávka
(vzdálenost od místa: 5.69 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hukvaldy

Hukvaldy
04.03.2013 18:42

Standa

Na Hukvaldech není jen hrad,ale i velice málo známý vodní mlýn,který se zachoval v puvodním stavu více na www.vylet-hukvaldy.cz

Hukvaldy
31.07.2013 08:47
vstupné na hrad dospělí 70 Kč stud.,důchodci, mládež 15-18let 50 Kč ostatní ceny jsou stejné za zmínku stojí i kostel sv. Jakuba
Re: Hukvaldy
31.07.2013 08:50
opravuji, je to kostel sv. Maxmiliána

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace