Hradec nad Moravicí

Tipy na výlet, Opavsko - Krnovsko
Kam a jak jedeme?

Hradec nad Moravicí
Hradec nad Moravicí
lupa

Jedeme si prohlédnout krásný zámek, pro nás zatím úplně neznámý, Hradec nad Moravicí. Jedeme autem, ale cestou potkáváme spoustu zdatných cykloturistů . My, z Polabské nížiny, jen tajíme dech. Jednak obdivem, kopečky se jen zdají být mírné a také proto, aby nebylo slyšet jak pro změnu my do těch kopečků funíme. Měli jsme štěstí, vyjet autem se dá až před zámekwink

Za čím jedeme?

lupa

Hradec nad Moravicí se rozkládá jižním směrem od města Opavy. Městečkem jak název napovídá, protéká řeka Moravice. Na kopci najdeme Červený zámek, Zelený zámek a Bílou věž. Nad Hradcem se zvedá vrchol Kalvarie ( 414 m.n.m.) a cestu na vrchol kopce lemují kapličky s výjevy z Křížové cesty. Na území Hradce se protínají cyklistické trasy, které jsou vhodné pro zdatnější cyklisty s dobrým vybavením.

lupa

Ke konci 8. století okolí řeky Moravice osídlili Slované a to kmen Holasiců. Potom co zanikla Velká Morava patřil Hradec stále k moravským zemím a posléze vlastnictvím Přemyslovců, kteří tu nechali v polovině 11. století postavit knížecí hrad. Tento knížecí hrad byl zcela zničen rozsáhlým požárem. Přemysl Otakar II. nechal v místech vyhořelého hradu postavit nový gotický hrad a kolem hradu bylo vybudováno opevnění. V roce 1531 prodělal hrad rozsáhlou rekonstrukci, jelikož byl opět poničen požárem. V roce 1585 získává Hradec i se zdejším hradem do majetku Kašpar Pruskovský z Pruskova a za přispění jeho rodu bylo v roce 1620 postaveno severní křídlo hradu a na východním křídle proběhly rozsáhlé přestavby. Koncem třicetileté války byly přistavěna další dvě křídla. Přestavba zámku probíhala v renesančním slohu. Zámek byl obklopen zahradou, která pozvolna přecházela v lesopark. V roce 1796 byl zámek z větší části zničen požárem a hned rok poté byla zahájena rozsáhlá přestavba zámku, a to v empírovém slohu. Červený zámek a Bílá věž byly postaveny zhruba 100 let po posledním požáru.Tzv. Bílý zámek byl empírovým sídlem knížat Lichnovských.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Pohled ze zámku na vstupní bránu
Pohled ze zámku na vstupní bránu
lupa

Velmi dobře jsme se najedli asi tak 200 metrů z kopce pod zámkem v místním hotelu. Hotel nic moc, taková socialistická III. cenová skupina, seděli jsme tedy raději na zahrádce před hotelem. Obsluha byla sympatická, jídlo jsme měli také celkem rychle připravené (6 lidí a každý chtěl něco jiného), přes veliké horko jsme seděli v příjemném chládečku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Bílá věž
Bílá věž
lupa

Tento zámek jsme si dali na dvakrát. Původně jsme k zámku dorazili v neděli, něco málo po 16. hodině. Smůla. Provází se pouze do 17ti hodin, což bychom těžko stíhali. Před zámkem je takové maličké "náměstíčko", kde jsou suvenýry, cukrárna, Infocentrum..... Stihli jsme zmrzlinu a úderem 17. hodiny tam chcípl pes. Lehce zklamaní jsme se vrátili do Široké Nivy, což byla naše základna pro vyjížďky do okolí. V pondělí se neprovází, hrady a zámky odpočívají, ale v úterý jsem vyrazili znovu. Raději hned ráno. Průvodkyní nám byla starší dáma, kterou historie určitě zajímala, celkem byla milá a věděla spoustu zajímavostí nejen o Hradci nad Moravicí, ale také o zámku Raduň. Oba zámky žijí v takové symbiose, spojuje je nejen historie, ale v době přestavby Hradce nad Moravicí je spousta exemplářů umístěna v depozitáři Raduně. Ať už dočasně nebo na dobu neurčitou.

Ostatní informace

Více informací zde.Další informace

Hodnocení:
3486. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, za sportem, do přírody, na kole
Bylo zde:
8 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hradec nad Moravicí
(vzdálenost od místa: 1.28 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hradec nad Moravicí

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace