Hradčany v lese

Tipy na výlet, Máchův kraj
Kam a jak jedeme?

Vavrouškův rybník
Vavrouškův rybník
lupa

Hradčany v lese? Kdepak, to není sen pražských ochránců přírody ani vize vyznavačů zelené pro příští století, nýbrž tip na výlet pro všechny romanticky založené pěšáky, cyklisty i milovníky pohledu z koňského hřbetu. A kdeže malou vesničku velkého jména v lůně panenské přírody najdeme? V Máchově kraji, přibližně 6 km severovýchodně od Máchova Jezera při silnici vedoucí z Doks do Mimoně v oblasti bývalého Vojenského výcvikového prostoru Ralsko. V okolí můžeme dodnes nalézt partie zcela nenarušené přírody, která se zde zachovala právě proto, že tato oblast byla po dlouhá desetiletí veřejnosti nepřístupná. Podrobnosti o zdejší vzácné floře a fauně se dovíte v místním informačním středisku, před nímž odstartujeme naše putování kolem Hradčanských rybníků.

Hradčanské zrcadlení
Hradčanské zrcadlení
lupa

Z výchozího místa vedou tři značené různě dlouhé nenáročné turistické okruhy, které lze absolvovat i na kole, koni a v zimě na běžkách. Nejkratší - pouhých 3,5 km dlouhý okruh má charakter naučné stezky, jejímž cílem je seznámit poutníky se zajímavostmi zdejšího území - jednotlivá zastavení (panely) jsou věnována přírodním podmínkám, geologii Hradčanských stěn, dřevinám, rostlinám, ptákům a savcům. Trasa je vhodná pro rodiny s malými dětmi. Prostřední, přibližně 9 km dlouhý okruh Vás zavede do romantických zákoutí Hradčanských stěn, Takových malých "Prachovských skal". Na rozdíl od nich po Vás nikdo nebude vyžadovat vlezné, tady se vstup do lesa neplatí!! Spolu se vypravíme po nejdelším, 16ti kilometrovém modrém okruhu podél soustavy Hradčanských rybníků, vonícími borovými lesy přes Strážov a bukovými porosty Velké Bukové zpět do Hradčan.

Hradčanské rybníky
Hradčanské rybníky
lupa

Od informačního střediska se vydáme pár kroků po silnici přes hráz rybníka a první odbočkou uhneme doprava. Cesta se za posledními staveními zúží a zavede nás do lesa. Byť procházíme rozlehlými lesy, budeme-li se stále držet místního modrého značení, nemůžeme zabloudit. Přibližně po kilometru se nám otevře fascinující pohled na jeden z nejkrásnějších rybníků v oblasti nesoucí název "Držník". Je ze všech stran obklopen hlubokými lesy a tak není divu, že si zde budeme připadat jako ztraceni uprostřed divoké přírody. V blízkosti se nachází rašeliniště s významným hnízdištěm ptáků. Můžeme zde zahlédnout např. čápa černého či nejrůznější dravce. Pohybujeme se celou dobu v chráněné přírodní rezervaci Hradčanské rybníky, proto tomu přispůsobme své chování. Nechce se ani věřit, že pouhých 500 metrů odsud se nachází bývalé vojenské letiště, na němž operovala vojska "spřátelené armády", aby nás ochránila před "zlými imperialisty"! Tam se ale podíváme někdy jindy.

Saloon Osamělá hvězda
Saloon Osamělá hvězda
lupa

Součást přírodní rezervace tvoří 3 další neméně zajímavé rybníky vybudované v 15. století. Přibližně po kilometru narazíme na další - Strážovský rybník. Je o poznání menší než předchozí, ale také zajímavý. Kousíček dál nás čeká vskutku nevšední pohled na hladinu Vavrouškova rybníka, z níž vyčnívají vysoké trsy trávy, kolem nichž se zrcadlí mráčky. K poslednímu ze sestavy Hradčanských rybníků - Černému se nedostaneme, neboť k němu nevede žádná dobře schůdná cesta. U Vavrouškova rybníka odbočíme po modré doprava a dále pokračujeme nádhernými neporušenými lesy plnými hub a borůvek kolem dvou kopců - Velké a Malé Bukové. Zdatnějším pěšákům doporučuji odbočit ze značené trasy a vydat se na vrchol vyššího z kopců. Jako odměna za namáhavý výstup se naskytne nádherný výhled na zmiňované Hradčanské letiště, vrchol Ralska se stejnojmennou zříceninou hradu, v dálce městečko Mimoň a všude kolem nekonečné lesy. Až se dostatečně vynadíváme, sestoupíme zpět na značku a dokončíme okruh přes Strážov do Hradčan.

V zookoutku Hradčany
V zookoutku Hradčany
lupa

Nejsme-li příliš unaveni, můžeme se procházkou po místní asfaltové cestě směrem západním vydat k nedaleké zvláštnosti - meandrující řece Ploučnici. Po kilometru odbočíme do lesa vpravo a dostaneme se k jedné z nejromantičtějších a neprávem opomíjených českých řek. Meandruje tu mezi lukami pod tajuplnými pískovcovými skalami, k nimž se vypravíme v některém z příštích putování. Tuto řeku vřele doporučuji vodákům, neboť plavba po ní skýtá nejrůznější dobrodružství. Kde jinde zažijete např. bloudění ve slepých ramenech?

Na závěr výletu doporučuji navštívit místní lesní koutek - stanici pro handicapovaná zvířata. Najdete ho jen pár metrů od informačního střediska. Již z dálky Vás vítá nápis "Saloon Osamělá hvězda" a v zookoutku můžete spatřit zvěř, kterou ve volné přirodě zblízka neuvidíte, např. daňka, muflonku, laň, divoká prasata nebo třeba lišku obecnou, kunu, krkavce a řadu dalších obyvatel naší přirody. V létě můžete přidat osvěžení v rybníku přimo ve vsi, který je jediný koupací.

Ať už budete poznávat tento panenský kraj po svých či v sedle, určitě ve Vás zanechá nezapomenutelné příjemné zážitky, neboť takto zachovalá příroda je u nás čím dál tím vzácnější. Tak šťastnou cestu!

Za čím jedeme?

Do hlubokých lesů a nenarušené přírody, k romantickým rybníkům, meandrující řece a pískovcovým skalám v kraji Karla Hynka Máchy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Žízniví a hladoví poutníci najdou uspokojení přímo v Hradčanech - buď v hotelu "Na pláži" nebo v příjemném posezení u rybníka v areálu Osamělá hvězda. Posledně jmenované je však v provozu pouze od března do října. Velký výběr restaurací, penzionů i hotelů nabízí nedaleké letovisko Doksy na břehu Máchova Jezera.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherná příroda, romantická zákoutí, minimum turistů, zkrátka pohoda!

Přímo do Hradčan nevede železnice, zvolíte-li dopravu po kolejích, dostanete se pouze do Doks. Odtud buď po svých nebo autobusem, který však nejezdí příliš často. Doporučuji proto cestu autem.

Ostatní informace

Vstupné se nikde neplatí. Pokud nebudete nadměrně doplňovat tekutiny v restauraci, jedná se o "nízkonákladový" výlet.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mimoň
(vzdálenost od místa: 4.42 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hradčany v lese

22.11.2014 19:29
NA KOLE SKVĚLÍ.
22.11.2014 20:02
Na kole skvělý.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace